O czym może świadczyć plamienie w 3 trymestrze ciąży?

Kobieta w ciąży leży w szpitalu i zasłania reką oczy
Image taken by Mayte Torres / Getty Images
Źródło: Moment RF
Plamienia w 3 trymestrze ciąży występują stosunkowo rzadko. Jeśli jednak się pojawią, to nie powinno się ich lekceważyć. Może być to też zwiastun przedwczesnego porodu lub odklejenia się łożyska. Stanowi to zagrożenie dla życia matki i dziecka, dlatego każda dolegliwość przebiegająca z plamieniem albo krwawieniem, powinna być skonsultowana ze specjalistą.

Nie zawsze plamienie, które pojawia się w 3 trymestrze ciąży, jest zapowiedzią czegoś groźnego. Równie dobrze może być to skutek zmian w narządach rodnych kobiety, które niekoniecznie wiążą się z ciążą. Mimo tego, lepiej dmuchać na zimne i udać się do lekarza. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?

Plamienie w 3 trymestrze ciąży przy problemach z łożyskiem

U niektórych ciężarnych, czynnikiem powodującym plamienie w 3 trymestrze ciąży jest łożysko przodujące lub nisko usadowione. Umiejscawia się ono w dolnej ścianie macicy niedaleko ujścia wewnętrznego kanału szyjki macicy. Nie wiadomo, jaka jest tego bezpośrednia przyczyna, choć uznano że odpowiedzialne za przodujące łożysko są nieprawidłowości w budowie błony śluzowej macicy. W wyniku takiego położenia tkanki łożyska są mało rozciągliwe i przez to jest ono częściowo od niej oderwane, czego skutkiem są brązowe plamienia w zaawansowanej ciąży .

Przodujące łożysko zmusza przyszłą mamę do prowadzenia bardziej stacjonarnego trybu życia i jest częstym wskazaniem do hospitalizacji. Ciężarna nie może dźwigać i wykonywać żadnych czynności, które wymagają od niej wysiłku. Jeśli nie będzie przestrzegała zaleceń, łożysko może się całkowicie odkleić od ściany macicy. Konsekwencją tego może być śmierć dziecka lub matki w wyniku krwotoku wewnętrznego. Odklejaniu się łożyska towarzyszy silny ból brzucha i krwawienie. Takie sytuacje wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Plamienie pod koniec ciąży związane z odklejeniem się łożyska jest wskazaniem do zabiegu cesarskiego cięcia.

Zagrożenie poronieniem a plamienie w 3 trymestrze ciąży

Nawet zaawansowana ciąża może skończyć się porodem martwego płodu. Plamienie w 3 trymestrze ciąży trwające ponad tydzień i obecność brązowej wydzieliny na bieliźnie, mogą być oznaką kłopotów. Dlatego nie powinno się lekceważyć żadnych, nawet najmniej niepokojących dolegliwości.

Wraz z plamieniem pojawiają się bóle brzucha o dużym stopniu nasilenia. Kobiteta ciężarna może też zaobserwować u siebie niewielkie skrzepy krwi. W tym okresie ciążyklasyfikuje się to jako przedwczesny poród. Życie dziecka jest wtedy zagrożone, ale istnieje duża szansa że maluch przeżyje i będzie się prawidłowo rozwijał.

Plamienie w 40 tygodniu ciąży

Plamienie w 40 tygodniu ciąży to znak, że czas zostać mamą na pełen etat. Pojawienie się brązowego plamienia pod koniec ciąży oznacza, że skraca się szyjka macicy. W ten sposób objawia się też odejście czopa śluzowego, który jest zwiastunem rychłego porodu. Skurcze przepowiadające rozwiązania mogą się pojawić w ciągu kilku godzin.

W tym okresie ciąży maluch jest już w pełni gotowy do przyjścia na świat i życia poza łonem matki, dlatego jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to pozostaje tylko życzyć szczęśliwego rozwiązania.

Inne przyczyny plamień w 3 trymestrze ciąży

Plamienia w 3 trymestrze ciąży nie zawsze świadczą o tym, że dzieje się coś złego. Jeśli nie towarzyszą im bóle brzucha, lub inne niepokojące dolegliwości, to przyszła mama nie powinna się martwić.

Inne przyczyny pojawienia się plamień w ciąży to:

· infekcje dróg rodnych,

· polipy i nadżerki,

· przemęczenie,

· zbyt duża aktywność fizyczna,

· krwiaki pojawiające się w macicy pod wpływem wysiłku,

· stosunki seksualne.

W większości przypadków tego typu plamienia nie są groźne i nie wymagają natychmiastowej interwencji medycznej, ale mimo wszystko dobrze jest je skonsultować z lekarzem. Wykona on USG i oceni stan oraz aktywność płodu. Może wystarczy jedynie odpoczynek i spokojniejszy tryb życia lub doraźne środki farmakologiczne, które złagodzą dolegliwości i uspokoją ciężarną.

Bibliografia:

1. Prof. dr hab. Grzegorz H. Bręborowicz, Analiza standardów postępowania w przypadku zagrażającego krwotoku okołoporodowego ze szczególnym uwzględnieniem łożyska centralnie przodującego i łożyska wrośniętego , rozprawa na stopień doktora nauk medycznych, Katedra i Klinika Perinatologii i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

2. Iwona Szymusik, Krwawienia / krwotoki w II połowie ciąży i w czasie porodu , I Klinika Położnictwa i Ginekologii,Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Zobacz film: Słodki ciężar. 28-29 tydzień ciąży.

Zobacz film: Słodki ciężar. 28-29 tydzień ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości