Praca w korporacji – na czym polega?

Trener pracy stojący za swoją szkoleniową grupą
perswazja
Źródło: Halfpoint Images/Getty Images
Praca w korporacji to dla wielu osób cel zawodowy. Bardzo wiele międzynarodowych przedsiębiorstw otwiera swoje siedziby w Polsce, co sprawia, że rynek pracy w korporacjach jest coraz większy. Czytaj dalej i dowiedz się, na czym polega praca w korporacji.

Praca w korporacji to w zdecydowanej większości przypadków praca w dużej organizacji o zasięgu międzynarodowym. W naszym kraju większość korporacji to przedsiębiorstwa zagraniczne, które nad Wisłą otwierają swoje siedziby, oddziały lub centrale. Nie oznacza to jednak, że korporacja nie może być rodzimą firmą.

Praca w korporacji – co powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz?

Praca w korporacji może być pracą w niemal każdej branży. I choć korporacje w niektórych branżach stanowią spory udział wszystkich podmiotów, to w niektórych nie występują prawie wcale. Pracownik korporacj i może być m.in. prawnikiem , finansistą, dziennikarzem czy lekarzem. Korporacje to duże przedsiębiorstwa, w których istotne znaczenie ma organizacja pracy, a także pozioma struktura, relacje podporządkowania czy procedury.

I choć praca w korporacji na Zachodzie jest raczej standardem, to w naszym kraju budzi kontrowersje. Dla wielu Polaków praca w korporacji stanowi synonim współczesnego niewolnictwa . Zwolennicy tej teorii zwracają uwagę na wysoki stopień wypalenia zawodowego u osób, które rzucają pracę w korporacji czy konieczność do podporządkowania się pewnym regułom, które są szczególnie respektowane w globalnych korporacjach.

Z drugiej strony, rosnąca z każdym rokiem liczba osób zatrudnionych w korporacjach może być dowodem na to, że tego typu struktury zawodowe są dobrym miejscem do rozpoczęcia, a także rozwoju kariery zawodowej. Zagraniczne przedsiębiorstwa, które budują swoje siedziby w naszym kraju, bardzo często gwarantują swoim pracownikom atrakcyjne zarobki, różnego rodzaju benefity pracownicze, a także możliwość rozwoju kariery zawodowej. Zwolennicy pracy w korporacjach podkreślają, że dodatkowymi atutami może być możliwość dokształcania się, różnego rodzaju wyjazdy zagraniczne czy szeroko rozumiany rozwój.

Praca w korporacji – zarobki

Wynagrodzenia pracowników korporacji są uzależnione od branży, w której znalazło się zatrudnienie, a także zajmowanego stanowiska. I choć wokół zarobków w korporacji krąży wiele mitów, to ustalenie standardowego poziomu zarobków w korporacjach jest niemożliwe. Ogromnym wypaczeniem byłoby również wyciągnięcie średniej arytmetycznej wszystkich pracowników jednej korporacji, ponieważ w większości przypadków na czele pracowniczej piramidy w korporacjach stoją menadżerowie najwyższego szczebla.

Zarobki prezesów korporacji czy prezydentów lub dyrektorów to zazwyczaj wynagrodzenia sięgające od kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie do nawet kilku milionów złotych miesięcznej pensji podstawowej. Tak horrendalne stawki są zarezerwowane jednak dla nielicznych prezesów korporacji, które są elitarnymi firmami o mocnej pozycji na rynku, popartej świetnymi wynikami finansowymi. Zazwyczaj maksymalny pułap zarobków menadżerów najwyższego szczebla w polskich korporacjach nie przekracza kilkuset tysięcy złotych miesięcznie.

O wiele mniejsze kwoty wynagrodzenia są zarezerwowane dla menadżerów średniego szczebla, choć na usługi tego typu pracowników istnieje zdecydowanie większe zapotrzebowanie. Zarobki menadżerów poszczególnych działów w korporacjach mogą wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Tak naprawdę nie istnieją standardowe widełki wynagrodzeń dla klasy menadżerów średniego szczebla.

Większość pracowników korporacji zaczyna w nich swoją karierę od stanowisk znajdujących się w hierarchii jeszcze niżej. Praca w korporacji bez doświadczenia zawodowego to bardzo często płatny lub bezpłatny staż lub praca na stanowisku np. młodszego specjalisty. Dopiero z czasem można otrzymać ofertę awansu na specjalistę w konkretnej dziedzinie. W wielu przypadkach kolejnym krokiem jest stanowisko starszego specjalisty. Na tych etapach pracy w korporacji nie można liczyć na wyjątkowo wysokie wynagrodzenie, choć ostateczna wysokość wypłaty jest uzależniona od wielu czynników, takich jak: branża, wielkość firmy, posiadana wiedza, sukcesy zawodowe czy osiągane wyniki finansowe.

Przyszły pracownik korporacji – o czym powinien pamiętać?

Warto pamiętać, że praca w międzynarodowej korporacji to praca w środowisku najczęściej anglojęzycznym, dlatego konieczne jest posiadanie znajomości języków obcych w stopniu co najmniej podstawowym. Dzięki temu możliwe będzie komunikowanie się wewnątrz grupy współpracowników. Praca w korporacji bardzo często wiąże się z koniecznością przyjęcia ustalonych zasad, którymi rządzi się dana firma. Dość standardowym przykładem jest konieczność stosowania specjalnego dress code , czyli odpowiedniego ubioru lub kultura pracy, polegająca na zwracaniu się do każdego ze współpracowników po imieniu.

Zobacz film: Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości