Polscy juniorzy z medalami mistrzostw świata w MMA

Magdalena Czaban, Błażej Romanowski i Emil Piątek to polscy juniorzy, którzy podczas mistrzostw świata Amatorskiego MMA IMMAF 2019 w Bahrajnie zdobyli trzy medale, złoty i dwa srebrne. O swoim sukcesie sportowcy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Do studia przyszli razem ze współzałożycielem Stowarzyszenia MMA Polska Martinem Lewandowskim.

Mistrzostwa świata Amatorskiego MMA uważane są za najważniejsze tego typu wydarzenie w mieszanych sztukach walki. W 2019 roku zawody obywały się od 10 do 16 listopada w Bahrajnie. Na mistrzostwa wyjechało siedmiu polskich zawodników, których wspierali trenerzy: Kamil Zawarski i Michał Mankiewicz.

• Paulina Giemza – waga musza 56,7 kg (125 lbs)
    • Klaudia Syguła – waga piórkowa 65,8 kg (145 lbs)
      • Eryk Walecki – waga lekka 70,3 kg (155 lbs)
        • Szymon Roicki – waga średnia 83,9 kg (185 lbs)

Juniorzy:

• Magdalena Czaban – waga atomowa 47,6 kg (105 lbs)
            • Emil Piątek – waga lekka 70,3 kg (155 lbs)
              • Błażej Romanowski – waga ciężka 120,2 kg (265 lbs)

Polscy reprezentanci zostali wyłonieni podczas eliminacyjnych sparingów do kadry Polski MMA, które odbyły się we wrześniu w Olsztynie, Łodzi i Cieszynie.

Juniorzy z medalami

Spośród wszystkich polskich zawodników do kraju z medalami wrócili juniorzy. Magdalena Czaban wygrała złoto, pokonując w finale Nadine Abbott Bissett, natomiast srebro zdobyli Błażej Romanowski i Emil Piątek. Ten pierwszy przegrał ostatnie starcie z Rustamem Aszurbiekowem, a drugi z Nikitą Kulszinem.

Magdalena Czaban startuje w wadze atomowej. Przed osiągnięciem sukcesu w Bahrajnie, w czerwcu 2019 r. wywalczyła tytuł amatorskiej mistrzyni Europy seniorek. Treningi łączy ze studiami na AWF-ie w Krakowie i z pracą. Dlaczego zajęła się mieszanymi sztukami walki?

Wyszło to zupełnie przez przypadek. Znajomy któregoś dnia zaprosił mnie na trening MMA. Poszłam rekreacyjnie, a wyszło tak, że siedzę tam już cztery, prawie pięć lat.

- powiedziała Magda.

Błażej Romanowski startuje w wadze ciężkiej. Jest m.in. wielokrotnym mistrzem Polski MMA juniorów, mistrzem Polski seniorów oraz zdobywcą pucharu Polski seniorów w no-gi, złotym medalistą w pucharze świata w pankrationie i mistrzostwach świata MMA WMMAF, a także brązowym medalistą mistrzostw Europy IMMAF 2019. Co czuje, kiedy rozpoczyna walkę?

Jak zamyka się klatka i wiem, że jestem z przeciwnikiem sam na sam, to muszę dać z siebie wszystko. Zamykam rozdział treningów i skupiam się na walce.

- przyznał.

Emil Piątek to waga lekka. W amatorskim MMA stoczył 12 walk, z czego aż 11 wygrał. Przed mistrzostwami świata Amatorskiego MMA zdobył brązowy medal amatorskich mistrzostw Europy w Rzymie 2019. Co pociąga go w MMA?