Polski naukowiec stworzył lek, dzięki któremu pacjenci po przeszczepie mogą żyć dłużej. "Przeżycie wzrosło z 50 do ponad 90%"

„Dzięki jego pracy ludzie z przeszczepami mogą żyć dłużej” 
Przeszczep organu to niezwykle skomplikowana operacja, niosąca ze sobą liczne niebezpieczeństwa. Zabieg ten nie zawsze kończy się sukcesem, jednak naukowcy starają się to zmienić. Przykładem jest profesor Jerzy Kupiec-Węgliński, polski naukowiec mieszkający w USA, który od lat prowadzi badania mające przedłużyć życie pacjentów po przeszczepach.

Kariera naukowca w USA

Profesor Jerzy Kupiec-Węgliński pracuje na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, gdzie jest dyrektorem Centrum Transplantacyjnego w Szkole Medycznej Davida Geffena. Nim przeniósł się do Kalifornii, jako 28-latek z tytułem doktora przyjechał do Bostonu, na Uniwersytet Harvarda.

Boston jest i zawsze był mekką zarówno lekarzy, jak i uczonych pracujących w dziedzinie transplantacji

– zauważył prof. Jerzy Kupiec-Węgliński.

Względy rodzinne, jak również polityczne sprawiły, że jeden rok zbiegał się z następnym i w sumie w Bostonie spędziłem 18 lat

– dodał.

Jak sam mówi, znalazł się we właściwym miejscu, we właściwym czasie, bowiem jako jeden z pierwszych ludzi na świecie zajął się cyklosporyną – lekiem, który miał chronić pacjentów przed odrzucaniem przeszczepów.

Ten lek został wprowadzony do klinicznego użycia w transplantacji i dzięki cyklosporynie i innym lekom, do których wprowadzanie się przyczyniłem, przeżycie przeszczepów diametralnie wzrosło: z 50 do ponad 90%. Postęp jest niezwykły

– powiedział transplantolog.

Praca na Uniwersytecie Kalifornijskim

Dzięki swoim dokonaniom po 18 latach pracy w Bostonie, już jako profesor przeniósł się do największego w Stanach ośrodka przeszczepów narządowych. To w Los Angeles podjął badania nad poprawieniem jakości przeszczepianych narządów przed operacją.

Wszyscy przekonywali nas, że jeżeli narząd nie nadaje się do przeszczepu, ponieważ pochodzi od osoby bardzo otyłej, z marskością wątroby, nic nie można z tym narządem zrobić. W tej chwili wiemy, iż jeżeli taką wątrobę, która się nie nadaje do przeszczepu, przez kilkanaście godzin traktujemy pewnymi lekami i ciągłą transfuzją przed przeszczepem, to tego typu organ można przeszczepić

– wytłumaczył prof. Kupiec-Węgliński.

Dziś w ślady profesora idzie jego córka Sophie.

Tata jest dla mnie wzorem do naśladowania. Od moich najmłodszych lat zabierał mnie do laboratorium. Dorastałam w otoczeniu nauki. Zawsze mi powtarzał, żebym się nie poddawała w podążaniu za marzeniami. Jednocześnie nigdy mnie nie zmuszał do zajęcia się medycyną. Wspierał mnie niezależnie jaką decyzję co do swojej przyszłości bym podjęła

– wyznała Sophie Kupiec-Węgliński.

Profesor Kupiec-Węgliński odniósł niebywały sukces. Obecnie mieszka w Beverly Hills gdzie swoje domy mają największe światowe gwiazdy. Pomimo udanej kariery, nie wybiera się jeszcze na emeryturę. Wciąż ma przed sobą ogromne wyzwania:

Moje marzenie zawodowe jest takie, aby prewencja indywidualnego pacjenta była tak dostosowana, aby przeszczepów narządowych nie było, żeby nie były potrzebne

Sposób na odstresowanie medyka

Walka o przedłużenie życia pacjentów jest dużym obciążeniem psychicznym, dlatego profesor znalazł swoją odskocznię w kolekcjonerstwie. Jedną z jego pasji jest filatelistyka, którą zajmuje się od dziecka. Jego zbiory przyniosły mu liczne złote medale na światowych wystawach.

Badam rozwój połączeń przesyłek lotniczych w Polsce

– wyjaśnił naukowiec.

Prof. Kupiec-Węgliński zbiera również stare mapy Polski. W jego kolekcji znajduje się wiele cennych okazów. Jednym z nich jest chociażby wyprodukowana w Amsterdamie mapa Hondiusza pochodząca z końca XVI wieku. Dodatkowo kolekcjonuje również sztukę i księgi o polskich górach – jest właścicielem największego zbioru tatraliów poza granicami Polski.

Dzięki uwielbieniu sztuki znalazł nie tylko wewnętrzny spokój, ale i miłość. Swoją żonę, Katarzynę Czerpak-Węgliński poznał na jej wystawie w Connecticut.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co to jest transplantologia? Definicja, statystyki, etyka

Przeszczep wątroby – kiedy się go wykonuje? Kto może być dawcą? Jakie są rokowania?

Pierwsze przeszczepienie płuc zniszczonych przez COVID-19

Autor: Agata Polak

Reporter: Michał Malinowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości