Gorące tematy

Polski chirurg nagrodzony za operację. Dzięki jego zespołowi Tymek pierwszy raz od lat powiedział słowo "mama"

Gorące tematy

Polski chirurg nagrodzony za operację. Dzięki jego zespołowi Tymek pierwszy raz od lat powiedział słowo "mama"

Najlepszą operację 2019 roku przeprowadził prof. Adam Maciejewski. Tak uznało Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej. Wybitny lekarz z z Gliwic otrzymał nagrodę za pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyjnych u dziecka. Co oznacza dla niego to wyróżnienie? Od lekarza dowiedzieliśmy się również, jak przebiega nauka mowy u operowanego przez niego Tymka.

Polski chirurg nagrodzony

Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej nagrodziło prof. Adama Maciejewskiego za całokształt dokonań i za najlepszą operację 2019 roku, czyli pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyjnych u dziecka. Specjalista z Gliwic jest pierwszym Polakiem uhonorowanym tym prestiżowym wyróżnieniem.

Nagroda Godina - Słoweńca uznawanego za ojca chirurgii rekonstrukcyjnej - to grant, który pozwala laureatowi na zwiedzenie w ciągu roku dwunastu przez niego wybranych, najlepszych na świecie klinik. Prof. Maciejewski ma już wybrane ośrodki. Zacznie od tych w USA, potem odwiedzi Azję, ponownie Stany Zjednoczone oraz Europę. Będzie tam prowadził wykłady, a także zarówno podpatrywał, jak i uczył kolegów - lekarzy.

Nagrodzona operacja 6-letniego Tymka

Prof. Adam Maciejewski jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii. W 2019 roku przeprowadził operację u 6-letniego Tymka. Chłopczyk, gdy miał 13 miesięcy, połknął granulki środka do udrażniania rur, tzw. „kreta”. Substancja wypaliła mu nasadę języka, krtań, gardło, tchawicę i przełyk do połowy żołądka. Dzięki operacji rekonstrukcyjnej narządów szyi z jednoczesnym przeszczepem szpiku Tymek po raz pierwszy od lat powiedział słowo "mama". 

Operacja Tymka została wybrana za najważniejszą dla rozwoju medycyny spośród kilkuset ocenianych. Niezwykle istotne było w niej połączenie przeszczepu i rekonstrukcji narządów z przeszczepem szpiku. Pozwala to na niestosowanie leków przeciwodrzutowych, które mają poważne skutki uboczne i w klasycznych przeszczepach trzeba je zażywać do końca życia.

Jak teraz czuje się chłopiec? Zdaniem profesora Adama Maciejewskiego, rokowania są dobre.

Dosyć szybko Tymek pokonał barierę, zaczął mówić. A trzeba mieć świadomość, że ta nauka wygląda tak, jak u dziecka poniżej 2. roku życia, nie wygląda adekwatnie do jego wieku biologicznego, ale do momentu, kiedy zdarzył się wypadek. Krok po kroku, ja i cały zespół mamy nadzieję, że rehabilitacja doprowadzi do tego, że w stosunkowo krótkim czasie Tymek zacznie normalnie funkcjonować, mówić i jeść tak, jak każdy z jego rówieśników 

Ile jest w Polsce takich dzieci w Polsce jak Tymek? Prof. Maciejewski szacuje, że kilkanaście. W poniedziałek wraz z zespołem operował 10- letnie dziecko, które mając rok uległo podobnemu wypadkowi. Kolejne jest w trakcie diagnostyki, też najprawdopodobniej będzie potrzebowało operacji z rekonstrukcją.

Nagrodzona przez amerykańskie Towarzystwo operacja Tymka była wyczynem całego zespołu - podkreśla prof. Maciejewski.

Staję się ambasadorem tego Towarzystwa (...). To ogromne wyróżnienie. Wiąże się nie tylko z zaszczytami i przyjemnością, ale również z obowiązkami, chęcią nawiązania czy rozszerzenia kontaktów i współpracy pomiędzy naszym instytutem a najlepszymi ośrodkami na świecie

Sukcesy prof. Adama Maciejewskiego 

Operacja przeprowadzona w Gliwicach została doceniona na świecie już trzeci raz z rzędu. Pierwszy raz zespół prof. Maciejewskiego wyróżniono za przeszczep twarzy ratujący życie u Grzegorza, który uległ wypadkowi, gdy zraniła go maszyna do cięcia kamieni. Drugi raz - za rozległą rekonstrukcję narządów szyi u pacjenta chorego na nowotwór. Teraz nagrodę zdobył za operację Tymka. 

Prof. Adam Maciejewski za swoje osiągnięcia otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2014) oraz Krzyż Oficerski tego orderu (2019).

W materiale wideo zobaczycie, jak przebiega rehabilitacja Tymka.

"Życie po nowatorskim przeszczepie", reporter: Szymon Brózda

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:Co sądzisz o tym artykule?
51
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0