Materiał promocyjny

Pieczemy chleb na zakwasie

Pieczenie chleba na zakwasie wymaga cierpliwości i czasu. W kuchni Dzień Dobry Piotr Kucharski TVN postanowił sprostać tym wymaganiom. Pachniało w całym studiu! A jako dodatek do chleba przygotował pasztet z koniakiem i masło koniakowe.

Chleb pszenno-żytni na zakwasie

Dzień przed pieczeniem:

Składniki:

200 g mąki żytniej razowej

200 ml wody

3- łyżki zakwasu

Po 12-18 godzinach:

Składniki:

900 g mąki pszennej

350 ml letniej wody

100 g mąki żytniej razowej

2 łyżeczki soli

Przygotowanie:

Gdy pieczemy chleb z pierwszego zakwasu, który przygotowaliśmy według podanego wyżej przepisu należy zacząć od 2 kroku i dodać do niego tylko oba rodzaju żytniej 2 łyżeczki soli, 350-400 ml letniej wody i dokładnie wszystko wymieszać. Przełożyć do natłuszczonych 2 keksówek o długości około 22 cm. Przykryć mokrą ściereczką, odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 4-5 godzin. Rozgrzać piekarnik do temperatury 210ºC, wstawić wyrośnięty chleb, piec około 1 godziny. Gdy przygotowujemy chleb z zakwasu, który odłożyliśmy do lodówki. Dzień wcześniej należy wyciągnąć go z lodówki, odstawić na godzinę, następnie dodać 200 g mąki żytniej i 200 g letniej wody. Wymieszać a następnie całość odstawić na około 12 godzin. Z otrzymanego zakwasu odłożyć 50-100 g zakwasu do słoiczka i włożyć do lodówki, aby można było cały proces powtórzyć. Do reszty dodać oba rodzaje mąki 2 łyżeczki soli, 350-400 ml letniej wody i dokładnie wszystko wymieszać. Przełożyć do natłuszczonych 2 keksówek o długości około 22 cm. Przykryć mokrą ściereczką, odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około 4-5 godzin. Rozgrzać piekarnik do temperatury 210ºC, wstawić wyrośnięty chleb, piec około 1 godziny. Piec jak powyżej.

Chleb na sodzie

Składniki:

500 g mąki pszennej

400 ml maślanki

1 łyżeczka sody spożywczej

1 łyżeczka sody

Przygotowanie:

Rozgrzać piekarnik do 200ºC. W misce wymieszać wszystkie suche składniki. Dodać maślankę, wymieszać i lekko zagnieść. Ciasto przełożyć na powierzchnię lekko oprószoną mąką. Szybko uformować kulę. Spłaszczyć aby przypominała okrągły bochenek. Ciasto przełożyć na blachę do pieczenia. Na wierzch zrobić nacięcie na krzyż, oprószyć mąką. Piec około 30 minut aż chleb będzie złotobrązowy. Po wyjęciu z piekarnika przełożyć na kratkę do studzenia.

Podstawowy chleb na drożdżach

Składniki:

400 g mąki pszennej

300 g letniej wody

100 g mąki pszennej pełnoziarnistej

10 g drożdży

1 szczypta cukru

1 łyżeczka soli

Przygotowanie:

Wodę wymieszać z drożdżami i cukrem. Wszystkie suche składniki wymieszać i połączyć z wodą z drożdżami. Wymieszać, następnie przełożyć na oprószoną mąką powierzchnię i zagniatać przez około 5 minut. Przykryć ściereczka i odstawić do wyrośnięcia na około 30 minut. Po tym czasie uformować podłużny bochenek. Ułożyć na blasze do pieczenia, odstawić do wyrośnięcia na 30-40 minut. W tym czasie rozgrzać piekarnik do 200ºC. Chleb przed upieczeniem naciąć w 3-4 miejscach, przy użyciu żyletki. Wierzch przesmarować wodą.

Piec około 40 minut. Po wyjęciu chleb posmarować wodą. Odstawić do ostygnięcia.

Pasztet z koniakiem

Składniki:

100 ml koniaku

6 wątróbek z kaczki lub kurczaka

6 łyżek masła

1 łyżeczka listków tymianku

1 małą cebula

0,5 łyżeczki soli

oliwa z oliwek

Masło koniakowe

Składniki:

3 łyżki masła

1 łyżka koniaku

1 szczypta soli

Przygotowanie:

Pasztet:

Wątróbki opłukać i odciąć tłuszcz i błonki. Następnie bardzo dokładnie osuszyć. Rozgrzać oliwę na patelni. Na bardzo mocno rozgrzanej usmażyć wątróbki. Przez około 30 sekund następnie obrócić, dodać posiekaną cebulę i smażyć kolejne 30 sekund, pod koniec smażenia dodać listki tymianku. Wątróbki z cebulą przełożyć do malaksera. Z patelni odlać tłuszcz. Na ciągle ciepłą patelnię dodać 2 łyżki masła i 50 ml koniaku. Drewnianą łyżką zeskrobać wszystko co przywarło do patelni podczas smażenia. Zawartość patelni przelać do malaksera z wątróbkami. Gdy wątróbki ostygną, dodać resztę masła i zmiksować na gładką masę. Doprawić solą i dolać resztę koniaku. Wymieszać i przełożyć do podłużnego naczynia.

Masło koniakowe:

Masło umieścić w misce. Koniak podgrzać do temperatury około 40ºC (jeśli włożymy palec powinno nas lekko parzyć). Koniak dodać do masła ze szczyptą soli. Wymieszać aż całość będzie miała płynną konsystencję. Mało wylać na pasztet w naczyniu. Wstawić do lodówki na 2-3 godziny.

Podawać z chlebem.

Domowa kiełbasa

Składniki:

500 g mielonej wieprzowiny z łopatki

200 g łopatki wieprzowej

100 g wędzonego boczku (lub słoniny)

2–4 ząbki czosnku

1,5 łyżeczki soli

1 łyżeczka majeranku

1 łyżeczka pieprzu

1 łyżeczka cukru

słodka i ostra papryka w proszku

Składniki:

Łopatkę wieprzową pokroić w kostkę (1x1 cm). Boczek lub słoninę zmielić w maszynce. Mieloną łopatkę wymieszać z boczkiem i pokrojoną w kostkę łopatkę. Dodać przyprawy i przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość bardzo dokładnie wyrobić aż mięso zacznie się bardzo kleić. Z powstałej masy uformować wałek. Trzy łyżki słodkiej papryki wymieszać z 1 łyżeczką ostrej papryki. Mieszankę rozsypać na talerzu i w tym dokładnie obtoczyć kiełbasę. Następnie zawinąć bardzo szczelnie w folię spożywczą. Końce foli związać aby wodą podczas gotowania nie dostała się do kiełbasy. Tak przygotowaną kiełbasę gotować w wodzie przez około 40 minut. Następnie schłodzić.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości