Styl Życia

Polskie biesiadowanie. Jak zmieniała się tradycja biesiadowania na przestrzeni lat?

Styl Życia

Polskie biesiadowanie. Jak zmieniała się tradycja biesiadowania na przestrzeni lat?

O tym, czym jest biesiada i jak zmieniała się ona w Polsce na przestrzeni lat, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Łukaszem Modelskim - historykiem, dziennikarzem i pisarzem. Jak wyglądała biesiada w czasach Jagiellonów, a jak ucztujemy w dzisiejszych czasach? ? Czy odchodzimy od rodzinnego biesiadowania?

Zastaw się, a postaw się?

Czy tradycja suto zastawionego stołu, która obowiązuje w polskich domach wywodzi się właśnie od trwających nawet kilka dni biesiad średniowiecznych? Zdaniem naszego gościa tradycja ta jest wciąż obecna w naszych domach.

Zobacz też: Gulasz po węgiersku to świetny pomysł na drugie danie – zobacz, jak go wykonać >>>

Łukasz Modelski: Polska jest krajem, gdzie zaciąga się kredyty, żeby wyprawić wesele. (...) Ta tradycja, takiego nadmiernego biesiadowania, pokazywania, jest ciągle obecna. Wydaje mi się, że ciągle odreagowujemy gospodarkę niedoboru. To się zapewne zmieni, bo coraz bardziej uważamy na to, żeby nie marnować jedzenia, żeby gotować z głową i oszczędnie. Ta zmiana jest przed nami.

Kto gdzie siedzi przy stole?

Czy nadal pielęgnujemy w naszych domach zasady, które rządzą usadowieniem gości przy stole? Według Łukasza Modelskiego, dziś już nieco mniej zwracamy na to uwagę, chociaż nadal obowiązują one w przypadku spotkań dyplomatycznych, czy biznesowych.

Zobacz też: Przepisy na lasagne i inne zapiekanki >>>

Łukasz Modelski: Ponieważ stół najczęściej jest prostokątny, to siłą rzeczy, miejsca w szczytach stołu są honorowe. Wszyscy jesteśmy ofiarami braku pokoju stołowego. Jego brak zmienił w ogóle kulturę zasiadania do stołów. 
Co sądzisz o tym artykule?
55
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0