Styl Życia

Projekt lęk. Podejmowanie ryzyka pomaga pokonać strach

Styl Życia

Projekt lęk. Podejmowanie ryzyka pomaga pokonać strach

Instynkt samozachowawczy towarzyszy nam przez całe życie. Są jednak ludzie, którzy za nic mają znaki ostrzegawcze i z zamiłowania do ryzyka robią rzeczy, na które inni nie mieliby odwagi. O różnych postawach wobec ryzyka opowiedzieli: dziennikarz Robert Stockinger i psycholog Tomasz Kozłowski. 

Metoda w szaleństwie

Ludzie zazwyczaj boją się tego, co w rzeczywistości nie jest aż tak dużym zagrożeniem. Często wpływ na to mają powstające w naszych głowach katastroficzne scenariusze i obrazy przyszłości, w których o naszym losie potrafią zadecydować przyjmujące monstrualne rozmiary drobnostki. Wizje te mogą zaważyć na podejmowanych przez nas decyzjach i przynieść więcej szkód, niż pożytku.

Ludzie wyobrażają sobie pewien dramatyczny obraz, a to działa o wiele lepiej, niż sucha argumentacja statystyczna. Jeżeli spojrzymy na statystykę, to najbardziej wypadkową aktywnością sportową jest cheerleading, a najbardziej śmiertelną - himalaizm zimowy – zauważył Tomasz Kozłowski, psycholog.

Pokonywanie lęków, przełamywanie własnych ograniczeń i barier wyciąga nas ze sfery komfortu. Oswajając strach zyskujemy satysfakcję z przezwyciężenia swoich słabości oraz poczucie kontroli nad samymi sobą. 

Zobacz też:

Wątpliwości przed ślubem – co robić, gdy się pojawiają?

Uważaj co publikujesz. Jak dbać o wizerunek dziecka w sieci?

Przemyślane zakupy. Jak ograniczyć kupowanie niepotrzebnych rzeczy?

Co sądzisz o tym artykule?
49
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0