Newsy

Protest w Warszawie, policja użyła siły. "Gaz łzawiący przeciwko kobietom? Naprawdę, Polska Policja?" 

x-news

Newsy

Protest w Warszawie, policja użyła siły. "Gaz łzawiący przeciwko kobietom? Naprawdę, Polska Policja?" 

x-news

Użycie przymusu bezpośredniego musi być uzasadnione i proporcjonalne, jest ostatecznością. Użycie go w środę wobec protestujących w stolicy nie miało podstaw – uważa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Protesty związane były z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Zatrzymano kilka osób. 

Policja użyła gazu

W środę wieczorem w Warszawie miały miejsce kolejne protesty związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Policja użyła gazu pieprzowego i siły fizycznej. 

Kamery TVN24 zarejestrowały między innymi sytuację, gdy w tłumie doszło do przepychanek, a do akcji wkroczyli zamaskowani mężczyźni z pałkami teleskopowymi i gazem łzawiącym. Rzecznik komendy stołecznej przyznał, że to nieumundurowani policjanci. Kilka osób zatrzymano w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariuszy. 

Gaz łzawiący przeciwko kobietom? Naprawdę, @PolskaPolicja? Użycie przymusu bezpośredniego musi być uzasadnione i proporcjonalne, musi być ostatecznością. Uważam, że użycie go wobec demonstracji kobiet i młodzieży nie miało podstaw. Policjantów było dużo więcej niż protestujących

– napisał w nocy ze środy na czwartek na Twitterze prezydent stolicy.

Jak dodał, przedstawiciele miasta byli obecni na miejscu i obserwowali sytuację. 

Jako prezydent @warszawa apeluję o powstrzymanie się przed nieuzasadnionymi działaniami i oczekuję wyjaśnień. Służby miejskie sprawdzają nagrania monitoringu

 – przekazał Trzaskowski.

Strajk Kobiet

22 października TK orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok TK zapadł w pełnym składzie; zdania odrębne złożyli dwaj sędziowie. Orzeczenie nie zostało dotąd opublikowane.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. 

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Prokuratura sprawdza, czy logo Strajku Kobiet na krzyżu na Giewoncie obraża uczucia religijne. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Cover "Jeszcze będzie przepięknie" przebojem Strajku Kobiet. Jego klip robi ogromne wrażenie

Polskie gwiazdy nagrały protest song "Moje ciało, mój wybór". Utwór inspirowany jest "Dziadami"

Co oznacza symbol Strajku Kobiet? "Jeśli komuś się kojarzy z SS to wyłącznie dlatego, że ma złą wolę"

Źródło: PAP, TVN24 |
Co sądzisz o tym artykule?
67
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0