Pergola - jakie rośliny do niej wybrać i jak ją zamontować?

Pergola - inaczej altanka w ogrodzie.
Fot. archideaphoto / Getty Images
Pergola ogrodowa to doskonałe miejsce do hodowania pięknych kwiatów. Relaks w takim miejscu jest jeszcze przyjemniejszy. Warto wiedzieć, jakie rośliny nadają się do pergoli.

Pergola drewniana to miejsce nie tylko do relaksu, ale także do hodowli roślin. Dowiedz się, jak ją zaprojektować i jakie kwiaty mogą się na niej znaleźć.

Pergola tarasowa - jakie kwiaty będą odpowiednie?

Pergola na taras to doskonałe rozwiązanie, bo osłania przed słońcem i wiatrem. Pergola przy domu może stanowić miejsce, które odgrodzi jedną przestrzeń od drugiej. Warto obsadzić ją pięknymi i kwitnącymi roślinami. Trzeba jednak pamiętać, że ważne jest jej umiejscowienie w stosunku do hodowanych roślin. Jednym z rozwiązań jest pergola na róże. Najczęściej ma ona kształt łuku i może być metalowa lub drewniana. Miejsce musi być nasłonecznione, a z kwiatów trzeba wybrać odmianę róż pnących, które pięknie będą "wspinać się" po pergoli.

Pergola nowoczesna to taka, na której znajdują się rośliny zielone, np. bluszcz pospolity czy kokornak wielkolistny. Te rośliny najlepiej hodować w miejscu zacienionym. Kokornak wielkolistny ma charakter pnący, a gatunek ten jest bardzo łatwy w uprawie. Można go także zasadzić tuż przy murze, miejsce jednak powinno być osłonięte od wiatru. Ozdobą kokornaka są same liście. Pergola bez kwiatów, tylko z zieloną roślinnością, również będzie wyglądać nowocześnie i atrakcyjnie.

Idealne rośliny na pergole to także milin amerykański i glicynia. Jednak tutaj należy pamiętać o wybraniu miejsca osłoniętego od wiatru - może to być pergola aluminiowa lub drewniana. Milin amerykański rośnie bardzo szybko i doskonale pnie się po altanie. Należy pamiętać, aby co roku przycinać go i regularnie podlewać.

Jeśli nie masz swojego ogrodu, doskonałym pomysłem będzie pergola na balkon . Może mieć ona postać drewnianej konstrukcji lub skrzynki. Możesz zasadzić te same rośliny, co w przypadku tarasu albo pozostawić pergolę pustą, a tuż przy niej postawić rośliny w doniczce. Będzie to wyglądać atrakcyjnie. Na balkon przyda się także donica z pergolą. Dzięki temu można zasadzić kwiaty, które idealnie będą pięły się po ścianie.

Zobacz film: Porządki w ogrodzie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Pergola metalowa - gdzie pasuje?

Pergola aluminiowa lub metalowa to świetny element dekoracyjny ogrodu. Wygląda bardzo nowocześnie i sprawdzi się w przypadku wszelkich roślin pnących - zarówno takich, które mają kwitnące kwiaty, jak i zupełnie zielonych. Pergola metalowa będzie pasować zarówno do mniejszych, jak i większych ogrodów.

Jeśli chcesz oddzielić jedno miejsce ogrodu od drugiego, świetnym pomysłem będzie pergola z furtką. To nie tylko element dekoracyjny, ale także funkcjonalny. To także doskonała zabawa dla dzieci, które bawią się często w ogrodzie.

Pergole metalowe , które zapewniają cień i schronienie, będą nam służyć przez wiele lat - metalowa konstrukcja jest odporna na warunki atmosferyczne. Jeśli wybierasz elementy dekoracyjne do swojego balkonu, możesz postawić na taką dekorację, jak pergola z ławką. Dzięki temu nie tylko będziesz mieć miejsce do hodowania roślin czy kwiatów pnących, ale i praktyczną przestrzeń do relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu.

Pergole drewniane - jak zrobić?

Jednym z elementów dekoracyjnych, który możesz wykonać samodzielnie do swojego ogrodu, jest właśnie pergola . Projekt zależy tylko od ciebie, twojej wyobraźni oraz odrobiny wolnej przestrzeni.

Zbudowanie pergoli wymaga trochę czasu i umiejętności majsterkowania. Przyda się wkrętarka, poziomica oraz wkręty metalowe. Najważniejsze jest jednak drewno. Pergolę możesz stworzyć z gotowych listewek lub słupków z drewna. Przydadzą się także impregnaty, aby konstrukcja wytrzymała każdą pogodę. Najtańszym drewnem będzie w tym przypadku sosna, ale można także postawić na buk lub dąb. Pergolę na wymiar wykonasz po wcześniejszych pomiarach i dokładnym schemacie przyszłej konstrukcji.

Drewno powinno być dokładnie wyszlifowane i wygładzone. Nie może na nim być ani kurzu, ani pyłu, szczególnie jeśli impregnujesz drewno lub używasz środków do ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Drewno wyczyść i odtłuść, stosując benzynę ekstrakcyjną. Jeśli chcesz skorzystać z innego koloru niż surowe drewno, zadbaj także o odpowiednią farbę do drewna.

Przed montażem pergoli trzeba najpierw wylać fundament lub skorzystać z płaskowników. Poszczególne elementy pergoli nie powinny być montowane bezpośrednio na ziemi. Na początek zadbaj o zamontowanie słupków, które dodatkowo będą podtrzymywać konstrukcję. Pionowe słupki możesz podeprzeć belkami, w zależności od planowanej szerokości pergoli ogrodowej - słupki mogą być w odległości około metra. Teraz czas na montaż listew drewnianych poziomych - w ten sposób powstanie pergola żaluzjowa. Pamiętaj o równym odstępie pomiędzy nimi (im większy odstęp, tym więcej światła będzie przedostawać się do wewnątrz) zamontuj je odpowiednio do tego, ile cienia chcesz uzyskać w środku pergoli. Pamiętaj, że na pergoli będą rosły kwiaty, które dodatkowo dadzą cień.

Budowa pergoli to przede wszystkim dobry projekt oraz solidne wykonanie. Mniejszą pergolę możesz zrobić samodzielnie, ale do większej konstrukcji przyda Ci się pomoc.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości