Podcinanie skrzydeł u dzieci. Anna Wendzikowska opowiedziała o doświadczeniu ze szkolnych czasów

Jak podcinamy dzieciom skrzydła
Jak zauważa psycholog, dorośli cały czas nieświadomie podcinają skrzydła dzieciom. Anna Wendzikowska również doświadczyła tego, kiedy była nastolatką. W studio Dzień Dobry TVN opowiedziała o pamiętnym egzaminie z gry na pianinie.

Anna Wendzikowska to nasza specjalistka od filmów i seriali. Dziennikarka sama ma na koncie kilka epizodów jako aktorka, ale nie wszyscy wiedzą, że w dzieciństwie kształciła się też muzycznie. W studiu Dzień Dobry TVN zaprezentowała próbkę swoich możliwości i zagrała na pianinie "Marsz turecki" skomponowany przez Mozarta.

Anna Wendzikowska wspomina szkolne czasy

Ukryty talent dziennikarki filmowej stał się okazją do porozmawiania o podcinaniu skrzydeł dzieciom. Z prowadzącymi, Pauliną Krupińską-Karpiel i Damianem Michałowskim, połączyła się dodatkowo Martyna Filipiak, psycholog.

Anna Wendzikowska jest zdania, że negatywne doświadczenia nas umacniają. Do tej pory pamięta jednak sytuację, która zniechęciła ją do dalszej gry na pianinie. - To był mój egzamin państwowy, który zdawałam w 7 lub 8 klasie podstawówki. (...) Zagrałam pięknie, dostałam piątkę, z czego się bardzo ucieszyłam, na co moja nauczycielka stwierdziła, że ładnie zagrałam, ale w związku z tym, że przez cały rok jej zdaniem niewystarczająco ćwiczyłam, to obniżyła mi tę ocenę, bo miała takie prawo - wspominała gwiazda.

Jak dodała, uważa, że bardziej motywujące dla niej byłoby pokazanie, że jednak opłaciło się włożyć pracę w przygotowanie do egzaminu, mimo że wcześniej nie zawsze była pilną uczennicą.

Podcinanie skrzydeł dzieciom - czego nie robić?

Martyna Filipiak przyznała, że podcinanie skrzydeł dzieciom cały czas jest powszechnym zjawiskiem. Rodzice i opiekunowie najczęściej robią to z troski o pociechy. Bardzo ważny jest zatem dobór słów. - Chwalenie jest nagrodą, a ostrzeganie i podcinanie skrzydeł jest karą - tak można powiedzieć od strony psychologii behawioralnej. Ja tak naprawdę nie polecam, ani jednego, ani drugiego. Budujmy w dzieciach świadomość tego, co jest wkoło nich, pokazujmy otoczenie. (...) Tak naprawdę rodzic nie jest potrzebny do tego, żeby je motywować. Jeżeli dziecko będzie miało potrzebę eksploracji, rodzic jest od tego, żeby zadbać o poczucie bezpieczeństwa - wyjaśniła.

Ze swojej strony Anna Wendzikowska poradziła też, aby nie opierać się wyłącznie na wynikach i ocenach, ponieważ to może odebrać dziecku przyjemność z nauki lub innych aktywności.

Całą rozmowę zobaczysz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Pięcioletnia Lili mówi w trzech językach. Mała poliglotka nigdy nie mieszkała za granicą

Ma 74 lata i szykuje się na podbój Marsa - czy polski emeryt spełni swoje marzenie? "To podróż z biletem w jedną stronę"

Rusza 6. sezon programu "MasterChef Junior". "W tej edycji wszyscy będziemy przecierać oczy ze zdumienia"

Autor: Mateusz Łysiak

podziel się:

Pozostałe wiadomości