Modne, ciekawe i pomysłowe malowanie ścian krok po kroku

Ściana podczas prac malowania wałkiem
Fot. BeylaBalla/ Getty Images
Malowanie ścian to jedna z podstawowych czynności, o jakiej należy pomyśleć podczas urządzania i odnawiania domu lub mieszkania. W zależności od naszych gustów i preferencji, możemy się zdecydować nie tylko na tradycyjne, ale również ozdobne, artystyczne, dekoracyjne, nowoczesne lub nietypowe malowanie ścian. Wszystko zależy od naszej fantazji. Inspiracje, pomysły oraz porady na malowanie ścian możemy zaczerpnąć z branżowych czasopism, telewizji, Internetu lub podglądając trendy u znajomych.

Przed przystąpieniem do działania warto się zorientować, jak wyglądają różne metody malowania ścian – pędzlem, natryskowo, kompresorem, wałkiem, gąbką, lakierem, agregatem, brokatem lub farbą lateksową. Sam wybór techniki to jednak nie koniec listy zadań związanych z prawidłowym i samodzielnym malowaniem ścian. Dobór kolorów jest tutaj również bardzo istotnym czynnikiem, który tak naprawdę decyduje o efekcie końcowym.

Ponadczasowa klasyka, czyli malowanie ścian na biało

Najbardziej uniwersalnym kolorem, wykorzystywanym do malowania ścian wewnętrznych w salonie, kuchni i pokoju jest biel. Jest to barwa, która świetnie się sprawdza w różnych aranżacjach i jest po prostu bezpieczna. Nie ma żadnej obawy, że źle się skomponuje z wybranymi przez nas meblami lub dekoracjami. Doskonale również łączy się z innymi kolorami oraz jest podstawową barwą we wnętrzach inspirowanych stylem skandynawskim. Warto tutaj pamiętać, że biel posiada bardzo szeroką gamę różnych odcieni – występuje w tonacjach chłodnych, zbliżonych do niebieskiego, ale również ciepłych, wpadających w żółty i pomarańczowy. Podczas malowania ścian na biało, dobierając odpowiedni odcień, należy go dopasować do przedmiotów znajdujących się w malowanym pomieszczeniu, np. do koloru drewna, jakie występuje w naszych meblach lub dodatkach. Biały kolor może się wydawać nudny, ale jego uniwersalność sprawia, że stanowi bardzo dobrą bazę do urządzenia mieszkania w każdym stylu. Z bielą dobrze łączą się nie tylko inne kolory, ale również materiały, np. gładki aksamit, len lub zupełnie wzorzyste i kolorowe tkaniny. Poza tym żaden obraz tak dobrze się nie zaprezentuje, jak na pomalowanej na biało ścianie.

Kolorowy zawrót głowy, czyli malowanie ścian na dwa kolory

Dla osób, które nie boją się odważnych rozwiązań, chciałyby dowiedzieć się, jak wygląda malowanie ścian krok po kroku i mają ochotę poeksperymentować z farbami, polecamy malowanie ścian na dwa kolory . Jest to trend, który sprawdzi się nie w każdym wnętrzu i jest dość ryzykowną opcją, ponieważ należy uważać na to, jakie kolory ze sobą łączymy. Tutaj przyda się wiedza z zakresu harmonijnego dobierania kolorów. Jedna z zasad mówi o łączeniu według podobnej temperatury barwowej, czyli chłodne z chłodnym lub ciepłe z ciepłym. Modne są także wnętrza, których ściany pomalowane są odcieniami tego samego koloru, np. jasny błękit połączony z ciemnym niebieskim. Ale nie brakuje również inspiracji, w których królują kontrasty, czyli barwy, które pozornie wydają się wobec siebie przeciwstawne, np. zieleń z pomarańczą. Jak się okazuje, takie wariacje także mają swoich zwolenników i w pomieszczeniach urządzonych w nowoczesnym stylu wyglądają naprawdę oryginalnie i inspirująco. Pamiętajmy, że decydując się na ręczne i samodzielne malowanie ścian , należy wyposażyć się w niezbędny sprzęt, taki jak: pędzle, wałki, kuweta, mieszadło i kratka.

Drugie życie, czyli ponowne malowanie ścian

Wcielając się w rolę pokojowego malarza należy mieć na uwadze fakt, że pierwsze malowanie ścian wygląda inaczej niż malowanie ścian na starą farbę . Przed przystąpieniem do pracy należy ustalić rodzaj poprzedniej farby. Jest to ważne, aby odpowiednio dobrać sposób jej ściągania, np. za pomocą szpachelki. Kolejnym etapem jest sprawdzenie przyczepności poprzedniej farby. Najczęściej robi się to poprzez przyklejenie fragmentu taśmy do ściany, dzięki czemu sprawdzimy, czy farba od niej odpadnie, czy będzie się jej trzymać. Bardzo istotnym elementem jest zabezpieczenie dziur po gwoździach oraz innych rodzajów uszkodzeń. Wszelkie tego typu defekty należy wypełnić akrylową gładzią szpachlową lub gipsem, a następnie wyszlifować papierem ściernym. Ostatnią czynnością, jaką trzeba wykonać przed przemalowaniem ścian , jest sprawdzenie chłonności powłoki. Jest to bardzo proste, ponieważ ogranicza się jedynie do przetarcia ściany gąbką z wodą – jeśli z niej spłynie, możemy zabrać się do pracy. Efektowne, modne i profesjonalne malowanie ścian możemy sobie zapewnić nie tylko poprzez odpowiedni dobór techniki, farby i kolorów, ale również dzięki wiedzy z zakresu gruntowania, ponieważ podczas odnawiania kolorów często popełnianym błędem jest brak przygotowania podkładu, zwłaszcza przy zmianie barw z ciemnych na jasne. Wtedy obowiązkowo ścianę należy zabezpieczyć farbą podkładową lub specjalnym preparatem gruntowym. Po wykonaniu wszystkich tych czynności malowanie ścian już pomalowanych będzie czystą przyjemnością. Bez względu na to, czy jest to pierwsze, czy ponowne malowanie ścian oraz ile kosztuje malowanie ścian, warto przemyśleć dobór kolorów i zainwestować w piękne mieszkanie.

Zobacz film: Co powiesić w mieszkaniu na ścianie? 

Zobacz film: Co powiesić w mieszkaniu na ścianie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości