Materiał promocyjny

Polan śledzi śledzie

Od samego rana w kuchni Dzień Dobry TVN Andrzej Polan przygotowywał potrawy z ryb.

Śledź wskoczył do pieca

Składniki:

500 g. płatów śledziowych

120 g. grzybów suszonych

4 cebule

olej

sól

pieprz

rozmaryn

liście laurowe

ocet spirytusowy

Przygotowanie:

Śledzie dokładnie płuczemy i moczymy w wodzie z dodatkiem octu. Grzybki zalewamy wodą, dokładnie płuczemy. Odsączamy i zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy na godzinę, muszą dokładnie nasiąknąć. Miękkie, nasiąknięte kroimy w drobną kostkę, albo może to zrobić za nas malakser. A my zabieramy się do krojenia cebuli. Najlepiej w cienkie piórka. Na patelni rozgrzewamy trochę oleju i przesmażamy cebulę na koniec dodając pokrojone grzyby. Doprawiamy wszystko solą (ostrożnie bo śledź jest słony), pieprzem czarnym, rozmarynem i listkami laurowymi. Teraz tylko naczynie do zapiekania i zabawa w układankę. Raz śledzik, raz grzybki z cebulką, raz śledzik… i tak wkoło Maciej. Wszystko polewamy po wierzchu olejem i wstawiamy do piekarnika na około 40 min. Po upieczeniu można trzymając się tradycji, skropić śledzia lnianym olejem. Idealne danie na gorąco i na zimno jak przestygnie.

Śledź jest chyba na Kaszubach

Składniki:

500 g. płatów śledziowych

1 kg. cebuli

200 g. suszonych śliwek

3 ogórki kiszone

mleko

majeranek

sól

pieprz czarny

koncentrat pomidorowy

Przygotowanie:

Śledzie zalewamy mlekiem i moczymy je, niech zdradziecka sól przepłynie w mleko. Cebule kroimy w kostkę i dusimy na dużej ilości oleju. Dodajemy pieprz, sól i majeranek. Acha i jeszcze liście laurowe. Cebula musi nam się udusić do miękkości ale nie przyrumienić. Odrobina wody dodana do duszenia nam w tym pomoże Teraz dodajemy pokrojone śliwki suszone. Chwilę dusimy i już na sam koniec dodajemy ogórek kiszony. Wszystko razem dusimy aż cebula nabierze brunatnego koloru. Na sam koniec dodajemy koncentrat pomidorowy. Wszystko wrzucamy do słoika naprzemiennie z pokrojonymi śledziami. Idealnie wytrzymuje w lodówce 2-3 tygodni.

Śledź ukrył się w korzeniach

Składniki:

500 g. płatów śledziowych

300 g. cebuli

1 cytryna

liście laurowe

ziele angielskie

pieprz czarny ziarnisty

goździki

zioła prowansalskie

gwiazdki anyżu

olej

Zalewa do śledzia:

300 ml. wody

100 ml. octu spirytusowego

300 g. cukru

Przygotowanie:

Zaczynamy zabawę od namoczenia śledzi w wodzie tym razem. Odmoczone kroimy w porcje jakie będą nam potrzebne. Robimy zalewę do śledzia. Wodę zagotuj, dodaj ocet i cukier. Wrzucamy cebulę pokrojoną w plastry i sparzoną. Oczywiście w osobnym naczyniu, a to dlatego, żeby pozbyć się zbyt intensywnego jej smaku. Wszystko rozpuszczone teraz wystarczy doprawić. Goździki, zioła prowansalskie, liść laurowy, ziele angielskie i pieprz ziarnisty. Wszystko do zalewy. Oczywiście wg. upodobań smakowych. Jeżeli lubisz ostrzej to możesz dołożyć małą czuszkę. Przestudzoną zalewą zalewamy pokrojone śledzie i czekamy, może dotrwają do Świąt…

Autor: Marek Węgrzyn

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości