Newsy

Poważne starcia na granicy Indii i Chin. Nie żyje co najmniej trzech żołnierzy

Konflikt Chiny Indie

daboost/Getty Images

Newsy

Poważne starcia na granicy Indii i Chin. Nie żyje co najmniej trzech żołnierzy

Konflikt Chiny Indie

daboost/Getty Images

Od maja 2020 r. dochodzi do napięć militarnych między Indiami i Chińską Republiką Ludową. Zarzewiem kryzysu stała się budowa dróg i pasów startowych dla samolotów w spornym regionie. W starciu wojsk obu nuklearnych mocarstw zginęło trzech indyjskich żołnierzy.

Konflikt Indie-Chiny - ofiary

Podczas trwającego w dolinie Galwanu procesu deeskalacji, w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do gwałtownej konfrontacji, w wyniku której zginęło dwóch indyjskich żołnierzy i jeden oficer

- powiedział rzecznik indyjskiej armii, cytowany przez AFP.

Dodał, że wysokiej rangi przedstawiciele indyjskiej i chińskiej armii spotykają się obecnie na miejscu, aby uspokoić sytuację.

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian oskarżył indyjskie siły o dokonywanie wzdłuż granicy w Himalajach "prowokacyjnych ataków" na chińskie wojsko, co prowadzi do "poważnych konfliktów" między stronami.

Rzecznik nie podał żadnych szczegółów na temat ofiar po stronie chińskiej, ale oświadczył, że ChRL zdecydowanie protestuje przeciwko temu incydentowi. Pekin zobowiązał się przy tym do utrzymania "pokoju i spokoju" wzdłuż spornej i silnie zmilitaryzowanej granicy w Himalajach.

Szokujące jest jednak to, że 15 czerwca wojska indyjskie poważnie naruszyły konsensus obu stron, dwukrotnie nielegalnie przekroczyły granicę i przeprowadziły prowokacyjne ataki na chiński personel, powodując poważne konflikty między siłami na granicy

- zakomunikował Zhao.

Tymczasem redaktor naczelny chińskiej gazety "The Global Times" poinformował, że chińskie wojsko poniosło straty w wyniku starcia granicznego z indyjskimi żołnierzami.

Na podstawie tego, co wiem, strona chińska również poniosła straty w ludziach w starciu w dolinie Galwanu

- przekazał Hu Xijin na Twitterze, nie podając więcej szczegółów.

"The Global Times" jest wydawany przez oficjalny organ rządzącej Komunistycznej Partii Chin dziennik "Renmin Ribao".

Konflikt Indie-Chiny - kiedy się rozpoczął?

Od początku maja 2020 r. obie strony oskarżają sąsiada o naruszanie granicy w himalajskim Ladakhu.

Pod koniec maja prezydent USA Donald Trump zaoferował Indiom i Chinom "mediację lub arbitraż" w tym sporze, ale Delhi propozycję tę odrzuciło. Strony bezpośrednio rozmawiały ustalonymi kanałami dyplomatycznymi na temat pokojowego rozwiązania sporu.

W połowie maja pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o tymczasowym zatrzymaniu indyjskich żołnierzy w Ladakhu. Indyjskie media doniosły też o wkroczeniu wojsk chińskich 3 km poza linię oddzielającą oba państwa w Himalajach.

Zarówno Indie, jak i Chiny ściągnęły na granicę wzmocnione siły i zaczęły fortyfikować pozycje, co według agencji AP może implikować długotrwały impas. Jak pisze AP, zarzewiem kryzysu była budowa dróg i pasów startowych dla samolotów w spornym regionie - infrastruktury konkurencyjnej dla flagowego chińskiego projektu, Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Inne newsy na stronie TVN24.

>>> Zobacz także:

Moja córka poszła na wojnę. "Gdybym miała wybór i mogła tam być zamiast niej, to nie wahałabym się"

Syria. Życie w cieniu wojny

Nieznane historie. Przedwojenne gwiazdy polskiego narciarstwa, które wojna zesłała na kurierskie szlaki

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
48
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0