Domowy peeling kawowy – przepis i efekty stosowania

kobieta w białym ręczniku na głowie nakłada peeling kawowy na twarz
nedza/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Peeling kawowy to domowy kosmetyk wolny od sztucznych konserwantów. Jego głównym składnikiem są fusy z uprzednio wypitej kawy. Stosowanie go ujędrnia, rozjaśnia, uelastycznia skórę i redukuje cellulit.

Peeling kawowy można stosować do oczyszczania skóry twarzy. Redukuje on rozstępy, a stosowany na głowę - przyspiesza porost włosów. Peeling z kawy może powstać na bazie oliwy z oliwek lub oleju kokosowego, jego skład można wzbogacić o cynamon, cukier lub miód.

Po co stosować peeling?

Peeling, którego celem jest złuszczanie naskórka jest ważnym elementem rytuału oczyszczania skóry. W drogeriach i aptekach dostępnych jest wiele peelingów - mechanicznych, enzymatycznych, peel-off, które z reguły zawierają długą listę składników niewiadomego pochodzenia.

Istnieje jednak sposób na naturalne złuszczanie naskórka, a jest nim domowy peeling kawowy. Tajemnica efektów jego działania tkwi w składnikach kawy i drobinkach zmielonych ziarenek, które mechanicznie oczyszczają skórę. Kawa jest bowiem źródłem kofeiny, która chroni skórę przed wolnymi rodnikami, niweluje cellulit, rozjaśnia zaczerwienienia, ujędrnia i uelastycznia skórę.

Dlatego też nie powinno dziwić, że efekty, jakie daje peeling kawowy są lepsze niż skutki stosowania niejednego drogeryjnego specyfiku. Pojawia się jednak pytanie: jak zrobić peeling kawowy?

Peeling z kawy na twarz

Peeling kawowy na twarz to jednocześnie jeden z najtańszych i najskuteczniejszych zabiegów. Przepis na peeling kawowy to jedynie 2-3 składniki. Najprostsza jego wersja to 3 łyżeczki pozostałych po wypiciu kawy fusów zmieszane z 5 łyżeczkami oliwy z oliwek.

Powstały peeling kawowy do twarzy nakłada się na zwilżoną skórę i masuje się okrężnymi ruchami. Efekty, jakie daje złuszczanie naskórka za pomocą kawy są porównywalne z tymi, jakie daje niejeden profesjonalny produkt. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to propozycja dla każdego, np. nie poleca się peelingu z kawy na trądzik lub skórę wyjątkowo wrażliwą.

Zamiast oliwy z oliwek do przygotowania peelingu można użyć oleju kokosowego, który uprzednio należy rozpuścić w kąpieli wodnej. Peeling kawowy z olejem kokosowym to idealne połączenie, szczególnie biorąc pod uwagę właściwości zastosowanego tłuszczu. Olej kokosowy zmiękcza skórę, jest doskonały na łuszczycę i wypryski, działa przeciwstarzeniowo. Domowy peeling z kawy i oleju kokosowego głęboko złuszcza i oczyszcza naskórek, sprawia też, że skóra twarzy jest nawilżona, gładka i lśniąca.

Peeling z kawy i cukru

Peeling do twarzy z kawy wzbogacić można w dodatkowy składnik złuszczający, np. cukier, który znajduje się w przepisie niejednego naturalnego kosmetyku. Peeling z kawy i cukru jest doskonały dla cery tłustej. Aby go przygotować, dwie łyżki zmielonej kawy należy zmieszać z łyżką cukru i łyżką oliwy. Po nałożeniu papki na twarz wykonuje się przez 5 minut delikatny masaż.

Wzbogacony w cukier peeling z kawy daje bardzo dobre efekty - nadaje skórze gładkości, wyrównuje koloryt, redukuje zmarszczki. Osobom, które boją się, że cukier podrażni im skórę, zalecany jest peeling z kawy i miodu, który ma właściwości antybakteryjne.

Maseczka z fusów kawy na twarz

Peeling z kawy i oliwy to nie jedyny kosmetyk, jaki można przygotować z pozostałości po wypitej małej czarnej. Fusy z kawy mogą posłużyć do przygotowania maseczki na twarz, która sprawia, że skóra przestaje wyglądać na zmęczoną. Pozwala również zniwelować cienie pod oczami. Efekty jej działania widać już po jednym użyciu. Aby ją sporządzić, dwie łyżeczki fusów miesza się z:

  • mlekiem - 2 łyżeczki
    • miodem - 1 łyżeczka
      • otrębami pszennymi – 1 łyżeczka

        Wymienione składniki należy dokładnie wymieszać, nałożyć na twarz i przykryć zwilżonym ręcznikiem papierowym. Po 10 minutach maseczkę należy zmyć.

        Peeling kawowy na cellulit

        Peeling kawowy do ciała wykorzystywany jest zazwyczaj przez osoby, które skarżą się na brak jędrności skóry. Nie jest to jednak jedyny powód jego stosowania. Peeling kawowy można stosować na rozstępy, jest też polecany kobietom z widocznym cellulitem.

        Do przygotowania domowego kosmetyku potrzebujemy pół szklanki fusów z kawy, do których dodać należy 2-3 łyżki oliwy z oliwek. Oba składniki po wymieszaniu wciera się w zwilżoną skórę, w miejsca gdzie widoczna jest tzw. „pomarańczowa skórka”. Osoby zastanawiające się, jak często można stosować peeling kawowy, powinny wiedzieć, że zaleca się go wykonywać raz na 7-10 dni.

        Po zabiegu ciało warto nawilżyć ulubionym balsamem. Ponadto peeling z kawy na cellulit można wzbogacić w brązowy cukier, zmielone orzechy laskowe lub olej jojoba. Jedną z najpopularniejszych kombinacji jest peeling z kawy i cynamonu.

        Peeling kawowy to domowy sposób na poprawę krążenia krwi, zmniejszenie obrzęku cellulitowego, zahamowanie powstawania komórek tłuszczowych oraz pobudzenie procesu rozpadu komórek tłuszczowych. Efekty, jakie pozostawia po sobie peeling z kawy to także ujędrniona, napięta i wygładzona skóra. Warto podkreślić, że peeling z kawy można bez przeszkód stosować w ciąży.

        Peeling kawowy na włosy

        Peeling z kawy ma korzystny wpływ także na stan włosów. Wystarczy 3 łyżki fusów z kawy połączyć z ulubionym szamponem. Powstałą miksturą wykonuje się masaż skóry głowy. Peeling kawowy przyspiesza porost włosów, zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się kosmyków oraz pomaga w walce z łupieżem.

        Zobacz też:

        Peeling do skóry głowy. Zobacz, jak go zrobić w domu

        Domowy peeling do twarzy – przepisy na skuteczne, wiosenne oczyszczanie dla każdego typu skóry

        Rodzaje peelingów do twarzy. Stosowanie i efekty peelingu. Sposoby na przygotowanie domowego peelingu twarzy

        Zobacz video: Domowy peeling do ciała. Zalety i przeciwwskazania

        Autor: Adrian Adamczyk

        Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości