Newsy

Pogoda na środę. Ostatnie chwile przed upałem

Anton Petrus/Getty Images

Newsy

Pogoda na środę. Ostatnie chwile przed upałem

Anton Petrus/Getty Images

Czekaliśmy długo na upalne dni czerwcowe i temperaturę zbliżającą się do 35 st. C w cieniu. Upały mogą być jednak dotkliwe, zwłaszcza dla osób starszych, chorych, ale i dzieci.

Wtorek to ostatni dzień z tak zmienną pogodą. Od północnego zachodu chłodny front atmosferyczny przyniesie chmury, przelotny deszcz, a miejscami nawet burze.

Pogoda na środę, 16 czerwca

Środa z kolei na północy będzie najlepsza pogodowo. Na południu będą występować lokalne opady deszczu. Na Podlasiu, Warmii, Mazurach, Pomorzu, Kujawach, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce należy się spodziewać przelotnego opadu deszczu - do pięciu litrów wody na metr kwadratowy. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 18°C nad morzem do nawet 27°C na południowym zachodzie. Porywy wiatru w czasie burz mogą osiągać do 65 km/h.

Pogoda na kolejne dni 

Po dużym ochłodzeniu, którego doświadczyliśmy w ostatnim tygodniu, nadciągają w końcu prawdziwe upały. Już w czwartek 17 czerwca 2021 na zachodzie Polski zaczną się wysokie temperatury, szczególnie w województwie lubuskim i dolnośląskim, gdzie termometry wskażą 30-32 stopni.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w czwartek synoptycy planują wydać alarmy drugiego stopnia przed tym zagrożeniem.

W czasie upałów warto pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, to podstawa dobrego samopoczucia. Odwodnienie nie zawsze oznacza to samo, wyróżnia się 3 rodzaje tego stanu. Odwodnienie, w którym organizm utracił więcej wody niż elektrolitów, określa się mianem hipertonicznego. Odwodnienie hipotoniczne jest efektem utraty elektrolitów w organizmie w większej ilości niż wody. Sytuację, gdy elektrolity i woda są tracone w tej samej ilości nazywamy odwodnieniem izotonicznym. Przeczytaj więcej, jak radzić sobie z upałami - Odwodnienie dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Czytaj także:

Pogoda na tydzień 14-20 czerwca. Nadciąga fala upałów. Temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza

Oto najcieplejsze jeziora w Polsce. Temperatura wody wyższa niż w Bałtyku nawet o kilka stopni

Kawa mrożona – przepis na frappe

Obejrzyj również: Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (15.06.2021 + 16-17.06.2021)

TVN Meteo/x-news


Źródło: TVN Meteo |
Co sądzisz o tym artykule?
60
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0