Perz – właściwości. Sposoby na zwalczanie perzu

Perz
Fot. ioanna_alexa / Getty Images
Perz to roślina, którą wyróżnia duża wytrzymałość. Może rosnąć praktycznie wszędzie – na mniej żyznych i mało nasłonecznionych glebach. Perz właściwy przeszkadza we wzroście innych roślin uprawnych, dlatego trzeba go systematycznie usuwać. Co będzie lepsze – oprysk na perz czy inny specjalistyczny środek na perz?
  • Perz właściwy – co to jest?
    • Zwalczanie perzu
      • Jak pozbyć się perzu w konkretnych miejscach?
        • Kłącze perzu – właściwości lecznicze

          Oprysk na perz powinno stosować się wyłącznie w ostateczności. Wcześniej warto spróbować usunąć kłącze perzu za pomocą bardziej naturalnych i nietoksycznych sposobów. Mimo że jest to chwast, korzeń perzu ma też właściwości lecznicze, które warto poznać.

          Perz właściwy – co to jest?

          Perz właściwy (inaczej perz pospolity) z rodziny wiechlinowatych to bardzo popularny chwast rosnący praktycznie na każdej glebie. Naturalnie występuje w Azji i w Europie. Jest bardzo wytrzymałą rośliną. Rośnie nawet pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych i środowiskowych.

          Kłącze perzu ma zdolność do regeneracji, dlatego nie jest łatwo usunąć go na stałe. Z tego powodu większość ogrodników zachodzi w głowę, jak pozbyć się perzu . Jako chwast często porasta pola, łąki, trawniki czy ogrody. Korzeń perzu jest dość głęboko osadzony w glebie, ponad ziemią perz właściwy posiada długie pędy złożone z małych kłosów. Ze względu na to, że perz właściwy rozmnaża się wegetatywnie, czyli wyrastając nawet z niewielkich kawałków rozłogów, bardzo łatwo rozmnaża się i przenosi w różne tereny, nawet jeśli panujące tam warunki są niekorzystne. Roślinę niekiedy dodaje się do paszy dla zwierząt.

          Zwalczanie perzu

          Perz jest uciążliwą rośliną, która powinna być usuwana z ogrodu, ponieważ zabiera innym uprawianym roślinom zasoby wodne czy składniki mineralne zawarte w glebie. Chwast ten produkuje także substancje toksyczne zagrażające sąsiedniej roślinności czy powoduje rozwój pasożytów np. rolnic.

          Naturalne zwalczanie perzu w ogrodzie czy na trawniku nie należy do łatwych zadań. Usunięcie kłącza perzu bez użycia specjalnych preparatów jest możliwe jedynie przez regularne pielenie ręczne, sadzenie roślin porastających gęsto (uniemożliwiają one rozrost perzu) czy pokrycie przestrzeni znajdującej się między nimi agrowłókniną, folią czy specjalną matą np. kokosową. Można też oczyścić ziemię za pomocą przekopywania jej między roślinami za pomocą wideł. Dzięki nim można wysuszyć i usunąć zalegające głęboko w glebie rozłogi. Zabieg ten trzeba powtarzać przynajmniej kilka razy.

          Oprysk na perz jest bardziej skutecznym, choć jednocześnie toksycznym sposobem pozbycia się chwastu perzu, ale najlepiej stosować go w ostateczności, by nie wpływać niekorzystnie na środowisko. Jeśli już zdecydujemy się na działanie chemiczne, najlepiej wykorzystać do tego specjalny środek na perz – pestycydy (np. herbicyd Roundup lub Agrosar 360 SL). Preparat dociera do kłącza perzu, a następnie do korzeni, przez co chwast obumiera. Roślina po trzech tygodniach od takiego oprysku powinna być zlikwidowana. Oprysk na perz musi być przeprowadzony podczas ciepłej i bezwietrznej pogody oraz z dużą dokładnością, by preparat nie dostał się na inne rośliny uprawne.

          Jak pozbyć się perzu w konkretnych miejscach?

          Oprysk na perz w truskawkach – opryski można stosować wyłącznie 2 miesiące przed sadzeniem truskawek. W trakcie wzrostu chwasty należy usuwać wyłącznie ręcznie, ponieważ środek mógłby wniknąć w glebę i w ostatecznie znaleźć się w owocach. Po oczyszczeniu ziemi i posadzeniu truskawek glebę można zabezpieczyć czarną agrowłókniną.

          Środek na perz w trawie – w przypadku pielęgnacji trawnika skutecznym sposobem zapobiegania wzrostowi perzu jest regularne koszenie i przycinanie trawy. Środkiem, który wzmocni efekt eliminacji tego chwastu, jest oprysk pestycydami (herbicydami).

          Oprysk na perz w ziemniakach – preparaty do usuwania perzu można stosować na ziemniaki wyłącznie przed ich wzrostem. Czas oprysku herbicydami powinien być dostosowany do rodzaju preparatu i fazy rozwojowej danego gatunku ziemniaka (odpowiednia przerwa czasowa między opryskiem a wzrostem). Jeśli aura pogodowa jest sucha, można zastosować też głęboką orkę, dzięki której wszystkie elementy chwastu wydostaną się na powierzchnię i wysuszą pod wpływem słońca.

          Kłącze perzu – właściwości lecznicze

          Perz jako chwast powinien być regularnie usuwany, jednak już w średniowieczu uważano go za roślinę o właściwościach prozdrowotnych. Największe właściwości lecznicze wykazuje kłącze perzu . Zbiera się go w okresie wiosny lub jesieni, następnie dokładnie myje, suszy a następnie przechowuje w przewiewnym woreczku i suchym miejscu (pod wpływem wilgoci mogłyby pleśnieć).

          Co zawiera perz? W jego składzie znajdziemy inulinę, saponiny, kwasy organiczne, krzemionkę, sole mineralne czy witaminę C.

          Jeśli chodzi o działanie, które przejawia perz, właściwości lecznicze tej rośliny są bardzo różne. Przede wszystkim działa on przeciwbakteryjnie i oczyszczająco. Odwar z tego chwastu wspomaga filtrowanie krwi (pomoc w leczeniu chorób stawów i kości). Stosuje się go w przypadku zatruć lub w dolegliwościach górnych dróg oddechowych, rozpuszczaniu kamieni nerkowych, a nawet w niwelowaniu hemoroidów. Perz ma również właściwości moczopędne, wspierające oczyszczanie pęcherza i leczenie infekcji związanych z układem moczowym.

          Herbata z perzu ma właściwości mocno oczyszczające. Pozwala usunąć z organizmu szkodliwe toksyny, jest również pomocna w zwalczaniu trądziku.

          Sok z perzu był kiedyś wykorzystywany do leczenia żółtaczki, korzystnie działa też pracę wątroby, a kontrolując poziom cholesterolu, pomaga przeciwdziałać miażdżycy.

          Zobacz film: Miny na trawniku, źródło: Dzień Dobry TVN

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości