Prawo jazdy za granicą - mity i rzeczywistość. Przykładowe kraje i ceny

Test
Fot. andresr/ Getty Images
Prawo jazdy za granicą – chyba każdy, kto miał trudności ze zdaniem prawa jazdy w naszym kraju, przynajmniej spotkał się z takim określeniem. Odpowiadając na pytanie, gdzie najłatwiej zdać prawo jazdy za granicą, można wskazać najbliższe nam kraje na wschodzie i południu.
  • Prawo jazdy za granicą – podstawy prawne
    • Gdzie najłatwiej zdać prawo jazdy za granicą?
      • Prawo jazdy za granicą – dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

        Mimo że prawo jazdy za granicą według powszechnej opinii zdobyć łatwiej niż w Polsce, to procedura uzyskania uprawnień wymaga większego nakładu kosztów i czasu. Zdobywanie prawa jazdy za granicą to opcja ciągle wybierana przez sporą grupę zainteresowanych.

        Prawo jazdy za granicą – podstawy prawne

        Odkąd Polska znajduje się w Unii Europejskiej, nie musimy obawiać się o uznawanie zdobytego u nas prawa jazdy w innych unijnych krajach. Polskie prawo jazdy za granicą będzie honorowane w każdym państwie unijnym, podobnie unijne dokumenty w naszym kraju. Wielu kandydatów na kierowców, głównie ze względu na trudności egzaminu na prawo jazdy w Polsce, decyduje się na zrobienie prawka poza granicami ojczyzny i późniejsze jego wymienienie przez polski urząd. W związku z tym ogromną popularnością cieszą się witryny internetowe, które podpowiadają, gdzie najłatwiej zdać prawo jazdy za granicą oraz ile taka „przyjemność” będzie nas kosztować. Niestety większa część z tych informacji nie wymienia żadnych potencjalnych problemów, na które może być narażona osoba chcąca zalegalizować tak zdobyte prawo jazdy w Polsce.

        Zobacz też: Prawo jazdy B E

        Gdzie najłatwiej zdać prawo jazdy za granicą?

        Tradycyjnie najpopularniejsze kierunki, które wybiera zdecydowana większość osób chcących zdać prawo jazdy za granicą, to Ukraina i Czechy. W internecie znaleźć można wiele ofert zdawania prawa jazdy na Ukrainie, według których za około 5 tys. złotych zdobędziemy prawo jazdy, nie podchodząc nawet do egzaminu. Jedynym warunkiem jest potrzeba dwukrotnego przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej, ponieważ polskie służby weryfikują, czy istotnie wyjeżdżaliśmy na Ukrainę. Niestety wiele ofert takiego kupna dokumentu jest w rzeczywistości mało wyrafinowanym oszustwem: za spore pieniądze nie kupujemy faktycznie istniejącego w ukraińskich systemach prawa jazdy, ale zwykłą fałszywkę, za próbę legalizacji której będziemy w Polsce ścigani postępowaniem sądowym.

        Prawo jazdy zdobyte mniej lub bardziej legalnie na Ukrainie zwykle wzbudza nieufność polskich urzędników, którzy poprzez ambasady weryfikują, czy rzeczywiście figurujemy w ukraińskich systemach elektronicznych osób, które zdały prawo jazdy. Okazuje się, że niemal zawsze ukraińskie urzędy odpowiadają negatywnie na takie zapytania. Jak widać, nie jest to najlepszy sposób na prawo jazdy za granicą .

        Inaczej wygląda sytuacja w Czechach, gdzie możemy zdawać prawo jazdy realnie, bez konieczności uciekania się do oszustwa: jedyny wymóg, jaki musimy spełnić, to obowiązek bycia zameldowanym w Czechach przez przynajmniej pół roku. Egzaminy w tym kraju są kilkukrotnie łatwiejsze niż w Polsce: zdaje go za pierwszym podejściem ponad 90% kandydatów. Sama cena czeskiego kursu przygotowującego do prawa jazdy na kategorię B to około 1200 zł. Warto podkreślić, że obcokrajowcy zdający prawo jazdy w Czechach, mają prawo do korzystania z usług tłumacza, przez co egzamin teoretyczny (który jest o wiele łatwiejszy niż polski) zdamy bez problemów językowych.

        Zobacz też: Prawo jazdy kategorii A

        Prawo jazdy za granicą – dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

        Trudność zdania egzaminów na prawo jazdy w Polsce zmusza wiele osób do szukania alternatywy, która pomoże im w zdobyciu upragnionego dokumentu. Oczywiście nie każda próba tego rodzaju oznacza, że ktoś nie potrafi jeździć autem i szuka sposobu, by bez umiejętności uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdu: wiele osób zwyczajnie nie radzi sobie ze stresem, jaki wywołuje u nich polski egzamin praktyczny. W takim wypadku prawo jazdy za granicą może być rzeczywiście dobrym rozwiązaniem.

        Prawo jazdy, które zdobędziemy za granicą w sposób legalny – spełnimy wszystkie wymagania, które tamtejszy system stawia obcokrajowcom i zdamy państwowy egzamin – bez kłopotu zalegalizujemy w polskim urzędzie.

        Zobacz też: Kategoria AM prawa jazdy

        Zobacz film: Egzamin teoretycznie nie do zdania. Źródło: Dzień Dobry TVN

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości