Dom

Samodzielnie wybudowała ekologiczny dom z… gliny i słomy. "Razem z działką to koszt ok. 150 tys. zł"

„Wybudowała dom ze słomy i gliny”, reporterka: Katarzyna Jaroszyńska

Dom

Samodzielnie wybudowała ekologiczny dom z… gliny i słomy. "Razem z działką to koszt ok. 150 tys. zł"

„Wybudowała dom ze słomy i gliny”, reporterka: Katarzyna Jaroszyńska

Ceny nieruchomości rosną w zawrotnym tempie. Wiele osób zainteresowanych kupnem domu czy mieszkania poszukuje alternatywy dla ofert deweloperów i kredytów hipotecznych. Ciekawą propozycją są domy wykonane z gliny i słomy, które są nie tylko tanie, ale i ekologiczne. Zobacz, jak wygląda jeden z nich. 

W przeszłości budowano domy z naturalnych, tanich i powszechnych surowców. Najczęściej była to: glina, ziemia, kamień i słoma. Tradycyjne techniki na wiele lat odeszły w zapomnienie. Wzrost świadomości ekologicznej oraz cen na rynku nieruchomości sprawiły, że domy wykonane z naturalnych materiałów wzbudzają coraz większe zainteresowanie.

Ekologia w czterech ścianach

Na pierwszy rzut oka dom Agnieszki Szarek nie odbiega niczym od innych. Budynek zajmuje powierzchnię 56 m2 i znajduje się w Krośnie. Ta niepozorna chatka zbudowana została z gliny, słomy i desek.

Bardzo kocham naturę, przyrodę i uważam, że ona daje nam absolutnie wszystko, czego potrzebujemy by żyć. Mało tego, nie daje nam niczego, co nie jest nam potrzebne. W momencie, w którym urodziłam moje dziecko, pomyślałam, że zrobię wszystko, żeby miało najzdrowsze warunki do życia, jakie można sobie wymarzyć. Mam nadzieję, że to skutecznie realizuję każdego dnia

– wyjaśniła właścicielka.

Agnieszka Szarek wzniosła swój dom samodzielnie. W pracy pomagali jej znajomi, przyjaciele i rodzina.

Fantastyczna sprawa. My się uczyłyśmy tej budowy, bo nikt z nas nie wiedział, jak to robić

– stwierdziła Szarek.

Dom z natury

Wbrew powszechnie panującej opinii dom wcale nie musi być murowany, żeby był trwały i ciepły, a jego budowa nie musi być droga.

Całość, razem z działką to jest koszt około 150 tysięcy złotych. To jest bardzo mało. Ja tyle miałam i nie chciałam się pchać (...) w kredyty na 500 lat. Pomyślałam, że spróbuję i wybuduję dom za to, co mam. To jest magia takiego domu, że on jest ciepły i bardzo zdrowy

– wyznała Szarek.

Jak powstaje dom z gliny?

Agnieszka Szarek wybudowała swój dom ze słomy, otynkowała go gliną, a na końcu pomalowała go wapnem.

Jest to słoma żytnia. Podczas budowy największym problemem było dostać tę słomę. Ktoś się znalazł. Pojechałam do niego rok wcześniej i powiedziałam, że potrzebuję mniej więcej 700 kostek słomy. Rolnik podczas żniw przygotował dla mnie tę słomę. Bardzo mocno ją sprasował

– wyjaśniła Agnieszka.

Ściany domy zabezpieczono stelażem z drewnianych, rozstawionych co 80 cm stempli. Między nimi znajduje się kostka porządnie sprasowanej słomy. Belki stoją na betonowej konstrukcji. Wszystkie wykorzystane materiały są lokalne i naturalne.

Na zewnątrz musiałam znaleźć glinę i okazało się, że to bardzo prosta sprawa, dlatego że Podkarpacie jest całe z gliny. Wystarczyło trochę pokopać, popytać znajomych, przywieźć. Wykopaliśmy staw u mnie na działce i z tego stawu również braliśmy glinę. Mieszaliśmy ją z piaskiem w takich specjalnych baliach

- powiedziała Agnieszka Szarek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jak być eko? Proste sposoby na ekologiczne życie w 2020 roku

Dlaczego oszczędzanie energii jest ważne? 

Buduje gliniany dom, bo chce mieszkać zdrowo

Co sądzisz o tym artykule?
96
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
10
27.03.2021
Łukasz
A skórzane buty świadczą właśnie o eko w przeciwieństwie do plastikowych koleżanko Mucha...
27.03.2021
Łukasz
Kolego Hubercie widać, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Porównaj sobie dom murowany ocieplony styropianem i drewniany ocieplony słomą w zakresie podatności na grzyba/pleśń. Zaręczam Ci, że słoma i glina są bezkonkurencyjne w tym zestawieniu. Takie ściany oddychają w przeciwieństwie do styropianu.
21.06.2020
Hubert
150 tys za 50 m2 bez instalacji (bo nie ma ani centralnego ani instalacji w kuchni) to wcale nie jest mało tym bardziej że jak mówi właścicielka, robocizna była zapewniona przez rodzinę i przyjaciół. Mam drewniany dom na działce wypełniony wiórami i w życiu niechciałbym takiego czegoś ponownie. Dom ekologiczny to wg mnie dom długowieczny, dlatego ściany powinny być murowane i odporne na grzyby, pleśń i wilgoć.
25.03.2020
Board
Proszę sobie kupić pułapki na gryzonie . zawsze sobie znajdą szczelinę
05.03.2020
Gochaaa
Ekologiczny jest owszem i ciepły ,tylko nie stety łatwo palny . Ale brawa za odwagę ...
05.03.2020
Mucha
A kozaki ta Pani miała ze skóry? Może jednak nie.., ale dom super! Brawo dla tej Pani.
04.03.2020
Oszczędna
Ciekawe jak z kanalizacja i ogrzewaniem
04.03.2020
Aga
Dziękuję :)
04.03.2020
Prosto. Z Lasu
Niesamowita kobieta. Ogromne gratulacje dla tej Pani ślę i bardzo podziwiam. To, że zbudowała sama dom to wielka rzecz, ale jeszcze większym sukcesem jest to, że zgromadziła w tym domu tyle niesamowitej energii. Kłaniam się w pas;)
03.03.2020
M
Super! Moja babcia mieszkała w takim domu z gliny i słomy. Coś wspaniałego. Latem jak się wchodziło do niej, to taki przyjemny chłodek. Zimą dość ciepły. Cudownie! Gratulacje!
Rozwiń wszystkie komentarzy