Dania ze słonecznikiem zwycięzcy MasterChefa, Mateusza Zielonki. Dlaczego warto jeść słonecznik?

Mateusz Zielonka w kuchni Dzień Dobry Wakacje postanowił przygotować dania ze słonecznikiem w roli głównej: odwary, masło słonecznikowe i chipsy z bulwy słonecznika. Dlaczego warto jeść słonecznik? Jakie wartości odżywcze ma słonecznik?
  • Pestki słonecznika – właściwości odżywcze
    • Co zawierają pestki słonecznika?
      • Ile kalorii mają pestki słonecznika?
        • Pestki słonecznika a odchudzanie
          • Jak spożywać pestki słonecznika, aby były pyszne?

            Zobacz też: 

            Olej z pestek moreli – pielęgnuje włosy, skórę i dba o zdrowie. Najważniejsze właściwości lecznicze i zastosowanie

            Pestki słonecznika mogą stanowić doskonałe źródło witamin. To świetna alternatywa dla kalorycznych przekąsek. Dowiedz się, jakie witaminy mają pestki słonecznika i ile mają kalorii.

            Pestki słonecznika – właściwości odżywcze

            Zastanawiasz się, czy pestki słonecznika są zdrowe? Oczywiście, że tak! W 2017 r. pojawiły się w piramidzie żywienia jako źródło witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zostały docenione przez Instytut Żywności i Żywienia. Nic dziwnego, słonecznik ma ogromne walory odżywcze, a także doskonale smakuje. Dowiedz się, co zawierają pestki słonecznika i jak wpływają na nasze zdrowie.

            Zawarte w nasionach słonecznika witaminy , a także selen, miedź czy cynk działają przeciwutleniająco. Obniżają ryzyko chorób nowotworowych i sercowo-naczyniowych. Liczne antyoksydanty zawarte w pestkach nasion słonecznika działają także przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Dzięki temu odporność organizmu jest wyższa zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

            Wartości odżywcze pestki słonecznika zawdzięczają dużej ilości fitosteroli. Ta substancja pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu, co z kolei wpływa na zahamowanie zmian miażdżycowych. Fitosterole działają także jako hamulec rozwoju raka prostaty oraz innych nowotworów. Pestki słonecznika mają kwas linolowy, który zmniejsza ryzyko nowotworu płuc czy raka jelita grubego.

            Pestki słonecznika są także dużym źródłem witaminy E. Ta z kolei działa pozytywnie na narządy rozrodcze. Właśnie dlatego w ciąży pestki słonecznika są wskazane. Witamina E jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój płodu, a także jego utrzymanie. Ziarenka słonecznika niwelują skutki starzenia się skóry. Witamina E opóźnia powstawanie zmarszczek. W połączeniu z miedzią wzmacnia także naczynia krwionośne, a z kolei z magnezem zapewnia odpowiednią krzepliwość krwi.

            Wartości zdrowotne pestek słonecznika działają także na regulację pracy mięśnia sercowego. To zasługa magnezu oraz witaminy B1.

            Działanie pestek słonecznika jest bardzo szerokie. Między innymi dobrze wpływają także na:

            • wydolność mięśni oraz strukturę kości,
              • regulację układu pokarmowego (np. zaparcia),
                • regulowanie pracy prostaty oraz tarczycy,
                  • poprawne działanie narządu wzroku.

                    Co zawierają pestki słonecznika?

                    Odżywcze wartości pestek słonecznika to zasługa dużej ilości witamin. W 100 g ziaren znajdziesz witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę czy witaminę B6, A oraz E. Wśród minerałów, które pozytywnie wpłyną na twoje samopoczucie, można wymienić sporą ilość fosforu, potasu, wapnia, magnezu oraz sodu i cynku. W pestkach słonecznika znajdziesz także kwasy tłuszczowe nasycone, jednonienasycone oraz wielonienasycone.

                    Ile kalorii mają pestki słonecznika?

                    Zastanawiasz się, czy pestki słonecznika tuczą? Duża zawartość tłuszczu przekłada się na dużą wartość energetyczną. Mała porcja 25 g pestek słonecznika to około 150 kcal. Nie możesz zatem przesadzać z ich jedzeniem, ale nie ma także przeciwwskazań do ich spożywania.

                    Pamiętaj także, że fitosterole, które są zawarte w pestkach słonecznika, działają pozytywnie tylko, kiedy są spożywane w ilości do 3 g dziennie. Właśnie dlatego nie należy przejadać się pestkami słonecznika.

                    Pestki słonecznika a odchudzanie

                    Wysoka kaloryczność pestek słonecznika sprawia, że możesz mieć pewne obawy, czy nie usunąć ziaren ze swojego jadłospisu. Warto włączyć je do diety nawet w małej ilości, ponieważ pestki słonecznika dostarczają witamin oraz minerałów. Co więcej, dostarczają niezbędnego błonnika, który z kolei działa pozytywnie na jelita i poprawne wydalanie substancji toksycznych. Indeks glikemiczny pestek słonecznika wynosi 35, dlatego nie podnoszą cukru we krwi.

                    Bez problemu możesz dodawać pestki słonecznika do jogurtu czy sałatki. W ten sposób poprawisz funkcjonowanie układu pokarmowego. Możesz stosować je jako samodzielną przekąskę, aby wartości pestek słonecznika działały pozytywnie na twój organizm.

                    Więcej: 

                    Jak zrobić olejek różany? Jakie ma zastosowanie i właściwości?

                    Jak spożywać pestki słonecznika, aby były pyszne?

                    W przepisach pestki słonecznika pojawiają się często jako dodatek do sałatek czy gęstych kremów z warzyw. Świetnie będą smakować w zupie brokułowej lub serowej. Bez problemu połączysz je z sałatką z jajkami, brokułami i kukurydzą. Ziarna słonecznika nierzadko występują jako posypka w bułkach pszennych i razowych. Niezależnie od diety, pestki słonecznika dopasujesz do swoich upodobań, a także możliwości żywieniowych.

                    Ciekawym rozwiązaniem jest także spożywanie prażonych pestek słonecznika. To szansa na wydobycie głębokiego i intensywnego smaku nasion, który idzie w parze z wartościami odżywczymi. Chcesz się dowiedzieć, jak uprażyć pestki słonecznika, aby nie straciły swoich wartości zdrowotnych? Wystarczy, że wsypiesz słonecznik na czystą patelnię i zaczniesz ją podgrzewać. Mieszaj drewnianą łyżką od czasu do czasu, aby słonecznik był brązowy z każdej strony, ale nie był przypalony. Kiedy zacznie nabierać koloru, a zapach będzie unosić się w całym mieszkaniu, oznacza to, że prażone pestki słonecznika są już gotowe. Możesz je dodać do gotowego dania lub przechowywać w zamkniętym słoiku. Pamiętaj, aby je ostudzić przed spożyciem.

                    Więcej: 

                    Olejek lawendowy– zastosowanie w pielęgnacji

                    Zobacz film: Kuchnia z polskimi olejami naturalnymi, źródło: Dzień Dobry TVN
                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości