Gorące tematy

Wzrosną podatki. Jakie produkty zdrożeją i o ile?

zakupy

Tom Werner/Getty Images

Gorące tematy

Wzrosną podatki. Jakie produkty zdrożeją i o ile?

zakupy

Tom Werner/Getty Images

Podatek od napojów z dodatkiem cukru, alkoholu dostępnego w tzw. "małpkach", ale i od śladu węglowego. Szykują się na nowe opłaty. Kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia nowych danin?

Podatek cukrowy i podatek od "małpek"

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tzw. opłacie cukrowej, która nakłada m.in. podatek na słodzone napoje. Wprowadza ona zmiany w różnych przepisach w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, m.in. tzw. opłatę cukrową i opłatę za sprzedaż napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml, czyli tzw. małpek.

Wolałbym, żebyśmy to nazywali "zdrowotną opłatą cukrową". Tak się możemy umówić, bo uważam, że to, co trafia do Narodowego Funduszu Zdrowia, to jest dla naszego zdrowia

- powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie wyemitowanej w sobotę przez wrocławskie Radio Rodzina. 

Chyba 95 proc. ludzi, tak strzelam z sufitu, bo nie znam statystyk, zgodziłaby się z tym, że nadmierna ilość cukru jest niezdrowa. To mówią wszyscy lekarze i inne mądre osoby. W związku z tym, idąc śladem państw dojrzałych, dbając o zdrowie obywateli rzeczywiście postanowiliśmy jako klasa polityczna dla dobra obywateli taką opłatę nałożyć po to, by różnego rodzaju napoje i różnego rodzaju dania z użyciem cukru, były w taki sposób całościowo w gospodarce potraktowane, by w efekcie finalnym więcej środków trafiało na leczenie również tych osób, które wynikają z nadmiernego użycia cukru, jak np. choroby serca choroby wieńcowe czy cukrzyca

- dodał szef rządu.

Jak czytamy w sekcji biznesowej na TVN24.pl, opłata będzie miała część stałą i zmienną: "opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju". 

Z założenia płacić powinny firmy, które dostarczają napoje do punktów sprzedaży detalicznej. Możliwe jednak jest przerzucenie kosztów na klientów, co oznacza wzrost cen. 

Jeśli zaś chodzi o małpki, TVN24 informuje:

Proponowana opłata wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml "małpki" wódki 40 procent, 2 zł od 200 ml "małpki" wódki 40 procent i 88 gr od 250 ml "małpki" wina 14 procent.

Podatki unijne 

Podczas ostatniego szczytu budżetowego UE wybrzmiało, że "w nadchodzących latach Unia będzie dążyć do zreformowania systemu zasobów własnych i wprowadzenia nowych zasobów własnych" - czytamy na TVN24.pl. Co zapowiada Unia? Mowa przede wszystkim o podatkach: cyfrowym, węglowym i od tworzyw sztucznych (plastiku). 

W kwestii podatku od plastiku i unijnych prognoz będziemy musieli zapłacić ponad 400 milionów euro (dane szacunkowe). Od stycznia 2021 roku za każdy kilogram nieodzyskanego plastiku kraje członkowskie UE będą musiały uiścić opłatę w wysokości 80 eurocentów. Najwięcej do zapłacenia będą miały: Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i, właśnie, Polska. Edukowanie społeczeństwa w zakresie recyklingu będzie musiało zostać potraktowane priorytetowo. 

Najpóźniej od 1 stycznia 2023 roku Komisja Europejska ma wprowadzić podatek cyfrowy, który nałożony zostanie na duże firmy technologiczne. Według deklaracji ministra finansów Tadeusza Kościńskiego rząd chce wprowadzić podatek cyfrowy niezależnie od decyzji na poziomie unijnym. 

Wprowadzony zostanie również podatek od śladu węglowego. Nałożone zostanie cło na produkty, których produkcja zwiększa emisję CO2. Szczególne znaczenie będzie to miało w przypadku państw, które mają mniej restrykcyjne przepisy dotyczące emisji gazów cieplarnianych. 

Zobacz także:

Werbowali Polki i brutalnie zmuszali je do przemytu narkotyków. Nigeryjska grupa zdemaskowana

W kraju będzie brakowało rąk do pracy - ocenia BIEC. Zmniejsza się za to liczba bezrobotnych 

Seria przestępstw na warszawskim Trakcie Królewskim. Będzie więcej patroli

Źródło: TVN24, PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
51
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0