Polska dostanie mniej szczepionek przeciwko COVID-19. Dlaczego?

Szczepionka przeciwko COVID-19
Kilito Chan/Getty Images
Źródło: Moment RF
Firma Pfizer, która opracowała pierwszą dopuszczoną do użytku szczepionkę przeciwko COVID-19, kilka dni temu poinformowała, że zmniejsza dostawy antidotum do Europy. Skąd taka decyzja? Ile szczepionek trafi do Polski?

Ile szczepionek przeciwko COVID-19 trafi do Polski?

O tym, że Polska otrzyma mniej szczepionek przeciwko COVID-19 poinformował Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Samolot z mniejszą dostawą wylądował w Polsce w poniedziałek (18 stycznia) rano. Po dokładnym przeliczeniu okazało się, że do kraju przeleciało 176 tys. dawek szczepionki na koronawirusa zamiast 360 tysięcy.

Jak poinformował podczas poniedziałkowej konferencji kolejne dostawy również będą mniejsze.

- W kolejnych tygodniach to będzie nie 360 tys. a 296 tys. dawek, potem nieco więcej - poinformował Michał Dworczyk. Harmonogram dostaw, który otrzymał polski rząd ma obowiązywać do 8 lutego.

Mniejsza ilość szczepionek będzie musiała wpłynąć na przebieg Narodowego Programu Szczepień.

- Szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia zaczynają się 25 stycznia, zgodnie z planem. Jesteśmy jednak zmuszeni nieco wydłużyć szczepienie "grupy 0"- poinformował na poniedziałkowej konferencji szef kancelarii premiera.

Dlaczego Pfizer zmniejsza dostawy?

Pod koniec zeszłego tygodnia firma Pfizer podała, że przygotowuje plan, który pozwoli zwiększyć produkcję w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale. Jednak, aby to się udało niezbędna jest modyfikacja całego procesu produkcji. W praktyce oznacza to, że w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu.

Pfizer zapowiada, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do krajów Unii Europejskiej nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

W Polsce obecnie trwają szczepienia osób z tzw. grupy zero. Zaliczają się do niej osoby związane z sektorem ochrony zdrowia. W pierwszej kolejności szczepionkę otrzymają też pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Od 15 stycznia na szczepienia mogą rejestrować się seniorzy powyżej 80. roku życia. Na tę chwilę zarejestrowało się 431 tys. 782 seniorów. Od 22 stycznia taką możliwość będą miały osoby, które skończyły 70 lat. Szczepienia wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia rozpoczną się 25 stycznia.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Rewolucja w antykoncepcji. Czy teraz panowie będą zażywać pigułki?

Justin Timberlake potwierdził przyjście na świat drugiego syna. "Nikt nie śpi, ale jesteśmy zachwyceni"

Blue Monday nie taki straszny! Sprawdzone sposoby na poniedziałek, czyli jak dobrze zacząć tydzień?

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP / TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości