Styl Życia

Poznajcie Agnieszkę Małolepszy - najlepszą położną w Polsce. Czym zasłużyła sobie na to miano?

Styl Życia

Poznajcie Agnieszkę Małolepszy - najlepszą położną w Polsce. Czym zasłużyła sobie na to miano?

Agnieszka Małolepszy pracuje od blisko 23 lat. Jak podkreśla, bez prawdziwej pasji żadne osiągnięcia w tym zawodzie nie byłyby możliwe. To właśnie ona wygrała konkurs "Położna na medal". Co oznacza dla niej ten tytuł? O tym mówiła w naszym programie. 

Agnieszka Małolepszy - położna na medal

Agnieszka Małolepszy mieszka i pracuje w Łodzi. Z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem im. M. Madurowicza związana jest od początku swojej położniczej kariery, czyli od 23 lat. Kobieta od 7 lat spełnia się także jako położna środowiskowo-rodzinna, prowadząc edukację przedporodową oraz odbywając wizyty patronażowe i udzielając porad laktacyjnych.

Jej działalność została doceniona podczas 7. edycji konkursu "Położna na medal". Spośród 528 zgłoszeń to właśnie do położnej z Łodzi trafiła największa liczba głosów.

 -Jestem położną, która mimo pandemii nie zrezygnowała z wizyt patronażowych. Kobieta, która wraca z noworodkiem do domu, potrzebuje tych wizyt, potrzebuje, żeby ktoś przyszedł, porozmawiał, zobaczył rzeczy, których przez telefon nie da się obejrzeć. Chodziłam więc na każdą wizytę uzbrojona w odpowiednie środki - powiedziała Agnieszka Małolepszy w Dzień Dobry TVN. 

I za to właśnie doceniły ją pacjentki. 

Praca położnej w czasie pandemii

Zawód położnej to praca, która przynosi wiele satysfakcji. To właśnie te panie jako pierwsze widzą narodzone dzieci oraz oddają je w ramiona świeżo upieczonych i szczęśliwych mam. Jak się okazuje, w czasie pandemii tryb pracy na szpitalnych oddziałach nieco się zmienił. Obecnie większość porodów odbywa się bez osób towarzyszących, a odwiedziny są zakazane. Kobiety pozostawione same sobie potrzebują więc kogoś, kto da im wsparcie w tak ważnym dla nich momencie. Położna, która zawsze była osobą prowadzącą poród, obecnie wypełnia także rolę bliskiej osoby towarzyszącej.

Pacjentki potrzebę przebywanie z bliskimi jeszcze mocniej odczuwają tuż po porodzie, gdy same pozostawione są z dzieckiem. W tym przypadku również położne próbują odciążyć psychikę matki, rozmawiając i przekazując ciepłe słowa. 

- Jesteśmy z kobietami, więcej rozmawiamy. Spełniamy się również w roli fotografa, żeby uwiecznić ten pierwszy moment narodzin dziecka – podkreśliła najlepsza położna w Polsce.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Ciocia Stasia - bohaterska położna z Auschwitz. Reżyserka: "Dla mnie było to niewyobrażalne, nie do przejścia"

Polska położna o pracy na porodówce w Zambii: „Wiedziałam, że zobaczę tutaj biedę, ale nie sądziłam, że jest ona aż tak skrajna”

Młode mamy nie dosypiają. Położna: „Może to pogłębiać baby blues i ryzyko depresji poporodowej”

Co sądzisz o tym artykule?
58
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0