Polacy kupują coraz mniejsze mieszkania?

Zgodnie z najnowszą tendencją Polacy kupują małe mieszkania. Czy zamiast wydawać na ratę kredytu, wolimy wydawać na przyjemności? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Anetą Sobolewską i Andrzejem Tucholskim.

Liczy się zagospodarowanie przestrzeni

Alicja Twardowska mieszka z rodziną w wieżowcu z tzw. wielkiej płyty. Trzyosobowa rodzina Twardowskich na powierzchni 37 metrów kwadratowych mieszka z trzema zwierzakami.

Zdecydowaliśmy na zakup niewielkiego mieszkania, ponieważ zależało nam na dwóch pokojach. Metraż nie miał wielkiego znaczenia. Liczyliśmy się z ilością opłat eksploatacyjnych oraz wysokością kredytu. Wolimy przeznaczać środki na podróże, dobre jedzenie, stąd decyzja o mniejszym mieszkaniu. Uważam, że miejsca jest wystarczająco dużo. Wszystko zależy od tego, jak zagospodarujemy daną przestrzeń.

Trendy

>>> Zobacz też: Jak zaaranżować małe mieszkanie?

Obecnie w dużym mieście zakup mieszkania o powierzchni 40-50 metrów kwadratowych, z dwiema sypialniami i salonem z aneksem kuchennym, to koszt w granicy 450 tys zł.

Tendencja na rynku nieruchomości jest taka, że przybywa mieszkań z mniejszą powierzchnią, ale z większą ilością pomieszczeń. Ludzie kupując mieszkanie stawiają na funkcjonalność i układ pomieszczeń. Metraż jest sprawą drugorzędną.

Na rynku wnętrzarskim nie brakuje rozwiązań, dzięki którym małe mieszkanie możemy zaaranżować tak, by było zarówno funkcjonalne, jak i efektowne.

Zdaniem Marii Podobińskiej, projektantki wnętrz, mieszkanie o małym metrażu może być równie efektowne. Charakter mieszkania możemy zmienić dzięki pięknym tkaninom lub oryginalnym fakturom.

Wnętrze powiększymy optycznie dzięki trójwymiarowym tapetom. Lustra również dają iluzję większego pomieszczenia.

Projektantka dodała, że kupując małe mieszkanie i chcąc je ciekawie zaaranżować, musimy iść na kompromisy lub sięgać po rozwiązania nietypowe.

Obecnie mamy na rynku wybór systemów meblowych, które umożliwiają nam schowanie wiele domowych sprzętów bądź wykorzystanie pewnych elementów tak, by spełniały podwójną funkcję np. ukryte blaty.

Małe mieszkanie to inwestycja

Polacy coraz częściej myślą o nieruchomościach w kategoriach inwestycyjnych. Wolą kupić dwa mniejsze mieszkania, jedno w którym będą mieszkać z rodziną, drugie na wynajem. Mniejsze mieszkania cieszą się również o wiele większym zainteresowaniem wśród wynajmujących.

Polakom coraz mniej opłaca się trzymać pieniądze w bankach. Zaczynają inwestować w nieruchomości. Kupują mieszkania wszędzie. Nieważne czy są to wielkie miasta czy mniejsze miejscowości. Zwykle są to nieruchomości przeznaczone na wynajem krótko i długoterminowy.

-zaznaczyła w rozmowie Aneta Sobolewska, agent nieruchomości.

>>>Zobacz także: Małe, ale bardzo przytulne wnętrze.

Liczą się inne wartości

Młodzi ludzie zaczęli doceniać również inne wartości niż posiadanie. W przeciwieństwie do pokolenia naszych rodziców i dziadków zakup mieszkania dla wielu młodych Polaków nie jest życiowym priorytetem.

Symbole statusu bardzo się zmieniły. Młodzi ludzi mieszkający w dużych miastach często nie czują nawet potrzeby posiadania własnego samochodu.

-dodał psycholog Andrzej Tucholski.

Coraz bardziej cenimy komfort życia, i zamiast dużego mieszkania wybierają mniejszy metraż. Dzięki temu mogą również pozwolić sobie np. na egzotyczne wakacje.

Posiadanie nie daje nam szczęścia. Ludzie mniej się boją kiedy wynajmują, a nie kupują. Żyjemy w tak zabieganych czasach, kiedy nie chcemy zobowiązywać się do rzeczy doczesnych.

-spuentował psycholog.

Zobacz film: Małe mieszkanie – duże możliwości? Źródło: Dzień Dobry TVN

Wywiad z architektem wnętrz.

Jak urządzić salon?

Odpicowane mieszkanie jak z katalogu.

Jakie nieruchomości sprzedać najtrudniej?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

podziel się:

Pozostałe wiadomości