Pierwsza fotografia w historii - kto i kiedy ją zrobił?

Stary aparat fotograficzny
Fot. Nodar Chernishev / EyeEm / Getty Images
Współczesnym ludziom trudno wyobrazić sobie świat bez zdjęć i komunikatów wizualnych. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak wyglądała pierwsza fotografia albo kto i kiedy zrobił pierwsze zdjęcie? Dowiedz się, jak powstała kolorowa fotografia, jakich czasów sięgają jej początki i kto był jej twórcą.
  • Pierwsza fotografia - początki i historia fotografii
    • Pierwsza kolorowa fotografia - przełomowy moment w historii fotografii
      • Pierwsze zdjęcie cyfrowe - fotografia, jaką znamy współcześnie

        Zobacz też: W fotografii nie liczy się aparat, ale pomysł

        W dzisiejszych czasach zasypywani jesteśmy obrazami. Nie tak dawno jedynie w wersji papierowej, dziś przede wszystkim w formie cyfrowej. Na portalach społecznościowych dzielimy się zdjęciami z wakacji, oglądamy fotografie przedstawiające kreacje celebrytów, podziwiamy rodzinne portrety przyjaciół. Zdjęcia to utrwalone wspomnienia, kampanie reklamowe oraz dziedzina sztuki. Nie łatwo jest nam wyobrazić sobie świat bez fotografii. Tymczasem pierwsza fotografia w historii powstała stosunkowo niedawno, bo na początku XIX wieku. Jednakże rozpowszechnienie tej sztuki zajęło kilkadziesiąt lat.

        Pierwsza fotografia - początki i historia fotografii

        Zastanawiałeś się kiedykolwiek, kto i kiedy zrobił pierwszą trwałą fotografię? Otóż pierwsza fotografia powstała w 1826 roku i przedstawiała widok z okna domu jej twórcy - francuskiego wynalazcy Josepha-Nicephore’a Niepce’a. Na zdjęciu widać było czarno-biały zarys domów i podwórka. Obraz zarejestrowany został na grubej ocynkowanej płytce, a jego produkcja zajęła ponad osiem godzin. Do swojego odkrycia Niepce wykorzystał bitum, który twardnieje pod wpływem ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Podczas udoskonalania swojego wynalazku francuski naukowiec odkrył, że lepiej sprawdza się w tym srebro. Po śmierci Niepce eksperymenty nad fotografią przejął francuski malarz Louis Jacques Daguerre, który udoskonalił wynalazek swojego poprzednika. Jego dzieło (zwane dagerotypem) stało się pierwowzorem do używanych po dzień dzisiejszy aparatów typu Palaroid. Ciekawostką jest, że stworzenie pierwszych zdjęć zajmowało nawet do 60 godzin.

        Zobacz film: Piękne zdjęcia, źródło: Dzień Dobry TVN

        Pierwsza fotografia człowieka - rozwój fotografii

        Dagerotyp, polegający na użyciu srebra i miedzianej płytki w celu utrwalenia obrazu, stał się niesamowicie popularnym procesem podczas rewolucji przemysłowej. Pierwsza fotografia człowieka przedstawiała tak naprawdę widok na Boulevard du Temple w Paryżu. Zdjęcie zarejestrowało jednak dwie osoby - pucybuta i jego klienta, dlatego uważane jest za pierwszą fotografię przedstawiającą postaci ludzkie. W rzeczywistości uwiecznioną ulicę wypełniał tłum ludzi oraz liczne samochody. Jednakże ekspozycja była zbyt długa, by uchwycić przemieszczające się osoby i maszyny. Pierwszym zdjęciem portretowym był z kolei portret kardynała D’Amboise wykonany przez Niepce. Niewiele później zlecone portrety stały się niezwykle modne. Jednak na taki rarytas pozwolić sobie mogli jedynie zamożniejsi przedstawiciele wyższych klas.

        Więcej: Jak zrobić zdjęcie panoramiczne?

        Pierwsza kolorowa fotografia - przełomowy moment w historii fotografii

        Fotografia to wynalazek, który udoskonalano w ekspresowym tempie. W niewielkim czasie naukowcy przeszli z ciężkich fotograficznych płytek i różnorodnych chemikaliów do formy zdjęć, jakie znamy dzisiaj. W 1888 roku zaprezentowano pierwszy w historii aparat Kodaka, którego reklamował slogan” “You press button, we do the rest” (pol. “Ty naciskasz przycisk, my robimy resztę”). Z początkiem XX wieku zaczęła być dostępna nie tylko dla wyspecjalizowanych fotografów czy ludzi bogatych. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego pasjonaci fotografii szybko zapragnęli zdjęć kolorowych, które lepiej oddałyby rzeczywistość. Pierwsze zdjęcie fotograficzne w kolorze wykonane zostało po wielu nieudanych próbach i błędach. Niektórym naukowcom udawało się uzyskać zdjęcie kolorowe, niestety nikt nie wiedział, jak te kolory utrzymać, by nie bladły w mgnieniu oka. Dopiero w 1861 roku James Maxwell, wykorzystując osiągnięcia z poprzedniej dekady, zatrzymał kolory na kartce papieru. Tak powstała pierwsza kolorowa fotografia . Przedstawiała ona trzykolorową kokardę. Zdjęcie to jednak wykonane zostało w bardzo kontrolowanych, sterylnych warunkach, dlatego też wielu historyków za pierwsze kolorowe zdjęcie uważa fotografię Louis’a Ducos du Hauron’a, przedstawiającą katedrę w Agen.

        Pierwsze zdjęcie cyfrowe - fotografia, jaką znamy współcześnie

        W latach 50. na całym świecie rozpowszechniły się komputery oraz innowacyjna technologia. Nic dziwnego, że bardzo szybko pojawił się pomysł, by przenieść fotografię z papieru na ekrany monitorów. W 1957 roku amerykański inżynier Russell Kirsch skonstruował pierwszy skaner. Wynalazek pozwolił na skopiowanie papierowego obrazu do pamięci komputera. Pierwsze zdjęcie cyfrowe przedstawiało trzymiesięcznego synka wynalazcy. Zdjęcie było niewielkich rozmiarów, aczkolwiek w zaskakująco dobrej jakości. Dopiero w 1975 roku powstał pierwszy aparat cyfrowy, rejestrujący zdjęcie w pamięci aparatu (a dokładnie na kasety magnetyczne).

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości