Makijaż

Pędzel czy gąbka? Jak prawidłowo nakładać podkład?

uśmiechniętą dziewczyna

mat. rasowe

Makijaż

Pędzel czy gąbka? Jak prawidłowo nakładać podkład?

uśmiechniętą dziewczyna

mat. rasowe

Podkład to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie jakikolwiek makijaż – nawet ten najbardziej codzienny i naturalny. To dzięki niemu Twoja skóra uzyskuje jednolity koloryt i promienny wygląd, a niewielkie niedoskonałości przestają być widoczne. Jest jednak jeden ważny warunek: ten kosmetyk musi być prawidłowo nałożony. Czym to zrobić? Gąbka do makijażu czy pędzel? Poznaj sprawdzone techniki!

Dobrze zaaplikowany podkład to taki, który wygląda naturalnie, a jednocześnie dobrze tuszuje lekkie zaczerwienienia, przebarwienia czy inne niedoskonałości skóry. Powinien również utrzymywać się na twarzy przez wiele godzin. Rację mają ci, którzy mówią, że wiele zależy od jakości samego produktu. Mimo to właściwa technika aplikacji pozwala wydobyć z kosmetyku pełen potencjał i przedłużyć jego trwałość. Jak więc prawidłowo nakładać podkład? Przede wszystkim potrzebujesz odpowiednich akcesoriów.

Dlaczego palce nie wystarczą?

To dość przewrotne pytanie, prawda? Przecież wiele osób nakłada podkład przy pomocy własnych palców. Prosto i szybko, bez kombinacji. Jednak aplikacja podkładu dłońmi nie pozwala dokładnie „wpracować” produktu w skórę. Możesz mieć problem m.in. z nierównomiernym rozłożeniem formuły na twarzy (i powstającymi w efekcie plamami), brakiem możliwości rozprowadzenia jej w trudnych miejscach, np. przy skrzydełkach nosa oraz z szybszym ścieraniem się kosmetyku. Dlatego same dłonie nie wystarczą.

Ale uwaga! Jeśli korzystasz z kremowej formuły podkładu, możesz rozpocząć jego aplikację dłońmi – wstępnie rozsmarować go przy pomocy palców, ale następnie rozetrzeć profesjonalnym akcesorium. Dzięki temu uzyskasz efekt, którego oczekujesz.

Gąbka do makijażu czy pędzel?

Już wiesz, że potrzebujesz profesjonalnych akcesoriów do nakładania podkładu. Pojawia się jednak kolejne pytanie: co wybrać? Zadanie nie jest łatwe, ponieważ na rynku pojawiło się bardzo wiele akcesoriów. Po pierwsze warto zadecydować, czy będzie to gąbka do makijażu, czy pędzle. Wbrew pozorom, na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć.

  • Gąbka do makijażu pozwala na uzyskanie maksymalnie wygładzonego, naturalnego efektu. Przy jej pomocy możesz rozprowadzić podkład tak, aby prezentował się nieskazitelnie, był niemal niewidoczny gołym okiem. Odpowiednio zastosowana, zwiększa też trwałość makijażu, „wstemplowując” kosmetyk w skórę. Musisz jednak pamiętać, że nakładany nią podkład, da nieco mniejsze krycie, niż aplikowany pędzlami, a samo akcesorium zaabsorbuje nieco produktu.
  • Pędzle do podkładu pozwalają uzyskać nieco większe krycie, ale w związku z tym trzeba się nimi posługiwać uważniej – aby uniknąć powstania efektu maski. Pozwalają bardziej ekonomicznie zużywać kosmetyk, ponieważ nie pochłaniają go. Przy ich pomocy możesz precyzyjnie dotrzeć do punktów takich jak skrzydełka nosa.

Wybór należy więc do Ciebie. Pamiętaj przy tym, że nie musisz się ograniczać do jednego akcesorium – wykorzystaj oba, aby uzyskać idealny efekt za każdym razem!

Przy okazji warto podkreślić, że zarówno gąbki, jak i pędzle nadają się również do aplikacji coraz popularniejszych podkładów mineralnych. Mimo że mają one sypką postać, z łatwością nabierają się i nakładają oboma tymi akcesoriami.

Jeśli gąbka do makijażu, to jaka?

Czasami zdarza się usłyszeć, że gąbka do makijażu sprawia problemy przy aplikacji kosmetyków. Czasem wynika to ze złej techniki jej używania, a czasem… z jakości samego akcesorium. Dlatego, wybierając ten produkt, warto zwrócić uwagę na:

  • kształt – najlepszy to ten jajowaty, zwężający się ku górze. Wąska końcówka pozwoli Ci dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc,
  • poziom miękkości / twardości – nieco twardsza gąbeczka będzie pochłaniała mniej produktu i idealnie nada się do nakładania go stemplującym ruchem,
  • rozmiar – większa gąbka przyspieszy proces aplikacji.

Ważna jest również zaufana marka, za którą zazwyczaj idzie wysoka jakość. Dlatego wielu klientów decyduje się np. na gąbki do makijażu Annabelle Minerals, odpowiednie zarówno do podkładów mineralnych, jak i tradycyjnych.

Jak aplikować podkład?

Bez względu na to, czy wybierzesz pędzel, czy gąbkę, pamiętaj, że:

  • akcesorium należy zwilżyć przed rozpoczęciem aplikacji produktu – zapobiegnie to wchłanianiu zbyt dużej ilości podkładu przez gąbkę / włosie pędzla, a jednocześnie zwiększy płynność aplikacji,
  • zarówno gąbką, jak i pędzlem typu kabuki lub flat-top podkład należy „wstemplowywać” w skórę, a nie rozcierać go – to pozwoli uzyskać pożądany „rozmyty” i naturalny efekt,
  • podkład powinno się nakładać cienkimi warstwami – nabieraj na akcesorium niewielką ilość kosmetyku, aby uniknąć efektu maski.

I na koniec jeszcze jedna ważna kwestia: podkład nie jest korektorem. A to oznacza, że nie należy go aplikować w dużych ilościach ani na strefę pod oczami, ani na większe niedoskonałości. Jeśli wybrany przez Ciebie kosmetyk nie zakrył zaczerwienień czy pozostałości po trądziku, nałóż w te newralgiczne miejsca punktowo korektor. Dzięki temu unikniesz „ciężkości” makijażu, a Twoja skóra będzie się prezentować nieskazitelnie.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
70
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
30.09.2020
Amanda
Nie maluję się pokładami one nie pozwalają skórze oddychać i ją zapychają. Mam swój naturalny puder z ecocery i jego nakładam na skórę twarzy. Jest delikatny, łatwy w nałożeniu przy pomocy gąbeczki, która jest w środku pudełeczka.