Dobrze przemyślany projekt kuchni znacznie zwiększy jej funkcjonalność, a przez to również komfort naszej pracy. Szczególne wyzwanie stanowią projekty małych kuchni, w których każdy centymetr ma znaczenie. Mamy jednak do dyspozycji szereg możliwości - możemy połączyć kuchnię z salonem, zdecydować się na wyspę lub wydzielić małą kuchnię w osobnym pomieszczeniu.

C: Główną zasadą przy planowaniu kuchni, bez względu na to, czy mamy do wykonania projekt małej kuchni, czy też projekty kuchni z salonem , powinno być zachowanie ergonomii i dopasowanie jej do naszego stylu życia. Tym, którzy nie chcą wydawać fortuny na projektanta, podsuwamy kilka sprawdzonych sposobów na modne projekty kuchni.

Mała kuchnia - projekty i aranżacje

Najłatwiej wykonać projekt kuchni w nowym mieszkaniu lub domu, w którym mamy do dyspozycji duże przestrzenie. Jakie są jednak ciekawe pomysły na projekty kuchni w bloku ?

Mając do dyspozycji ograniczoną przestrzeń, musimy mądrze zaplanować każdy centymetr. Pamiętajmy, że kuchnia jest pomieszczeniem do pracy, musi więc być ergonomiczna. Projekty kuchni z oknem pozwolą doświetlić i rozjaśnić pomieszczenie. Niewielką przestrzeń najlepiej pomalować na biało, co optycznie powiększy pomieszczenie.

Modne projekty kuchni nowoczesnych uwzględniają wykonanie mebli na wymiar, które idealnie wpasują się w małe kuchnie.Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się przy niewielkim metrażu i nietypowym kształcie pomieszczeń. Zindywidualizowane projekty szafek kuchennych pozwolą na zaplanowanie w nich dodatkowych przestrzeni służących do przechowywania różnych drobiazgów.

Projekty małych kuchni w bloku warto przemyśleć pod kątem funkcji, jaką ma pełnić konkretna część pomieszczenia. Podział funkcjonalny łączy się z pojęciem ciągu technologicznego - czyli następujących po sobie kolejno czynności, które wykonujemy w kuchni.

Zdaniem fachowców najlepiej zastosować zasadę magicznego trójkąta - w której zlewozmywak, kuchenka i lodówka ustawione są w kształt trójkąta i do każdego z nich mamy swobodny dostęp.

Kuchnia z salonem - projekty i aranżacje

Odpowiedzią dla osób, które kochają spędzać czas wśród najbliższych nawet kiedy gotują, jest salon z kuchnią. Projekt taki pozwala otworzyć małą kuchnię i wizualnie powiększyć całe pomieszczenie.

Decydując się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać, aby całość utrzymana była w podobnej bazie kolorystycznej. Projekty kuchni z salonem i jadalnią powinny tworzyć spójną całość z zaznaczonym podziałem funkcjonalnym.

Dla wielbicieli tradycji i ponadczasowego stylu idealnym rozwiązaniem będą kuchnie klasyczne. Projekty utrzymane w ciepłych, stonowanych barwach możemy swobodnie połączyć z jasnym drewnem w salonie. Jeśli bardziej przemawia do nas styl minimalistyczny, a do tego cenimy sobie wrażenie czystości we wnętrzach, powinniśmy zdecydować się na kuchnie nowoczesne. Projekty uwzględniające salon mogą być utrzymane w różnych odcieniach szarości, do tego nie należy przesadzać z meblami - zdecydujmy się tylko na te, które będą spełniały w domu ważną funkcję.

Projekty kuchni z jadalnią możemy wzbogacić o wyspę, która wizualnie oddzieli oba pomieszczenia i wprowadzi funkcjonalną granicę. Jest to rozwiązanie dla osób, które chciałyby zaaranżować modne kuchnie. Projekty kuchni z wyspą sprawdzą się również u poszukujących inspiracji na duże kuchnie. Projekty takie pozwalają na zintegrowanie obu pomieszczeń. Wyspa pośrodku jest wielofunkcyjna - można na niej przygotowywać posiłki, rozpakowywać zakupy albo urządzić szwedzki stół dla gości.

Projekty zabudowy kuchni - klasyczna czy nowoczesna?

Zanim zdecydujemy się na przebudowę kuchni, powinniśmy podjąć decyzję, jaki styl będzie w niej dominował. Ciekawe projekty kuchni nie muszą koniecznie podążać za modą. Nie we wszystkich wnętrzach sprawdzi się nowoczesna, modna kuchnia. Kuchnia tradycyjna będzie odpowiedzią dla osób lubiących meble drewniane i nie szukających ekstrawagancji. Klasyka to doskonały pomysł na projekty małych kuchni. Aranżacje w różnych odcieniach beżu i szarości będą działały kojąco po całym dniu pracy.

Jeśli chcesz postawić na klasykę, wybierz naturalne kolory drewna. Meble w takiej aranżacji powinny być proste i zrównoważone. W tym stylu w odróżnieniu do minimalizmu możemy zdecydować się na zdobione fronty i uchwyty w stylu vintage. Duży drewniany stół ozdobi nasz salon z otwartą kuchnią. Projekty klasyczne to ciekawa propozycja na projekt kuchni z dwoma oknami. Doskonale oświetlona przestrzeń nie będzie wtedy sprawiała wrażenia ciężkości.

Otwarta przestrzeń i minimalizm, charakterystyczne dla stylu nowoczesnego, sprawdzą się, jeśli chcemy urządzić duże kuchnie. Projekty takie możemy swobodnie modyfikować w zależności od potrzeb.Ważne, żeby nie zagracić przestrzeni i dodatkowo ją powiększyć za pomocą jasnej palety barw na ścianach. Jeśli chcemy zaszaleć i zdecydować się na mocny kolorystyczny akcent, konieczna jest kuchnia z oknem. Projekty nawet niewielkich pomieszczeń doświetlone naturalnym światłem zyskują przestrzeń.

Zobacz film: Pomysły na aranżacje kuchni nowoczesnych, odpowiadających na potrzeby wszystkich domowników. Źródło: Dzień Dobry TVN.


Co sądzisz o tym artykule?
75
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0