Artykuł z cyklu ''Fisher Price. Let's be kids!'' strona główna cyklu
Let's be kids!

Pierwszy ząbek? Nic strasznego!

Let's be kids!

Pierwszy ząbek? Nic strasznego!

Obfite ślinienie, płaczliwość, brak apetytu, budzenie się w nocy – to oznaki, które wskazują na to, że dziecko zaczyna ząbkować. Maluch wkłada też do ust swoje palce oraz odczuwa swędzenie dziąseł. Na szczęście są sposoby na to, żeby ulżyć maluchowi w tym trudnym dla niego czasie. Sprawdź, jak można odwrócić uwagę naszej pociechy od bólu związanego z ząbkowaniem.

Ząbkowanie to trudny okres zarówno dla niemowlaka, jak i jego rodziców. Dziecko płacze, nie ma apetytu, nie może spać i  jest rozdrażnione. Jest jednak kilka sposobów na to, żeby ten czas wszystkim minął nieco łagodniej.  

Kiedy zaczyna się ząbkowanie?

Świadomość tego, kiedy u niemowlaka zaczynają wychodzić zęby, może być dla rodziców bardzo pomocna. Dzięki niej mogą w odpowiednim momencie zareagować i spróbować pomóc swoim pociechom przejść przez ten trudny okres. 

Warto podkreślić, że każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, a proces ząbkowania zależy również od uwarunkowań genetycznych. Generalnie najpierw pojawiają się dolne zęby, a nieco później – odpowiadające im górne. Najczęściej u dziewczynek zaczyna się to wcześniej niż u chłopców.

Zazwyczaj w 5. lub 6. miesiącu życia zaczynają się wyrzynać dolne jedynki. Górne wychodzą w 7. miesiącu. Dwójki pojawiają się od 8. do 12. miesiąca - w okolicach pierwszych urodzin mały solenizant jest więc już dumnym posiadaczem czterech zębów. Od roku do półtora widoczne są u niego zęby trzonowe i ten proces - niestety - znowu jest bolesny. 

Między 1,5 a 2. rokiem życia maluchowi wyrzynają się kły, czyli trójki, trzonowce natomiast - od 2. do 3. roku. W większości przypadków – przed 31. miesiącem życia – w jamie ustnej dziecka znajduje się 20 mleczaków.

Jak rozpoznać ząbkowanie u dziecka?

Rodzice dość łatwo mogą zauważyć, że dziecko zaczyna ząbkowanie. Na początku widoczne jest u niego obfite ślinienie. Niemowlę staje się marudne, drażliwe i płaczliwie. Często pociera uszy, nie ma apetytu i budzi się w nocy. Zmienia się też kolor i konsystencja kału. W związku z tym, że maluszek odczuwa swędzenie dziąseł, na etapie ząbkowania bierze wszystko do buzi. 

Gryzaki dla dzieci

Dziecko próbuje poradzić sobie ze swędzeniem tak, jak potrafi. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na uśmierzenie bólu dziecka są gryzaczki, które maluch swobodnie może brać do buzi. Nie tylko odwrócą uwagę naszego dziecka od bólu, ale także usprawnią one pojawianie się nowych zębów i złagodzą swędzenie dziąseł. Co więcej, sprawią maluchowi także ogromną frajdę.

Gryzak Precel od Fisher Price zapewnia ząbkującym dzieciom coś miękkiego i uroczego do gryzienia. To zabawkowy precelek, który owinięty specjalną folią, wydaje szeleszczące dźwięki przy jej zdejmowaniu. Ten wyjątkowy gryzaczek to doskonały prezent dla niemowląt. Idealnie sprawdzi się na spacerze i w podróży. Gdy maluszek łapie i gryzie zabawkę, ćwiczy zręczność, a do tego angażuje zmysł słuchu i dotyku.

Nie zawsze zwykły gumowy gryzak zainteresuje naszą pociechę. Z pomocą przyjdzie Gryzaczek Koala, który odgrywa uspokajającą muzyczkę, gdy maluszek ugryzie lewe uszko zabawki. Jest lekki, łatwy do chwytania i przenoszenia, dzięki czemu sprawdzi się świetnie zarówno w domu, na spacerze, jak i w samochodzie. Gdy dziecko łapie i gryzie zabawkę, ćwiczy zręczność,a wesołe melodyjki angażują jego zmysł słuchu.

Uwagę maluszka zwrócą także gryzaki połączone z grzechotkami, np. Pierścionek od Fisher Price. Nie tylko grzechocze, ale również angażuje dziecko wzrokowo, dzięki przezroczystemu "diamentowi" z kolorowymi "klejnocikami" w środku. Zabawka zaprojektowany jest w taki sposób, żeby ząbkujący maluch mógł ją łapać w rączkę i gryźć oraz potrząsać nią.

Jak odwrócić uwagę ząbkującego dziecka od bólu?

W tym wieku maluszki, które nie radzą sobie z uporczywym swędzeniem dziąseł, uwielbiają gryźć paluszki u stóp. Dobrym pomysłem na odwrócenie ich uwagi od bólu mogą być specjalne skarpetki Leniwce Fisher Price posiadające element odkrywający paluszki.

Skarpetki, w kształcie uroczych zwierzaków, to miękkie zabawki, które można założyć maluszkowi na stopy. Zachęcają naszą pociechę do ruchu, kopania i dotykania stópek, sprawdzą się więc właśnie zwłaszcza w okresie ząbkowania, kiedy maluch bierze je do buzi.

Co ważne, skarpetki Leniwce mają też aktywizujące elementy i tekstury oraz dzwoneczek, którego dźwięki dostarczają dziecku dodatkowych bodźców aktywizujących. To wszystko sprawia, że mogą odwrócić uwagę dziecka od bólu, związanego z wyrzynaniem się zębów.

Innym sposobem na zajęcie dziecka, które ząbkuje mogą być zabawki, na przykład książeczka aktywizująca od Fisher Price Miękkie zwierzątka. Na 5 stronach poświęconych zwierzątkom, Twoje dziecko znajdzie wspaniałą, rozwijającą zmysły zabawę. Oprócz szeleszczącej strony czy lusterka książeczka posiada przyczepiany gryzaczek w kształcie wesołego koali, który zmieści się nawet w kieszonce. 

Zobacz też:

Pierwsza podróż z maluchem? Sprawdź, jak się do niej przygotować

Niedługo sam ci to powiem! Jak wspomóc rozwój mowy u dziecka?

Pierwsza zabawka malucha. Na co zwracać uwagę?


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
94
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0