Naukowcy z Polski i Izraela odkryli przyczynę bruksizmu sennego. „Medycyna snu od zawsze nasz zespół fascynowała”

Bruksizm jest problemem, który dotyka wielu osób. Jego przykrym skutkiem mogą być uszkodzone zęby. Polscy i izraelscy naukowcy odkryli, że za nocnym zgrzytaniem mogą stać geny. Jak rozpoznać bruksizm? Czy doczekamy się leku? O tym mówił uczestniczący w badaniach prof. Mieszko Więckiewicz.

Bruksizm senny - czym jest

Bruksizm senny jest zjawiskiem obserwowanym u sporej grupy osób. Pod terminem tym kryje się nocne zgrzytanie zębów, które może doprowadzić do ich uszkodzenia.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu w Tel Awiwie odkryli, że problem ten może być uwarunkowany genetycznie. W zespole pracował m.in. 35-letni prof. dr hab. n. med. Mieszko Więckiewicz.

Medycyna snu od zawsze nasz zespół fascynowała. Bruksizm w stomatologii (…) od dawna stanowił wielkie wyzwanie w leczeniu pacjentów. Zauważyliśmy też, że zaczyna on dotyczyć coraz większej grupy ludzi

- powiedział prof. Więckiewicz w Dzień Dobry TVN.

Na czym polega uwarunkowanie genetyczne nocnego zgrzytania zębów?

Geny występują w różnych wariantach. Myśmy znaleźli warianty genów, które kodują receptory dla serotoniny i dopaminy. Są to dosyć popularne neuroprzekaźniki, które predysponują do rozwoju bruksizmu w czasie snu oraz współwystępowania bruksizmu oraz bezdechu sennego. Przyczyny bruksizmu należy szukać w ośrodkowym układzie nerwowym

- wyjaśnił naukowiec. Do tej pory uważano, że winny jest stres lub wada zgryzu.

Uwaga. Należy pamiętać, że wyróżniamy bruksizm senny i bruksizm w stanie czuwania. Ten drugi może już być wywołany przez nerwowe sytuacje.

Bruksizm senny - czym grozi?

Bruksizm występuje u osób każdej płci, niezależnie od wieku. Z problemem zmagają się więc zarówno małe dzieci, jak i dorośli, u których nocne zgrzytanie może doprowadzić do wielu przykrych skutków. Będą to:

  • uszkodzenia zębów,
    • uszkodzenie błony śluzowej języka,
      • bóle mięśni żucia,
        • bóle głowy,
          • bóle karku,
            • bóle obręczy barkowej.

              Pozytywnym skutkiem może być z kolei przerwanie epizodu w bezdechu lub zwiększanie produkcji śliny u pacjentów zmagających się z refluksem.

              Bruksizm senny - jak zdiagnozować?

              Problem często leży w zdiagnozowaniu u siebie bruksizmu sennego, który nie jest chorobą. O ile mieszkamy z kimś, to uświadomić nas może druga osoba. Co jednak, gdy jesteśmy zdani tylko sami na siebie?

              Jeśli mieszkamy samemu, musimy sami się obserwować, czy występują u nas objawy, które mogą nam powiedzieć, czy u nas występuje bruksizm, czyli pęknięcia szkliwa, starcie uzębienia, bliznowate zgrubienie na błonie śluzowej policzków, odciśnięcia zębów na błonie śluzowej języka. Może też występować napięcie mięśni w zakresie policzków, mogą występować bóle głowy

              - tłumaczył profesor Mieszko Więckiewicz.

              Uczulił jednak, że inne tego typu zaburzenia snu mogą dawać podobne do bruksizmu symptomy.

              Bruksizm senny - jak leczyć?

              Nasz rozmówca zwrócił uwagę, że leczenie bruksizmu sennego nigdy nie było i nie będzie proste. Jego zdaniem, poczynione odkrycie sprawi, że teraz będzie się skupiało na przyczynie, a nie na objawach, jak było to do tej pory.

              Jesteśmy w trakcie badań leku, który ma wpłynąć na neuroprzekaźnictwo. Od razu państwu powiem, że wstępne wyniki są bardzo pozytywne. Drugą metodą będzie również redukcja zaburzeń oddychania w czasie snu

              - zapowiedział profesor Więckiewicz.

              Zobacz także:

              Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

              Autor: Wioleta Pyśkiewicz

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości