Newsy

Pogoda na sobotę: będzie słonecznie

Pogoda na dzień + 4 kolejne dni (04 + 05-08.12.2020) | POLSKA

Newsy

Pogoda na sobotę: będzie słonecznie

Pogoda na dzień + 4 kolejne dni (04 + 05-08.12.2020) | POLSKA

Na nadchodzący weekend synoptycy zapowiadają bardzo ładną pogodę. W sobotę na termometrach od 6 stopni C w Suwałkach do 12 stopni C we Wrocławiu. 

Jak informuje IMGW, Europa Wschodnia jest w zasięgu wyżu znad zachodniej Rosji. Pozostały obszar kontynentu znajduje się pod wpływem rozległego niżu z ośrodkami nad Wyspami Brytyjskimi wraz z frontami atmosferycznymi. Polska jest w zasięgu wspomnianego niżu, a w centrum kraju zaznacza się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Zachodnia część Polski pozostanie w nieco chłodniejszej masie powietrza, nad pozostały obszar z południa napływać zacznie cieplejsza masa powietrza polarnego morskiego.

Prognoza pogody na sobotę, 5 grudnia 2020 r. 

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 993 hPa i będzie rosnąć.

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy kraju okresami duże. Temperatura maksymalna od 5 st. lokalnie w Małopolsce i 7 st., 8 st. na północy do 10 st. w centrum oraz na obszarach oddziaływania wiatru fenowego i 11 st. na południowym zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, na obszarach podgórskich do 70 km/h, południowo-wschodni. W Sudetach do 120 km/h, w Tatrach porywy wiatru do 130 km/h.

Pogoda w Warszawie w sobotę, 5 grudnia 2020 r. 

W sobotę w stolicy zachmurzenie małe i umiarkowane, wieczorem wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna około 9 st. Wiatr umiarkowany, porywisty, południowo-wschodni.

Ostrzeżenia IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w trzech województwach 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Alerty dotyczą południowych powiatów w województwach małopolskim i śląskim oraz południowych i zachodnich powiatów w województwie dolnośląskim.

W województwach małopolskim i śląskim, w rejonach podgórskich IMGW przewiduje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 45 km/h, osiągającego miejscami w porywach do 80 km/h - w piątek, a w nocy z piątku na sobotę do 75 km/h. Wiatr będzie wiał z południa i południowego wschodu.

Z kolei na terenie województwa dolnośląskiego przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h z południa.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

IMGW przypomina o przestrzeganiu wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia oraz o dostosowaniu swoich planów do warunków pogodowych.

Zobacz też:

Misie Fundacji TVN na miarę czasów - lekarz i dresy zamiast sukni

Biskupi przedłużają dyspensę. "Nieobecność na mszy nie jest grzechem"

Byki hodowane na mięso uciekły z gospodarstwa. Trwają poszukiwania zwierząt

Źródło: PAP| x-news |
Co sądzisz o tym artykule?
55
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0