Dziecko

Poradnik ojczyma. Jak skutecznie budować relacje z przybranymi dziećmi?

Dziecko

Poradnik ojczyma. Jak skutecznie budować relacje z przybranymi dziećmi?

Wzrost liczby rodzin patchworkowych w Polsce i na świecie sprawił, że coraz więcej osób dołącza do istniejących już relacji rodzinnych. Bycie macochą czy ojczymem stanowi ogromne wyzwanie. Budowanie relacji z przybranymi dziećmi bywa niezwykle trudne i może ciągnąć się latami. Rodziny zrekonstruowane muszą umieć pogodzić interesy wszystkich swoich członków.

Badania pokazują ze spośród wszystkich związków zawieranych w danym roku ponad 1/3 z nich się rozpada. W konsekwencji tego zjawiska powstaje coraz więcej rodzin patchworkowych. Gdy w życiu dzieci pojawia się nowy partner mamy, proces budowania więzi dla każdego może okazać dużym wyzwaniem.

Nowy partner mamy

W procesie budowania relacji z ojczymem wiek dziecka stanowi element kluczowy. Małe dzieci dość łatwo przyzwyczajają się do nowych osób, w przeciwieństwie do starszych, zwłaszcza nastolatków. Częstym błędem popełnianym przez nowych członków rodzinny jest wymuszanie bliskości. Więź może pojawić się dopiero po pewnym czasie, ale trzeba na nią zasłużyć. Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy zwróciła uwagę na to, że ojczym nie powinien na siłę wchodzić w rolę ojca; nawet jeśli dziecko ojca nie ma.

To jest cały proces zapoznawczy. Bardzo ważne, żeby nie próbować tych relacji przyspieszyć na siłę i dać dziecku czas na oswojenie się. Jakakolwiek próba przyspieszenia może skutkować jakąś blokadą – powiedział Bartosz Kołodziejczyk, ojczym 2 dzieci.

Mężczyzna, który ma zostać ojczymem powinien budować relację z dziećmi w oparciu o szczerość i otwartą komunikację. Wszelkie niejasne i sporne kwestie powinien wyjaśniać z partnerką bez udziału dzieci.

Jeśli wprowadzamy jakieś zaostrzenia, to z całą pewnością powinna to robić matka, a nie ojczym – zauważyła Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.

Zdaniem Piotrowskiej dobre relacje z dzieckiem ułatwi znalezienie wspólnego pola zainteresowań. Spędzanie czasu na robieniu czegoś, co każdemu sprawia przyjemność może zdziałać cuda.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Anna Korcz: „Trudno jest pokochać dzieci partnera”

Gdy w rodzinie patchworkowej pojawia się nowe dziecko...

Jak być dobrą macochą?

Co sądzisz o tym artykule?
97
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
5
11.02.2020
Nero
Inaczej by to wyglądało gdyby dzieci były w wieku 13-16 lat...zobaczymy czy później będzie tak różowo...zapewniam ,że nie.
01.02.2020
Realista
Podejrzewam że gdyby zapytać po paru latach kogoś kto wszedł w związek z kobietą z dzieckiem/ dziećmi czy zrobiłby to ponownie to zdecydowana większość bez namysłu odpowiedziałaby przecząco.. Życie w takim związku nie jest wcale cukierkowe. Dla dzieci zawsze będziesz trochę obcy, nigdy nie będą szanowały cię tak jak matke, wysłuchiwanie tekstow typu nie będzie mi rozkazywal bo nie jest moim ojcem =norma, często zapominają o tym że ten człowiek nie Zadko mamme wyciągnął z niezłego bagna i zapewnił in byt o którym mogłyby sobie pomazyc...
01.02.2020
Skarbonka
Powierzchowny. Nie porusza wielu tematów.
31.01.2020
Justina
Super wypowiedzi, mądrzy goście. PUKKA pozdrowionka ?❤️
31.01.2020
GKW
Bardzo fajny, ciepły, pozytywny facet, Maju serdecznie pozdrawiam Ciebie i Twoją rodzinę :)
Rozwiń wszystkie komentarzy