Przeciwutleniacze - czym są, jaką pełnią funkcję? Czy znajdziemy przeciwutleniacze w żywności?

Warzywa i owoce bogate w przeciwutleniacze
Fot: Enrique Díaz 7cero / gettyimages.com
RFT - reaktywne formy tlenu, czyli rodniki, to metabolity wielu procesów zachodzących w organizmie. Negatywnie wpływają na jego kondycję, zwłaszcza jeśli się gromadzą. Skuteczną terapią przeciw nim jest antyoksydacja, czyli dostarczanie sobie przeciwutleniaczy. Są one zawarte m.in. w żywności.

Najsilniejsze przeciwutleniacze to substancje o różnym pochodzeniu. Zazwyczaj spotkać je możemy w żywności czy kosmetykach. Matka natura wyposażyła nas również w umiejętność syntetyzowania przeciwutleniaczy.

Co to są przeciwutleniacze? Naturalne antyoksydanty dostępne w żywności i kosmetykach

Przeciwutleniacze to związki pochodzenia naturalnego bądź syntetycznego. Przeciwdziałają destrukcyjnej mocy reaktywnych form tlenu. RFT są to cząstki, do których zaliczyć można m.in.: anionorodnik ponadtlenkowy, rodnik hydroksylowy, tlen singletowy itp. W uproszczeniu funkcją przeciwutleniaczy jest utlenianie związków, które posiadają niesparowany elektron. Dzięki temu stają się one niereaktywne, co chroni organizm przed ich negatywnym wpływem.

Działanie przeciwutleniające - czy faktycznie działa?

Działanie przeciwutleniające to efekt, który dla naszego zdrowia stanowi podstawowy system obrony przed czynnikami szkodliwymi . RTF decydują o rozwoju wielu chorób organizmu, w tym miażdżycy, nowotworów itp. Stres oksydacyjny to brak równowagi między przeciwutleniaczami a wolnymi rodnikami. Gdyby taki stan długo się utrzymywał, organizm na pewno odczułby to w postaci objawów klinicznych. Stanowi to potwierdzenie efektywnej pracy antyoksydantów.

Poza endogenną syntezą związków, jakimi są: przeciwutleniacze (antyoksydanty), człowiek może dostarczać ich duże dawki z żywności i kosmetyków.

Przeciwutleniacze naturalne, tak jak ich syntetyczne odpowiedniki, wpływają na mechanizmy obronne komórek organizmu. Poprzez proces utlenienia decydują o neutralizowaniu wolnych rodników. Ich obecność w organizmie stanowi zatem niezwykle ważny warunek w odniesieniu do zdrowia, dlatego właśnie przeciwutleniacze w żywności stanowią ostatnio tak modny temat.

Podział na naturalne przeciwutleniacze i antyoksydanty syntetyczne

Naturalne antyoksydanty to związki, które spotkać można w żywności, np.: witaminy, składniki mineralne czy polifenole obecne w roślinach. Do syntetycznych źródeł zaliczyć można wszystkie dodatki do żywności, które wykorzystuje się w procesie konserwacji jedzenia.

Warto wspomnieć o przeciwutleniaczach e385, e301, e300 (witamina C otrzymywana syntetycznie).

Zobacz film: Kuchnia bogata w witaminy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Przeciwutleniacze - przykłady

Żywność przeciwdziałająca RFT - przeciwutleniacze w żywności i kosmetykach

Dbanie o zdrowie w dużej mierze powinno wiązać się obecnością antyoksydantów w diecie. Produktów spożywczych obfitych w te składniki jest cała masa. Naturalne przeciwutleniacze to przede wszystkim związki nam dobrze znane. Zaliczyć do nich możemy witaminy: A, E, K, C, selen, cynk, koenzym q, luteina, zeaksantyna oraz wiele innych.

W żywności znajdziemy cały szereg produktów bogatych w przeciwutleniacze . Szczególnie kiedy mowa o owocach i warzywach. Tutaj warto wspomnieć o takich związkach jak antocyjany, beta-karoten czy likopen, które wykazują efekt prozdrowotny oraz redukujący negatywny wpływ wolnych rodników.

Przeciwutleniacze w kosmetykach to również temat znany. Często możemy spotkać produkty z dodatkiem koenzymu q10 czy witaminy A, które wspomagają zdrowie skóry.

Przykłady najbardziej popularnych przeciwutleniaczy w przemyśle spożywczym

Aby przyjrzeć się wszystkim przeciwutleniaczom dodawanym do żywności i kosmetyków, należałoby poświęcić na to naprawdę dłuższą chwilę. Jednak do najbardziej popularnych produktów spożywczych o bogatym profilu antyoksydacyjnym zalicza się:

-aronie,

-borówkę amerykańską,

-kapustę włoską,

-brokuły,

-oregano,

-curry.

Mając na uwadze własne zdrowie, warto zawsze dbać, aby jadłospis uwzględniał odpowiednią ilość antyoksydantów obecną w każdej racji pokarmowej. Skorzystanie z usług dietetyka pozwoli włączyć do diety produkty, które idealnie sprawdzą się w dolegliwościach płynących z tytułu stresu oksydacyjnego.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości