Dziecko

Pieluchy ekologiczne – jednorazowe i wielokrotnego użytku. Które wybrać?

Dziecko

Pieluchy ekologiczne – jednorazowe i wielokrotnego użytku. Które wybrać?

Po pieluchy ekologiczne sięga coraz więcej rodziców. I trudno się dziwić: tego rodzaju produkty tworzone są bowiem z myślą zarówno o bezpieczeństwie dziecka, jak i o środowisku. Największym ich atutem jest dobry skład, w którym nie ma toksycznych, niebezpiecznych substancji. W kawiarence Dzień Dobry TVN gościliśmy: Weronikę Dryję, położną i mama, która używa pieluch wielorazowych oraz Aleksandrę Kapturzak, która prowadzi bloga pieluchotekę.

Pieluchy ekologiczne są hipoalergiczne, a ich właściwości potwierdzają niektóre certyfikaty. Np. Skandynawski Znak Ekologiczny, który oznacza, że dane pieluszki są przyjazne środowisku, biorąc pod uwagę zarówno surowce, z których powstały, jak i samą ich utylizację. Dowiedz się więcej na temat ekologicznych pieluch.

>>>Zobacz też: Jak prawidłowo przewijać niemowlę?

Ekologiczne pieluchy jednorazowe

Wielu rodziców prawdopodobnie ucieszy fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych pieluch jednorazowych. Największym minusem tego rozwiązania jest cena – tego są one niestety droższe od zwykłych jednorazówek. Ważne jest jednak to, że z takich pieluszek mogą korzystać zarówno noworodki (zazwyczaj ważące od 2 do 4 kg), jak i większe dzieci (nawet do 30 kg). Co więcej, w ofertach niektórych firm można natknąć się nawet na pieluchy ekologiczne dla wcześniaków, jak również na pieluchomajtki.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim skład jednorazowych pieluch ekologicznych. W produktach wysokiej jakości nie znajdziesz:

  • lateksu,
  • pigmentów,
  • metali ciężkich,
  • formaldehydu,
  • chloru,
  • kalafonii,
  • PVC.

Największą wadą pieluch nieekologicznych jest to, że zawarte w nich substancje mogą zaszkodzić dziecku. Wytwarzane są one bowiem m.in. z pulpy celulozowej oraz różnych rodzajów plastiku, w tym z PET, który jest niebezpieczny dla układu endokrynologicznego. Do tego dochodzą inne związki chemiczne, jakie wymieniliśmy wyżej. Warto pamiętać, że im krótszy skład pieluszek, tym lepiej dla dziecka. Należy zaznaczyć, że pieluchy ekologiczne nie powinny być bielone chlorem.

Ekologiczne pieluszki nie powodują problemów ze zdrowiem, nie zawierają bowiem składników drażniących i powodujących uczulenia. Nie sposób znaleźć w nich również substancji mutagennych czy rakotwórczych. Pozbawione są substancji zapachowych oraz balsamów nawilżających. Materiał, z którego są wykonane, zazwyczaj zapewnia dziecku suchość, doskonale pochłania bowiem wilgoć. Skóra w takich pieluszkach może również swobodnie oddychać.

>>>Zobacz też: Wielorazowe pieluszki - przeżytek czy renesans?

Pieluchy ekologiczne wielorazowe

Ekologiczne pieluchy wielokrotnego użytku wyglądają tak samo jak jednorazowe. W ten sam sposób powinno się je również nakładać. Wbrew pozorom nie mają one nic wspólnego z pieluchami tetrowymi, od których różnią się materiałem, wykonane są bowiem najczęściej z bambusa, mikrofibry lub mieszanki bambusa i bawełny. Czasem zrobione są także z polaru czy materiału PUL. Wyróżniają się tym, że są

chłonne i bardzo przewiewne, a do tego miękkie i miłe w dotyku. Nie szeleszczą. Warto zaznaczyć, że sam bambus ma właściwości antybakteryjne.

Wielorazowe pieluchy ekologiczne można prać np. raz na trzy dni. Zazwyczaj mamy kupują kilkanaście takich pieluch, które czasem stanowią inwestycję nawet na kilka lat. Wiele modeli wyposażonych jest w dodatkowe zatrzaski, dzięki którym rozmiar można idealnie dopasować do ciała rosnącego dziecka. Co więcej, te same pieluszki wielorazowe mogą posłużyć nam przy kolejnym dziecku – wystarczy je jedynie wyprać.

Wielorazowe pieluchy doskonale sprawdzają się u dzieci z wrażliwą skórą, podatną na zaczerwienienia. Dzięki temu, że występują w całej gamie fantazyjnych wzorów i kolorów, wyglądają ładniej niż klasyczne pampersy. Warto również zauważyć, że modele wielokrotnego użytku są przydatne przy nauce siusiania. Kiedy dziecko nosi jednorazową pieluszkę, nie czuje wilgoci i co za tym idzie – nie dostrzega namacalnych skutków moczenia się, co na pewno nie sprzyja szybkiej nauce. Dzięki temu rodzice mogą także na bieżąco obserwować stolec dziecka.

Jakie pieluchy wybrać? Który zakup się bardziej opłaca?

Ekologiczne pieluchy wielorazowe są w gruncie rzeczy rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, które pozwala zaoszczędzić nawet 1500 zł w ciągu roku. Mają one także walory zdrowotne: nie przegrzewają jąderek u małych chłopców, dobrze wpływają na rozwój stawów biodrowych. Korzystanie z pieluch wielokrotnego użytku łączy się także z proekologicznym sposobem życia.

Aby podjąć decyzję o zakupie pieluch jednorazowych lub wielokrotnego użytku, warto przeanalizować kilka danych dotyczących środowiska. Jak podają statystyki, dzieci korzystające z jednorazowych pieluszek zużywają około 2500 egzemplarzy w ciągu roku. Na całym świecie przez 365 dni w koszu ląduje blisko 18 miliardów jednorazówek. Warto również zaznaczyć, że do wyprodukowania jednorazowej pieluszki potrzeba 4 lub 5 drzew. Wybierając pieluszki dla dziecka, warto pamiętać, że stanowią one także trzeci co do wielkości rodzaj odpadów na wysypiskach.

Zobacz też: Pożegnanie z pieluchami? Od czego zacząć?


Co sądzisz o tym artykule?
91
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
5
29.12.2019
ekotata
Ze swojej strony gorąco zachęcam do zglębienia tematu, szczególnie dla tych rodziców, którym maleństwo w pieluszkach jednorazowych bardzo się odparza lub ma problemy z nieprzespanymi nocami (czasami problemem jest zbyt bolesne odparzenia lub niekomfortowe uczucie od pupy co nie pozwala dziecku na spokojny sen). Odpowiednio dobrane pieluchy wyleczą taką odparzoną pupę noworodka lub niemowlaka a w dodatku dziecko w nich poczuje się bardziej zrelaksowane.
21.11.2019
Gosc
Ja używam bambusowe pampersy. Praktycznie każde włókno jest wytworzone przy użyciu chemii. Bambo Nature są delikatne i nie pidrazniaja skóry. Noszę bieliznę bambusowa i nie mam zastrzeżeń do niej. Co do rozkładu ....Z tego co wiem pampersy bambusowe rozkładają się do 3mns więc nie jest to długi proces. Można także je kompostwac. Osobiście jestem bardzo zadowolona z nich. Normalne pampersy są chlorowane i do ich produkcji wykorzystuje się poliestyl. Czyli na 1 pampersa okolo 0,5szkl nafty. Więc nie oszukujmy się, że są bezpieczne. Jeśli już mówi się o chemicznej produkcji włókien....takze włókna do produkcji ręczników są chemicznie tworzone...Więc nie moglibyśmy się nimi wycierac bo chemia. Każdy materiał, który jest wytwarzany ma jakieś procent chemii ....wszystko zależy tylko od tego ile tego procentu jest. Dla mnie ważne, że pampersy bambusowe są o niebo lepsze od tych normalnych produkowanych już na Ukrainie. Ameryka wepcgala nam słynne pampersy ...ale sami używają pampersow bambusowych lub tetry. Wiem bo pisalam z jedna Panią na ten temat.
20.11.2019
Zero waste
A ja odradzam mikrofibre, wlokno bambusowe, polary. Sa to materiały wytwarzane przy uzyciu chemii lub sa po prostu tworzywem sztucznym. Przy produkcji wlokna bambusowego stosuje sie chemikalia:"Żeby zrozumieć, jakie właściwości może mieć przędza bambusowa, trzeba poznać metodę jej produkcji.

W dużym uproszczeniu łodygi bambusa są miażdżone, rozdrabniane, a następnie rozpuszczane za pomocą substancji chemicznych. Z powstałej masy celulozowej formuje się cienkie nici bambusowe. Te z kolei wykorzystywane są bezpośrednio do produkcji tkaniny bambusowej."Proponuje bawelne niebielona i wykonane z niej pieluchy, np. prefolfy, AIO, SIO.
19.11.2019
Marta
Dokładnie! Zgadzam się z przedmówczynią. Świat pieluch wielorazowych jest duży i warto go przybliżyć ludziom szerzej, zwłaszcza że najczęściej spotykamy się z reakcją "i ty to... PIERZESZ???" albo "nie mam czasu na takie rzeczy!"
18.11.2019
Katarzyna
Tyle się mówi o ratowaniu świata i ekologii. Powinniście Państwo zrobić cały reportaż na temat tego sposobu pieluchowania. W 7 minutowej pogawędce osoba, która nie miała styczności z takimi pieluchami jedyne co zapamiętała, to fakt cudownych wzorów. Ilość firm, sposobów używania, materiałów z których są zrobione pieluchy jest przynajmniej kilkanaście rodzajów. Jedne banalnie proste w obsłudze jak zwykły pampers, inne wymagające więcej uwagi jak np. wełna.
Moim zdaniem jako jedna z NAJWIĘKSZYCH TELEWIZJI ŚNIADANIOWYCH powinniście zorganizować i nagłośnić jakiegoś typu szkolenie - prezentację dla osób, które mogłyby wejść "z ulicy" i porozmawiać ze specjalistą. Osób, które z chęcią podzielą się wiedzą jest bardzo dużo. Wystarczy porozmawiać z dziewczynami, które dzisiaj zostały zaproszone do Waszej kawiarni a zapewne dadzą namiary.
Rozwiń wszystkie komentarzy