Popręg dla konia – jakie rodzaje popręgów wyróżniamy?

Popręgi
Fot. Sergio Schnitzler/ Getty Images
Wydawałoby się, że wybór sprzętu do jazdy konnej jest dziecinnie prosty. Tymczasem nawet popręg, który na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły pas, stanowi niełatwy zakup. Sprawdź, jakie rodzaje popręgów wyróżniamy i jak dobrać go do swojego stylu jazdy.

Mogłoby się wydawać, że do jazdy konnej niepotrzebne jest liczne i skomplikowane wyposażenie. Nie ma tu czekanów i raków, jak w przypadku himalaizmu czy różnych rodzajów opon i pedałów, jak w przypadku kolarstwa. Wystarczy więc koń i jeździec? Otóż nie. Jeździectwo wiąże się z dużym nakładem finansowym i cierpliwym kompletowaniem niezbędnego do jazdy sprzętu. Należy zadbać o odpowiednio dobrane siodło, ogłowie czy szpicrutę. Jeden z głównych elementów sprzętu do jazdy konnej stanowi popręg, czyli pas zakładany pod brzuchem konia. Wyróżniamy różne jego rodzaje, w zależności od modelu siodła, do jakiego będzie doczepiony. I tak w ofertach sklepów znajdziemy popręg ujeżdżeniowy, popręg westernowy, popręg skokowy… Sprawdź, który będzie najlepszy dla Twojego stylu jazdy.

Co to jest popręg?

Popręg dla konia to jedna z części rzędu końskiego, występująca w postaci szerokiego pasa. Podpina się go po bokach siodła, tak aby przylegał pod brzuchem konia. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie siedziska w odpowiedniej pozycji na grzbiecie zwierzęcia. Dobrze dopasowany popręg hamuje siodło przed przemieszczaniem się w trakcie jazdy, co jest niezwykle pomocne zwłaszcza podczas gwałtownych ruchów lub skoków. Popręg odgrywa ważną rolę w zapewnieniu jeźdźcowi bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Należy jednak pamiętać, że źle dobrany może obcierać lub uciskać ciało konia, co natomiast prowadzić może do poważnych problemów zdrowotnych zwierzęcia.

Rodzaje popręgów ze względu styl jazdy

Podobnie jak w przypadku siodeł, również wśród popręgów wyróżniamy liczne rodzaje związane ze stylem jazdy. Najpopularniejszym jest popręg wszechstronny, który używać możemy bez względu na to, czy na koniu skaczemy, galopujemy w terenie czy zapędzamy bydło.

Można stwierdzić, iż “ile dyscyplin w jeździectwie – tyle modeli siodeł i popręgów”. Do najpopularniejszych wariantów zaliczamy między innymi:

Popręg ujeżdżeniowy Jeśli Twoją ulubioną konkurencją jeździecką tzw. dresaż (czyli ujeżdżanie), powinieneś wybrać przeznaczony do tego popręg. Jest on stosunkowo krótki, przez co dosiad jeźdźca jest dokładniejszy.

Popręg westernowy Jazda westernowa to konkurencja, która najbardziej naraża na kontuzje zarówno jeźdźca, jak i konia. Dzieje się tak za sprawą wielu gwałtownych ruchów i skoków wykonywanych podczas pracy z lassem lub w trakcie zaganiania bydła. Do siodła westernowego należy dobrać odpowiedni popręg z jedną klamrą.

Popręg skokowy To właśnie podczas skoków przez przeszkody konie są najbardziej narażone na różnorodne otarcia i odparzenia. Tym samym wyjątkowo ważnym jest tu dobranie odpowiedniego siodła i popręgu. Najlepszym rozwiązaniem będzie popręg z fartuchem , który ochroni brzuch naszego zwierzęcia.

Rodzaje popręgów ze względu na tworzywo

Najpopularniejszym materiałem, z jakiego szyje się pasy utrzymujące siodła w odpowiedniej pozycji, jest skóra – zarówno naturalna (np. owcza), jak i sztuczna. Popręg skórzany najlepiej chroni ciało naszego konia od otarć i innych uszkodzeń, a tym samym stanowi najczęściej wybierany przez jeźdźców rodzaj pasów do siodeł. Skóra to również najtrwalszy materiał, a wykonany z niej popręg będzie służył nam i naszemu koniowi przez długie lata. Nie oznacza to jednak, że w sklepach ze sprzętem do jazdy konnej nie znajdziemy innych wariantów. Przykładowo popręg neoprenowy z gumami wybierany jest przez zwolenników klasycznego ujeżdżania. Pas wykonany z takiego tworzywa jest równie wygodny, jak ten ze skóry. Gumy na jego końcówkach ułatwiają zaś przymocowanie go do siodła. Popręg sznurkowy (bawełniany) pięknie komponuje się z bogato zdobionymi siodłami, dlatego często wybierany jest przez pasjonatów jazdy typu “western”. Każdy koń ma jednak inną skalę wrażliwości. Jeżeli Twój pupil ma delikatną skórę i łatwo dochodzi do jej uszkodzeń, zainwestuj w specjalne futerko na popręg lub gotowy już do użycia popręg z futrem . Dodatkowa warstwa między pasem a ciałem zwierzęcia zminimalizuje możliwość wystąpienia otarć i odparzeń. Przy wyborze popręgu nie warto oszczędzać – należy wybrać pas naprawdę wysokiej jakości. Używanie tanich modeli, wykonanych ze słabej jakości tworzywa sztucznego może skutkować poważnymi problemami skórnymi bądź też uszkodzeniami mięśni naszego konia.

Zobacz film: Święto jeździectwa. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

podziel się:

Pozostałe wiadomości