Platycodon na balkonie i w ogrodzie. Uprawa, pielęgnacja i odmiany rozwaru wielokwiatowego

Fioletowe kwiatki
Fot. I love Photo and Apple / Getty Images
Platycodon to dekoracyjna bylina, wciąż rzadko wykorzystywana w przydomowych ogródkach. Najchętniej wybierana odmiana platycodon Astra White, wśród której wyróżnia się kilka pomniejszych podgrup (różniących się głównie kolorystyką), może być sadzona również w doniczkach na balkonie. Jak uprawiać i dbać o platycodon? Zapoznaj się z podstawowymi odmianami kwiatu oraz zasadami pielęgnacji.

Platycodon , szerzej znany jako rozwar wielokwiatowy , może być zarówno ozdobą ogrodu, jak i balkonu. Choć nie często pojawia się w polskich ogrodach, warto potraktować go jako alternatywę dla innych roślin bylinowych. Świetnie sprawdzi się na rabatach oraz skalniakach. Dobrze wygląda sadzony w grupach, także w towarzystwie różnych bylin. Może być wykorzystywany również jako kwiat cięty lub roślina sadzona w pojemnikach. Poznaj najpopularniejsze odmiany platycodonu i wskazówki dotyczące pielęgnacji, uprawy na balkonie oraz w gruncie.

Platycodon – najpopularniejsze odmiany

Platycodon dobrze radzi sobie w polskim klimacie. Bylina charakteryzuje się delikatnymi dzwonkowatymi kwiatami, które kwitną od lipca do września. Oto najbardziej znane odmiany rozwaru wielokwiatowego , które różnią się między sobą głównie barwą i osiąganą wysokością:

· Platycodon Astra White – charakteryzuje się białymi, drobnymi kwiatami i niewielkim wzrostem (20–25 cm);

· Platycodon Astra Pink – odmiana o różowych kwiatach;

· Platycodon Astra Rose – ma bladoróżowe, osiąga wysokość podobną do wysokości czystego gatunku (ok. 50 cm);

· Platycodon Astra Blue – odmiana karłowa (do 20 cm wysokości), charakteryzująca się ciemnoniebieskimi, pełnymi lub półpełnymi kwiatami;

· Platycodon Hakone – wyróżnia się intensywnym, ciemnoniebieskim odcieniem kwiatów;

· Platycodon Albus – odmiana dorastająca do 45 cm wysokości, o białych kwiatach z delikatnymi niebieskimi elementami.

Platycodon na balkonie – uprawa

Oprócz standardowego zastosowania rośliny, czyli jako byliny całorocznej rosnącej w ogrodzie, platycodon bywa wykorzystywany również jako typowy kwiat doniczkowy . Do uprawiania w pojemnikach na balkonie lub na tarasie najlepiej sprawdzą się odmiany karłowe, które nie mają rozbudowanego systemu korzeniowego i potrzebują po prostu mniej miejsca w doniczkach.

Platycodon na balkonie może rosnąć równie dobrze co w gruncie, warto jednak zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie na zimę . Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wysadzenie rośliny do ogrodu zaraz po jej przekwitnięciu. Dzięki temu pod osłoną ze słomy lub suchych liści rozwar wielokwiatowy będzie mógł przezimować i przyszłej wiosny rosnąć już jako typowa bylina ogrodowa. Drugim sposobem jest wniesienie doniczki do domu i umieszczenie jej w chłodnym miejscu, a na wiosnę – ponowne przeniesienie rośliny na balkon lub taras.

Platycodon w gruncie – uprawa

Uprawa platycodonu jest dość prosta i niewymagająca. Zapewnienie podstawowych warunków rozwoju wystarczy, aby bylina rosła i rozwijała się prawidłowo już od pierwszych dni po zasadzeniu. O czym należy pamiętać, uprawiając platycodon w gruncie ? Przede wszystkim o tym, aby umieszczać rośliny w miejscach słonecznych lub półcienistych oraz sadzić je w żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie o obojętnym pH.

Platycodon źle znosi okresy bezdeszczowe, dlatego też podczas ich trwania będzie wymagał regularnego podlewania. Warto mieć to na uwadze również podczas wybierania odpowiedniego miejsca do zasadzenia rośliny. Zbyt suche lub zbyt mokre podłoże niekorzystnie wpłyną na stan byliny, która albo zacznie szybko więdnąć, albo gnić.

Platycodon, jak większość bylin, wyróżnia się wysoką odpornością na niskie temperatury i mrozy, choć młode sadzonki mogą wymagać dodatkowej ochrony w okresie zimowym. Dobrym zabezpieczeniem korzeni i pędów będą suche liście lub stroisz.

Pielęgnacja – platycodon i odmiany

Platycodon jest niezwykle odporny na szkodniki i choroby . Jedyne zagrożenie, jakie może wystąpić, to atakujące roślinę ślimaki. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Profilaktycznie, dla wzmocnienia rośliny, warto używać wiosną nawozów wieloskładnikowych.

Podlewanie rośliny jest konieczne tylko w okresie przedłużającej się suszy . Rozwar wielokwiatowy ma system korzeniowy, który dobrze radzi sobie z magazynowaniem wody wykorzystywanej w przypadku przesuszenia gleby.

Przed zasadzeniem platycodonu warto dokładnie przemyśleć, w którym miejscu w ogrodzie ma rosnąć. Bylina nie lubi być przesadzana , a dodatkowo w trakcie tej czynności istnieje możliwość uszkodzenia jej korzenia. Ze względu na to, że jesienią platycodon całkowicie znika z powierzchni ziemi , wysuszając swoją część nadziemną, zniszczenie rośliny może nastąpić również podczas wiosennych prac ogrodowych. Warto więc, jeszcze przed nastąpieniem mrozów, oznaczyć odpowiednio miejsce, w którym zasadzona została roślina. W ten sposób uniknie się jej przypadkowego uszkodzenia.

Zobacz film: Dywany kwiatów. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości