Psychologia

Jak zwalczyć znużenie w dobie pandemii? "Codzienne rytuały są super ważne"

Psychologia

Jak zwalczyć znużenie w dobie pandemii? "Codzienne rytuały są super ważne"

Choć początkowo pandemia u niektórych wywołała radość z powodu braku konieczności dojeżdżania do pracy, po czasie stało się to utrapieniem. Przemieszczanie się wyłącznie po kątach własnego mieszkania, u wielu osób spowodowało ogromne znużenie. Jak sobie z tym poradzić?

Docenianie małych rzeczy

Przed epidemią koronawirusa byliśmy niezwykle zapracowani. Marzył nam się wspólny czas z rodziną czy moment odpoczynku. Teraz gdy zaskoczyła nas pandemia, ciągłe przebywanie w domu jest dla niektórych bardzo przykre oraz frustrujące. Jak się tego pozbyć?

To, na czym na pewno powinniśmy się skupiać teraz szczególnie, (...) to takie dbanie o to, co mamy. Bycie tu i teraz. Kultywowanie np. kontaktów rodzinnych. Jeżeli mieszkamy z kimś bliskim, jeżeli mamy kontakt z bliską osobą, to doceniajmy to, skupiajmy się na tym, budujmy na tym rzeczywiście to takie poczucie bezpieczeństwa, spokoju, balansu. (...) To o czym chciałam powiedzieć, to żebyśmy się cofnęli te dwa kroki i sobie pomyśleli - 'dobrze, ale to jest jednak wartość, to jest jednak wsparcie, nie wszyscy to mamy'

- doradzała w Dzień Dobry TVN trenerka siły umysłu, Joanna Łożyńska.

Jak złagodzić znużenie?

Ekspertka w programie wyjawiła, że w trakcie trwania pandemii zauważyła, że ludzie uciekają w alkohol oraz platformy streamingowe. W taki sposób odrywają się od rzeczywistości, odstresowują i zabijają czas. Nie jest to jednak dobrym pomysłem.

Myślę, że to nie jest dobra metoda. To jest dobre na chwilę, na ten moment, tutaj. To nam daje ulgę, rzeczywiście, natomiast w dłuższym okresie to raczej przynosi szkodę. Zmienia (...) "chemię w mózgu" i powoduje, że to, co się dzieje wokół nas, jeszcze bardziej nas przytłacza, jeszcze bardziej nas stresuje

- powiedziała trenerka siły umysłu.

Co w takim razie może nam pomóc? Otóż Joanna Łożyńska poleciła "BHP umysłu". Jak mówiła:

Jeżeli ćwiczę jogę, to rzeczywiście wrócić do tego, tak naprawdę, na co dzień. Jeżeli medytuję to medytować. Jeżeli uprawiam jakikolwiek sport - a jeszcze mogę to zrobić - gdzieś wyjść na zewnątrz pobiegać. (...) Te rytuały codzienne są super ważne.

Dla osób, które nie uprawiają żadnych sportów, ekspertka podpowiedziała inne, proste ćwiczenie, dzięki któremu można oczyścić umysł od wszystkich negatywnych emocji.

Fajnym ćwiczeniem, takim, które każdy z nam może wykonać, jest ćwiczenie z pisania intuicyjnego, a konkretnie spisania strumienia świadomości. (...) Najlepiej zrobić to rano, zanim się zacznie dzień, zanim zajrzymy do telefonu, zanim włączymy telewizor, zanim zrobimy cokolwiek. (...) Pozwala nam to oczyścić głowę

- poleciła Joanna Łożyńska.

"Mamo, tato, opanuj się", czyli jak nie krzyczeć na dzieci? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
87
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0