Powstanie "Budzik" dla dorosłych. Ewa Błaszczyk podpisała umowę z Ministerstwem Sprawiedliwości

Ewa Błaszczyk
Ewa Błaszczyk
Ministerstwo Sprawiedliwości przekaże 37 milionów złotych na budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych. Umowę podpisali w środę 20 marca szef resortu Zbigniew Ziobro i szefowa fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk. W uroczystości uczestniczyła żona prezydenta Andrzeja Dudy Agata Kornhauser-Duda, która objęła inicjatywę honorowym patronatem.

Kornhauser-Duda wyraziła oczekiwanie, że nowa klinika wesprze pacjentów tak, by mogli wrócić do zdrowia i do sprawności, a tym samym dołączyć do 54 już wybudzonych dzieci i 12 dorosłych. Jeden z wybudzonych Krzysztof Fogel wziął udział w uroczystości podpisania umowy.

Ewa Błaszczyk dziękowała Pierwszej Damie za patronat, a ministrowi sprawiedliwości za wsparcie inwestycji.

To fantastyczna wiadomość. Będziemy mogli mocno skupić się na szybkiej budowie kliniki i jak najszybszym przyjmowaniu pacjentów.

– powiedziała.

Minister Ziobro poinformował, że z Funduszu Sprawiedliwości na sfinansowanie kliniki "Budzik" dla dorosłych zostanie przekazanych blisko 40 milionów złotych. Minister wyraził też nadzieję, że pieniądze z funduszu sprawiedliwości zasądzane od przestępców zostaną przekazane "na mądry, dobry cel".

Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, ale sporą grupę stanowią również ofiary przemocy.

Nowa klinika fundacji „Akogo?” powstanie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Klinikę Budzik dla dzieci otwarto w 2012 roku przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Znajdują się w niej pacjenci w stanie śpiączki, po ciężkich urazach centralnego układu nerwowego. Klinika jest przeznaczona dla dzieci i nie jest w stanie pomagać dorosłym pacjentom.

Zobacz film: Kolejne szczęśliwe wybudzenie w klinice ''Budzik''. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Magdalena Adamowicz tłumaczy swoje wejście do polityki: "Wyobraźmy sobie świat bez nienawiści!" Światowy Dzień Zespołu Downa, czyli dlaczego 21 marca zakładamy dwie różne skarpetki

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości