Zwierzęta

Podczas pandemii więcej osób zapragnęło zaadoptować psa. "Poczuliśmy potrzebę zaspokojenia głodu bliskości"

Dzień Dobry TVN

Zwierzęta

Podczas pandemii więcej osób zapragnęło zaadoptować psa. "Poczuliśmy potrzebę zaspokojenia głodu bliskości"

Dzień Dobry TVN

Ostatnio w Polsce można zaobserwować prawdziwy boom na kupowanie szczeniaków. Jakie konsekwencje może mieć ta tendencja? Jak wiele wspólnego ma z tym samotność, której wiele osób doświadcza w czasie izolacji? Na te pytania odpowiadali goście Dzień Dobry TVN: Radek Ekwiński, który jest behawiorystą i instruktorem szkolenia psów oraz filozof Tomasz Stawiszyński.

Za szczeniaki niektórych raz teraz trzeba zapłacić nawet sto procent więcej niż przed pandemią. Mimo to  hodowcy zaobserwowali wzmożone zainteresowanie czworonogami z rodowodem. Ale wzrosła też liczba adopcji zwierząt ze schronisk.  

Dlaczego w pandemii wzrósł popyt na zwierzęta domowe?

– Znalazłem dwa rozwiązania. Jedno może być takie, że potrzeba posiadania szczeniaka była z nami już wcześniej, ale nie było na to przestrzeni i czasu. I możliwe, że po kilku pierwszych miesiącach konstruktywnie podeszliśmy do pandemii: jesteśmy domu, nie wychodzimy do pracy na 8-10 godzin. Kiedy, jeżeli nie teraz? Uznaliśmy, że mamy teraz kilka miesięcy na to, by wprowadzić szczeniaka do domu, że nie będziemy musieli poświęcać na to urlopu – mówi Radek Ekwiński. 

– W związku z tym, co się dzieje od roku, poczuliśmy w sobie potrzebę zaspokojenia głodu bliskości. Nie z serwisem streamingowym (...). Nagle okazało się, że my w tych swoich apartamentach i mieszkaniach jesteśmy bardzo samotni – dodaje behawiorysta. Rozwijając tę myśl zauważa, że braku bliskości nie zaspokoimy wstawianiem zdjęć na Instagram. – Musimy się kimś zaopiekować, mieć kogoś, do kogo będziemy mówić w tym mieszkaniu, dzielić się smutkami i radościami.

Anna Kalczyńska, prowadząca Dzień Dobry TVN,  zauważa, że samotność jest problemem współczesnych społeczeństw na całym świecie. Czy pandemia to ujawniła? 

- Myślę, że tak, jak wiele innych rzeczy. Przypomnę, że w Wielkiej Brytanii jest minister, który ma zajmować się tym problemem społecznym i to pokazuje skalę zjawiska współcześnie – odpowiada filozof Tomasz Stawiszyński. 

Co warto sobie uświadomić przed adopcją zwierzęcia?

Tomasz Stawiszyński przypomina, że pies to jest podmiot. 

- To jest istota czująca, kochająca, wchodząca w niezwykle głębokie relacje, przywiązująca się w sposób absolutny, z którą  budujemy głębokie więzi. Często, mam wrażenie, zapominamy o tym, że mamy po drugiej stronie nie tyle pociesznego pluszaczka, który będzie wyłącznie temu służył, by poprawiać nasz dobrostan, lecz świadomą istotę, o którą także musimy się troszczyć, (...), i która tak jak wszystkie żyjące istoty przynosi wiele radości, ale może sprawiać też kłopoty – mówi filozof.

– Tak, trzeba pamiętać, że pies to nie jest zabawka. Psy są przygotowane w ewolucji do tego, by być z nami na dobre i na złe. (...) Są z nami, by dzielić z nami radość. Pogoda ostatnio jest coraz lepsza. Można w końcu zrobić ze swoim psem coś zwariowanego i fajnego – zachęca Radek Ekwiński. 

Jak umacniać więź z psem?

- Spójrzmy na psa jak na partnera na dobre i na złe. I kiedy czasy wrócą do poziomu normalnego, niech ten pies będzie już z nami do samego końca – radzi behawiorysta.

Tomasz Stawiszyński dodaje, że relacja z psem potrafi zmienić życie człowieka. 

Relacje z psami nie są porównywalne z żadnymi innymi, ponieważ one są bez zapośredniczenia, języka, interpretacji, oczekiwań. W nich jest czysta obecność, czysta więź i czysta miłość, co nie znaczy, że to nie jest wymagające, i że nie trzeba dbać o taką relacje - podkreśla filozof.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Unikatowy projekt poznańskiej fundacji. Psy pomagają osobom cierpiącym na zespół stresu pourazowego

Kot abisyński – przyjazna człowiekowi domowa puma

Border collie - psy, dla których relacja z człowiekiem jest najważniejsza. Jak wygląda ich szkolenie

Co sądzisz o tym artykule?
52
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0