Jaki zakres obowiązków obejmuje praca biurowa? Jak wygląda praca w biurze i na jakie liczyć zarobki?

Mężczyzna pracuje w biurze
Luis Alvarez / Getty Images
Źródło: Digital Vision
Praca w biurze często przewija się wśród ofert pracy. Jest ona obecna w każdym sektorze gospodarki. Jednak praca biurowa w zależności od branży może wyglądać nieco inaczej, podobnie jak oferowane wynagrodzenie. Na co się nastawić, kiedy interesuje nas praca w biurze podróży, a na co, kiedy w grę wchodzi np. praca w biurze rachunkowym?

Praca biurowa jest pojęciem niezwykle szerokim, a na stanowisku pracownika biurowego w niemal każdej firmie jest zatrudniona co najmniej jedna osoba. Praca w biurze obejmuje podstawowe obowiązki i szereg takich, które mogą ulegać zmianie zależnie od tego, w jakim sektorze funkcjonuje dane przedsiębiorstwo. Praca w biurze podróży będzie miała nieco inny charakter niż praca w biurze rachunkowym, praca w biurze projektowym czy praca w biurze w policji. Jakie ogólne zadania będą należały do wszystkich pracowników zatrudnionych na tym stanowisku?

Praca – pracownik biurowy

Najczęściej praca na stanowisku pracownika biurowego wiąże się z wykonywaniem odgórnych poleceń. Trzeba wiedzieć, że nie jest to stanowisko samodzielne. Osoby pracujące w tym charakterze muszą mieć wykształcenie co najmniej średnie i dobrze znać obsługę komputera, zwłaszcza programów biurowych i służących do fakturowania. Praca biurowa obejmuje również obsługę drukarek, niszczarek, ksera i laminatora. Ponadto kluczowa jest znajomość obiegu dokumentów, a nieraz i elementarna znajomość przepisów prawnych.

Często praca biurowa jest kojarzona z pracą sekretarki, co jest związane z obsługą korespondencji, odbieraniem telefonów czy komunikacją ze wszystkimi działami w przedsiębiorstwie. Pracownicy biurowi mają częsty kontakt z ludźmi, więc powinni być komunikatywni i otwarci. Ze względu na wiele nagłych sytuacji oczekuje się, że kandydat do pracy w biurze wykaże się dużą odpornością na stres. Są to wymagania i obowiązki podstawowe, co oprócz tego może czekać na pracownika biurowego?

Praca w biurze rachunkowym

Weźmy za przykład biuro rachunkowe. Praca w nim jest wyjątkowo odpowiedzialna, a znajomość prawa i finansów musi być bardziej zaawansowana niż u przeciętnego pracownika biurowego. Każda pracująca w biurze rachunkowym księgowa lub młodsza księgowa musi się liczyć z odpowiedzialnością cywilną i finansową. Znajomość rozliczania i prawa związanego z działalnością gospodarczą to podstawa. Praca w biurze rachunkowym wiąże się z umiejętnością prowadzenia ewidencji przychodów i kosztów podatkowych, wystawiania i księgowania faktur VAT, rozliczania projektów unijnych, wyliczania składek i wiele innych. Od kandydatów zazwyczaj wymaga się ukończenia odpowiednich kursów lub posiadania wykształcenia w tym kierunku.

Praca w biurze podróży

Zupełnie inne kompetencje musi mieć osoba, której miejscem pracy ma być biuro podróży. Praca ta nie wymaga ukończenia studiów z zakresu turystyki, ale za to powinno się posiadać zdaną maturę. Od kandydatów oczekuje się szerokiej wiedzy dotyczącej podróży i świata. Praca biurowa będzie w tym przypadku zależała od tego, czy jest to agencja turystyczna, która sprzedaje wycieczki innych biur podróży, czy jest to biuro touroperatorskie samodzielnie organizujące wyjazdy. Główne zadania, jakie obejmuje praca pracownika biurowego w biurze podróży , to obsługa systemów rezerwacyjnych, znajomość kurortów, hoteli, atrakcji turystycznych w różnych krajach. Trzeba m.in. przygotowywać oferty dla klientów, anulować umowy, tworzyć programy wycieczek, kalkulować ich koszt.

Praca biurowa w innych branżach

Podobnie zróżnicowana może być praca w innych branżach. Praca w biurze nieruchomości będzie wymagała znajomości rynku pierwotnego i wtórnego, sporządzania ofert, znajomości warunków, jakie trzeba spełnić, by ubiegać się o kredyty hipoteczne. Tymczasem biuro tłumaczeń wiąże się z pracą , w której liczy się perfekcyjna znajomość języków obcych i kultury danego kraju. Zazwyczaj też wymagane są dokumenty tłumacza przysięgłego. Kolejnym przykładem jest praca w biurze projektowym , która wiąże się z posiadaniem jeszcze innych umiejętności i wykształcenia. Jak widać, ile branż, tyle różnych obowiązków i wymagań, które pracownik biurowy będzie musiał spełnić.

Praca w biurze – zarobki

Tak jak zróżnicowane mogą być wymagania i obowiązki dla pracowników biurowych, tak odmiennie kształtują się ich zarobki. Aplikując do pracy na stanowisko pracownika biurowego, trzeba sobie z tego zdawać sprawę. Wskazane jest również zapoznanie się z obowiązkami, jakie są do wykonywania. Przeciętnie praca biurowa dotyczy wynagrodzenia w przedziale od 1300 zł do 3500 zł albo wyżej. Jest to związane z różnymi czynnikami. Przykładowo praca w biurze podróży może odbywać się na podstawie umowy, na której wpisana jest kwota podstawowa, a do tego dodawana jest premia, prowizja od ilości sprzedanych wycieczek. Zatem wartość wynagrodzenia jest zmienna. Podobnie ma to miejsce w innych branżach, a o szczegółach można dowiedzieć się na rozmowach kwalifikacyjnych.

Zobacz film: W świecie korporacji... Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

podziel się:

Pozostałe wiadomości