Podpiętki – jakie wybrać na ostrogi, a jakie przyniosą ulgę zmęczonym stopom?

Zbliżenie na stopę, którą masuje sobie kobieta
Fot. SIAM PUKKATO/ Getty Images
Podpiętki ortopedyczne do butów wpływają nie tylko na ustawienie stopy, ale wywierają pozytywne efekty w niemal całym układzie kostno-mięśniowym człowieka. Podpiętki są szczególnie ważne w leczeniu wad postawy oraz zmian przeciążeniowych i wytwórczych tkanki kostnej w okolicy stóp. Jakie podpiętki wybrać w leczeniu schorzeń stóp dorosłej osoby, a jakie podpiętki ortopedyczne dla dzieci?

Podpiętki różnią się tworzywem, z którego zostały wykonane oraz funkcjami, jakie mają spełniać w kontakcie ze stopą. Mogą wpływać na zdrowie pacjenta oraz jakość jego życia.

Podpiętki do butów – czym są?

Podpiętki to wyroby korekcyjno-lecznicze do butów, obejmujące od ⅓ do ⅔ długości podeszwy stopy. Wkładki przeznaczone są do ochrony i poprawy kondycji stóp. Podpiętki zwiększają ogólny komfort chodzenia oraz redukują wpływ czynników zewnętrznych, jak temperatura czy mikrowstrząsy. Utrzymują anatomiczny kształt stopy i stawów.

W zależności od celu, jaki użytkownik pragnie osiągnąć, podpiętki oferują odpowiednią elastyczność, kształt i fakturę. Specjalistyczne podpiętki wykorzystywane w zapobieganiu i leczeniu schorzeń stóp i układu kostno-mięśniowego kończyn dolnych a nawet kręgosłupa, to podpiętki korygujące, podpiętki korekcyjne lub podpiętki ortopedyczne .

Ze względu na tworzywo, z którego podpiętki zostały wykonane, wymienia się podpiętki silikonowe, podpiętki korkowe oraz podpiętki żelowe do butów.

Podpiętki korekcyjne

Podpiętki korekcyjne należą do grupy podpiętek ortopedycznych, tzn. takich, które mają na celu kształtowanie poprawnego nawyku ustawienia stopy oraz wzmocnienia odpowiedniej grupy mięśniowej i nastawienia torebki stawowej stawu skokowego, odciążenia konkretnego miejsca stopy czy nawet wydłużenia kończyny dolnej. Podpiętki korekcyjne poprawiają ogólną kondycję zdrowia pacjenta.

Podpiętki korekcyjne wykorzystywane są w rehabilitacji, medycynie sportowej i ortopedii. Najczęściej stosuje się: podpiętki na ostrogi, podpiętki supinujące oraz podpiętki podwyższające.

Podpiętki na ostrogi piętowe

Ostroga piętowa jest zmianą zwyrodnieniowo-wytwórczą tkanki kostnej guza piętowego, powstała w wyniku zapalenia rozcięgna podeszwowego. Narośl kostna na podeszwowej stronie pięty jest przyczyną bólu spoczynkowego oraz podczas chodzenia, znacznie ogranicza lub nawet uniemożliwia swobodne poruszanie się.

Podpiętki na ostrogę piętową są najlepszym sposobem odciążenia chorej okolicy stopy, zapobiegają mikrowstrząsom i uciskowi pięty o narośl kostną oraz zmniejszają ryzyko powstania bolesnych stanów zapalnych, co znacznie poprawia chód i samopoczucie pacjenta oraz umożliwia powrót do codziennych aktywności.

Podpiętki na ostrogi zalecane są do tworzących się i już powstałych zmian . Podpiętki żelowe na ostrogi piętowe oraz podpiętki silikonowe pod ostrogę piętową są najczęściej stosowane ze względu na ich elastyczność i wytrzymałość.

Podpiętki supinujące

Podpiętki supinujące to podpiętki ortopedyczne dla dzieci. Pomagają leczyć koślawość stóp oraz wynikające z tej wady postawy konsekwencje zdrowotne stawów kolanowych, biodrowych, miednicy a nawet kręgosłupa.

Podpiętki supinujące pomagają poprawić ustawienie pięty . Ich zadaniem jest odwrócenie podeszwy pięty od strony przyśrodkowej do góry, rozciągając mięśnie po przeciwnej stronie stopy w okolicy kostki bocznej i ustawiając tym samym staw skokowy w pozycji neutralnej.

Podpiętki supinujące, oprócz profilowanej pod skosem powierzchni, mają dodatkowo kołnierz podwyższający jej tylno-boczne powierzchnie, co zapewnia dodatkowe funkcje stabilizujące piętę oraz podpierające tylny fragment sklepienia podłużnego stopy.

Podpiętki podwyższające

Głównym zadaniem podpiętki podwyższającej jest optyczne wyrównanie nierówności kończyn dolnych . Ich konstrukcja podpiera piętę i śródstopie krótszej nogi, co wizualnie zwiększa jej długość. Podpiętki podwyższające wykorzystywane są w rehabilitacji: po urazach mechanicznych kończyny dolnej i kręgosłupa, genetycznych i nabytych wad rozwojowych oraz w przypadku naturalnej różnic długości kończyn dolnych.

Podpiętki silikonowe

Podpiętki z silikonu są elastyczne i wytrzymałe na rozciąganie, rozrywanie, ściskanie, ścieranie i ściskanie. Ponadto silikonowe podpiętki są wodoodporne oraz odporne termicznie. Zachowanie higieny podpiętki silikonowej nie wymaga czasu i specjalnych środków chemicznych. Podpiętki są proste i tanie w utrzymaniu.

Podpiętki silikonowe stabilizują piętę i zwiększają komfort chodzenia dzięki swojej antypoślizgowej powierzchni. Silikonowe podpiętki redukują wstrząsy, odciążają stawy stóp i kręgosłupa.

Podpiętki żelowe

Żelowe podpiętki są bardziej miękkie od silikonowych . Tworzą swego rodzaju poduszkę pod piętą, redukują siłę nacisku stopy względem podłoża, co amortyzuje stopę w najbardziej wrażliwych jej miejscach. Żelowe tworzywo podpiętki zmniejsza ryzyko urazów stawów skokowych i wspiera pracę układu więzadłowo-ścięgnistego stopy.

Podpiętki korkowe

Korek jest tworzywem elastycznym i wytrzymałym. Podpiętki korkowe są wypierane przez nowoczesne silikonowe i żelowe tworzywa , jednak z powodzeniem wspierają rehabilitację stóp. Korkowe podpiętki sprawdzają się w izolacji termicznej między stopą a środowiskiem zewnętrznym oraz pochłanianiu drgań i wstrząsów.

Zobacz film: Ból pleców może sygnalizować problem ze stopami? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości