Prawdziwa siła terapii. "Głos jest jednym z najpotężniejszych narzędzi"

''Terapia głosem''
Głos towarzyszy nam od momentu narodzin, kiedy to po przyjściu na świat wydaliśmy swój pierwszy krzyk. Nie tylko wyróżnia każdą z osób, lecz także może być wykorzystywany w chociażby kojeniu nerwów. O potędze terapii głosem wypowiedziała się terapeutka Agata Bargiel.

Terapia głosem - czym jest

Głos to potężne narzędzie, które towarzyszy nam od pierwszych chwil życia. Już po narodzinach bowiem wydaliśmy swój pierwszy krzyk będący dla rodziców powodem do radości. Potem za pomocą wydawanych dźwięków mogliśmy wyrażać swoje opinie, emocje czy lęki. Jak zauważyła terapeutka głosu Agata Bargiel, jest on nie tylko wizytówką wyróżniającą nas od innych osób.

Praca z głosem to jest taka forma pracy nad sobą – czy lubię swój głos, czy mogę używać swojego głosu w momentach stresujących, w momentach trudnych, kiedy mogę zabrać głos, wypowiedzieć się w jakiejś kwestii

- wyjaśniła.

Z terapii głosem korzysta Karolina Krupanek. Nie ukrywała bowiem, że zdarzają się w jej życiu momenty, kiedy odczuwa blokady. Objawiają się one również w sposób fizyczny.

Zaciska mi się gardło, czy czuję, że nie potrafię powiedzieć czegoś wystarczająco silnie głośno czy dosadnie

- wspominała.

Taka problem z wyrażeniem własnego zdania łączy się z obawą przed tym, jak zostanie oceniona. Dzięki wsparciu terapeutki może zyskać szansę na pokonaniu swojego lęku. Idzie za tym szansa na korzystanie z pełni głosu.

Dla kogo terapia głosem?

Taka terapia polecana jest osobom nadpobudliwym, nerwowym, z poczuciem zagubienia. Agata Bargiel przekonuje, że gdy dbamy o dobrą kondycję naszego głosu, to tak naprawdę troszczymy się też o nas samych. Korzysta nasz układ krwionośny, oddechowy (dotleniamy się), nerwowy oraz sam mózg.

Głos pomaga również w oswajaniu bólu i też naturalnie, jak mnie coś boli, to zaczynam jęczeć, trzymać się za to miejsce. Po prostu uruchamiam w sobie tę siłę do samoleczenia

- zaznaczyła terapeutka.

Potwierdzić do może Barbara Malinka, która swego czasu zdecydowała się na terapię głosem. Chciała bowiem jeszcze podczas pierwszej ciąży jak najlepiej przygotować się do narodzin swojego dziecka w domu.

Rzeczywiście podczas porodu miałam już w sobie tę odwagę tego, powiedzmy, wcześniejszego przećwiczenia, że nie bałam się jęczeć, wyć, głośno śpiewać

- zdradziła.

Z pomocy Agaty Bargiel korzystają przede wszystkim dorośli. Jak bowiem zauważyła, dzieci nie mają problemu z tym, żeby wyrażać w pełni swoje emocje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Katarzyna Kozłowska i jej samotna wyprawa dookoła świata. "To jest moja szajba"

Dewastacje, częste remonty, a nawet pobicia. Z jakimi wyzwaniami mierzą się wynajmujący mieszkania?

Klawiatury w folii spożywczej. Jak szkoły przygotowują się na rozpoczęcie roku?

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Reporter: Izabela Kaczyńska

podziel się:

Pozostałe wiadomości