Piętnastolecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Koncerty, pikniki, wystawy

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej było jednym z najważniejszych wydarzeń po 1989 roku. Przypadająca 1 maja 15. rocznica to dobry moment na chwilę refleksji i wspólne świętowanie. Jakie imprezy są z tej okazji przygotowane? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN prof. Rafała Wiśniewskiego - dyrektora Narodowego Centrum Kultury i Pełnomocnika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz wokalistkę Bovską, która bierze udział w koncercie z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do UE.

Koncert Gramy dla Europy

Gramy dla Europy to spektakularne wydarzenie plenerowe z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej – będzie muzyka, performance, taniec, spektakularne wizualizacje i animacje 3D, pokazy akrobacji powietrznej. Specjalnie dla publiczności artyści przygotowali muzyczne duety i nieznane aranżacje ulubionych utworów z ostatnich 15 lat.

Wystąpią m.in. Lao Che, Natalia Szroeder, Kamil Bednarek, Dawid Kwiatkowski, Margaret, Sylwia Grzeszczak, Zakopower, Katarzyna Cerekwicka, Enej, Golec uOrkiestra, LemON, Daria Zawiałow, Muniek Staszczyk, Bovska, Kortez, Organek, O.S.T.R., The Dumplings, Mateusz Ziółko, Gromee.

Wystąpi także formacja teatralna wykorzystująca performance, body painting, taniec - Art Color Ballet w etiudzie opartej o mit Porwanie Europy.

Spektakularnym wizualizacjom i animacjom 3D prezentowanym na wielkoformatowych ekranach towarzyszyć będą pokazy akrobacji powietrznej. Punktualnie o północy – czyli dokładnie w 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – koncert zostanie zakończony uroczystym, symbolicznym odliczaniem od 28 do 1. Każda liczba wybrzmi w języku innego kraju Europy i oznaczać będzie kolejność wchodzenia do struktur Unii. Na finał planowane jest zagranie i zaśpiewanie fragmentu Hymnu UE – Ody do Radości, który wykonają muzycy młodego i starszego pokolenia, artyści reprezentujący różne gatunki i stylistyki muzyczne, chóry, DJ-e, składy rockowe, klasyczne i dęte.

Piknik Rodzinna Europa

Piknik Rodzinna Europa organizowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Pikniku Europejskiego, odbywającego się na terenie Muzeum Łazienki Królewskie, to plenerowe wydarzenie kierowane do całych rodzin - dzieci, młodzieży, rodziców, dziadków - wszystkich, którzy zechcą włączyć się we wspólne świętowanie 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Już od godziny 11.00 na terenach zielonych za Nową Oranżerią w Łazienkach Królewskich w zaaranżowanej specjalnie na ten dzień strefie edukacyjnej odbędą się liczne gry, quizy, konkursy i zabawy.

Oprócz strefy edukacyjnej, spacerujący po Łazienkach Królewskich będą mogli obejrzeć spektakl taneczny i wziąć udział w warsztatach kuglarskich. Pokazy umiejętności artystycznych wzbogaci przemarsz orkiestr: policyjnej oraz wojskowej, które wykonają m.in. hymn Unii Europejskiej.

O godzinie 16.00 odbędzie się happening układania ogromnej flagi Unii Europejskiej. To wspólne działanie zostanie sfilmowane i uwiecznione na zbiorowym zdjęciu.

Koncert Symfonia Europejska

Na jednej z najbardziej prestiżowych scen w Polsce – w Teatrze Wielkim Operze Narodowej wystąpią JIMEK i NOSPR. Program będzie w sobie łączył dwa światy muzyczne: klasyczny i rozrywkowy. Nieprzypadkowo wśród utworów zabrzmi Polonez Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz, który w piękny sposób nawiązuje do polskiej tradycji tańców narodowych. Ponadto stanie się on swojego rodzaju pomostem pomiędzy IX Symfonią d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena, a kompozycjami Radzimira Dębskiego, które zabrzmią w drugiej części koncertu i pełne są wpływów współczesnej Europy i świata.

Koncert - Chórem za Europą

Chórem za Europą to muzyczna wędrówka przez ostatnie 15 lat. W trakcie plenerowego koncertu na pl. Piłsudskiego w Warszawie przypomniane zostaną największe przeboje radiowe z lat 2004-2019 w zupełnie nowych zaskakujących aranżacjach przygotowanych przez Orkiestrę Grzegorza Urbana. Wystąpią chóry Sound’n’Grace, TGD, Chór Agaty Steczkowskiej, Gospel Rain, Chór Kameralny UAM.

W programie np. "Stacja Warszawa" zespołu Lady Pank, "Wszystko ma swój czas" Perfectu, Trójkąty i kwadraty Dawida Podsiadły, Dobry moment Korteza czy Maszynka do świerkania (Czesław Śpiewa).

Na koniec planowane jest uroczyste wykonanie razem z publicznością "Ody do radości".

Wystawa "Ojcowie Założyciele UE"

Wystawa „Ojcowie Założyciele UE”, wg. scenariusza dr hab. Michała Łuczewskiego (Centrum Myśli Jana Pawła II), opowiada o duchowych i ideowych korzeniach UE.

W ramach wystawy zostaną przedstawione sylwetki: Roberta Schumana, Konrada Adenauera, Józefa Retingera, Karola Wojtyły, Aleksandra Kojève’a, Denisa de Rougemonta, Jeana Monneta, Altiero Spinelliego, Edyty Stein i Simone Veil. Organizatorzy imprezy pokażą, jak czyny wymienionych osób, idee i działania przyczyniły się do budowy zjednoczonej Europy.

Wystawa Ojcowie Założyciele UE prezentowana będzie w Warszawie, w przestrzeni otwartej Krakowskiego Przedmieścia, nieopodal galerii NCK Kordegarda i siedziby Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dostępna będzie w dniach 30 kwietnia – 24 maja 2019. Na otwarcie wystawy zapraszamy 30 kwietnia 2019, o 12.00. Od 30 kwietnia do 6 maja Ojcowie Założyciele UE prezentowani będą również nieopodal wejścia do Łazienek Królewskich, od strony Alej Ujazdowskich.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości