Paznokcie gradientowe – jak wykonać najmodniejszy manicure tego sezonu?

kobieta dotyka twarzy na dloniach manicure gradientowy baby boomer
Fot. Sergii Petruk / Getty Images
Manicure gradientowy to obecnie jedno z najpopularniejszych i najmodniejszych zdobień paznokci. Technika jego wykonania wymaga znajomości kilku trików i precyzji, jednak nie należy do najtrudniejszych, a efekt ucieszy oko każdej wielbicielki pięknych paznokci. Dowiedz się, jak wykonać go krok po kroku.
  • Paznokcie gradientowe a ombre – na czym polega różnica?
    • Jak dobrać kolory do paznokci gradientowych?
      • Gąbeczka czy pędzelek – co lepsze do manicure’u gradientowego?
        • Manicure gradientowy a zabezpieczenie skórek przed pobrudzeniem
          • Paznokcie gradientowe krok po kroku – jak wykonać taki manicure?
            • Manicure gradientowy a lakier: klasyczny czy hybryda?

              Paznokcie gradientowe a ombre – na czym polega różnica?

              Wiele osób zajmujących się zdobieniem paznokci używa pojęć „gradient” i „ombre” wymiennie. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę każde z nich oznacza co innego.

              • Gradient to zdobienie cieniowane – czyli takie, w którym na paznokciu znajduje się kilka kolorów płynnie przechodzących z jednego w drugi, w układzie pionowym, poziomym lub ukośnym.
                • Ombre to manicure dużo prostszy, polegający na pomalowaniu każdego z pięciu paznokci na inny odcień tego samego koloru.

                  Fot. TanyaLovus / Getty Images

                  Fot. Oleksandr Smirnov / Getty Images

                  Jak dobrać kolory do paznokci gradientowych?

                  Zobacz także: Macademian Girl. Jak dobiera manicure do stylizacji?

                  Nim przystąpimy do wykonania zdobienia cieniowanego, musimy wybrać kolory, które stworzą piękny, płynny gradient na naszych paznokciach. Przy podejmowaniu decyzji trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach:

                  • Nie należy sięgać ani po kolory zbyt skrajne, ani zbyt podobne. W pierwszym przypadku przejście pomiędzy nimi nie będzie płynne, a kontrast kolorystyczny może być rażący. W drugim natomiast, po „roztarciu” wybranych kolorów, różnica pomiędzy nimi może stać się zupełnie niezauważalna i nie osiągniemy pożądanego efektu cieniowania.
                    • Kolory wyglądające ładnie w swoim sąsiedztwie niekoniecznie sprawdzą się razem w manicurze gradientowym. Przed przystąpieniem do malowania paznokci dobrze jest sprawdzić, na przykład na zwykłym kawałku papieru, jaki będzie kolor przejściowy powstający po wymieszaniu wybranych kolorów. To właśnie on zadecyduje o estetyce efektu końcowego naszej stylizacji.
                      • Do wykonania paznokci gradientowych można użyć więcej niż dwóch kolorów. Ich liczba będzie zależeć tak naprawdę od długości płytki paznokcia, wybranych kombinacji kolorystycznych i naszej fantazji. Zazwyczaj jako optymalną liczbę kolorów podaje się od trzech do czterech, a jako maksymalną – pięć.
                        • Niezależnie od tego, ile kolorów wybierzemy do wykonania paznokci gradientowych, musimy pamiętać także o kolorze bazowym. Jego zadaniem jest „podbicie” kolorów głównych, składających się na gradient. Jeżeli decydujemy się na połączenie różnych kolorów, na przykład błękitnego i różowego, najlepiej jest sięgnąć bo biały lub beżowy kolor bazowy. Jeśli natomiast wybieramy różne odcienie tego samego koloru, np. jasny liliowy, fioletowy i śliwkowy, w roli koloru bazowego dobrze sprawdzi się najjaśniejszy z nich.

                          Fot. igor_kell / Getty Images

                          Gąbeczka czy pędzelek – co lepsze do manicure’u gradientowego?

                          Do gradientowego zdobienia paznokci niezbędny jest przedmiot, przy pomocy którego „rozetrzemy” nałożone na paznokcie kolory, by uzyskać efekt cieniowania. Styliści paznokci sięgają tu zazwyczaj po jedno z dwóch narzędzi:

                          • Gąbeczkę, którą podczas cieniowania wykonuje się tzw. stemplowanie i w ten sposób doprowadza do powstania ładnych, płynnych przejść pomiędzy kolorami na paznokciu. Gdy nie wiemy, jaką gąbeczkę wybrać, musimy zastanowić się nad efektem, który chcemy osiągnąć. Im mniejsze są „oczka” w gąbeczce, tym subtelniejsze będą przejścia pomiędzy kolorami. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się specjalna gąbeczka do manicure’u lub klasyczna gąbeczka do makijażu. Z kolei gąbeczka z większymi oczkami, czyli na przykład kawałek zmywaka kuchennego, stworzy przejścia bardziej „ziarniste”, ale bywa odradzany ze względu na ryzyko powstania nieestetycznych „bąbelków” na warstwie lakieru.
                            • Pędzelek, który wymaga od nas większej precyzji, ale dobrze wykonany może być też wygodniejszy w użyciu niż gąbeczka. Powinien mieć on miękkie, syntetyczne włosie o różnej długości i nie za dużej gęstości, ułożone w dość wąskie pasemka. To pozwoli na łatwe „roztarcie” kolorów na paznokciu za pomocą samej jego końcówki. Przy odrobinie wprawy manicure gradientowy z wykorzystaniem pędzelka będzie szybszy w wykonaniu od tego z użyciem gąbeczki, z równie pięknym i subtelnym efektem końcowym.

                              Zobacz także: Frezarka do paznokci ‒ jak wybrać odpowiedni sprzęt?

                              Manicure gradientowy a zabezpieczenie skórek przed pobrudzeniem

                              Jeśli zdecydujemy się na wykonanie paznokci gradientowych z wykorzystaniem gąbeczki, przyda nam się również produkt zabezpieczający skórki przed zabrudzeniem lakierem. W tym celu możemy skorzystać ze specjalnego lateksu ochronnego lub profesjonalnej gumy peel-off. Jako tańszą alternatywę dla takiego produktu youtuberka Red Lipstick Monster poleca dostępny w każdym sklepie papierniczym klej Wikol. Jeżeli jednak nie chcemy korzystać z takiego zabezpieczenia, możemy po wykonaniu zdobienia po prostu wyczyścić nasze skórki za pomocą patyczków kosmetycznych i zmywacza do paznokci lub acetonu.

                              Zobacz także: Red Lipstick Monster i jej paznokciowe DIY

                              Zobacz film: Tajniki paznokci według Red Lipstick Monster. Źródło: Dzień Dobry TVN

                              Paznokcie gradientowe krok po kroku – jak wykonać taki manicure?

                              1. W pierwszym kroku przygotowujemy nasze paznokcie do malowania. Skracamy je i nadajemy im pożądany kształt pilnikiem, odsuwamy skórki, a płytkę paznokcia dokładnie oczyszczamy, polerujemy i osuszamy.
                                1. Malowanie rozpoczynamy od nałożenia bezbarwnej bazy ochronnej. Później nakładamy nasz wybrany kolor bazowy: biały, beżowy lub najjaśniejszy spośród wybranych odcieni.
                                  1. Gdy lakier bazowy wyschnie, zabezpieczamy nasze skórki przy pomocy lateksu ochronnego, gumy peel-off lub kleju Wikol. Po mniej więcej dziesięciu minutach, gdy warstwa lateksu kub kleju ochronnego zaschnie, możemy przystąpić do malowania gradientu. Jeżeli nie decydujemy się na takie zabezpieczenie, skórki będziemy oczyszczać po malowaniu.
                                    1. Jeśli gradient wykonujemy przy użyciu gąbeczki, możemy zrobić to na dwa sposoby: nakładając wybrane kolory piętrowo na paznokieć lub bezpośrednio na gąbeczkę. W obu przypadkach ważne jest, by nałożone warstwy lakieru nie były zbyt grube. Kolejnym krokiem będzie stemplowanie, które należy wykonywać w sposób delikatny, lekko obracając paznokieć od prawej do lewej. Wykonujemy tę czynność aż do uzyskania na paznokciu ładnych, płynnych przejść. Po zakończeniu pierwszego stemplowania czekamy na wyschnięcie paznokci i powtarzamy całą procedurę, nakładając kolejną warstwę lakieru. Jeżeli zdecydujemy się na nakładanie bardzo cienkich warstw, możemy wykonać nawet trzy lub cztery powtórzenia, by osiągnąć pożądany efekt.
                                      1. Kiedy natomiast stosujemy pędzelek, kolory nakładamy od razu na paznokieć. Następnie delikatnymi, lekko zamiatającymi ruchami przesuwamy pędzelek poziomo od prawej do lewej, by „rozetrzeć” pierwszą granicę między kolorami. Później wykonujemy podobne ruchy w pionie, przemieszczając od prawej do lewej wzdłuż granicy kolorystycznej na paznokciu. W ten sposób stopniowo tworzymy precyzyjny gradient, również nakładając przynajmniej dwie warstwy lakieru.
                                        1. Gdy tylko zakończymy cieniowanie paznokci, zdejmujemy lateks, gumę peel-off lub klej zabezpieczające skórki przy użyciu pęsety. Jeśli nie korzystaliśmy z zabezpieczenia, to jest właśnie moment na wyczyszczenie skórek przy pomocy patyczka kosmetycznego nasączonego zmywaczem do paznokci lub acetonem.
                                          1. Po tym zabiegu nakładamy top coat i, kiedy wyschnie, możemy cieszyć się gotowym manicure’em.

                                            Zobacz także: Profesjonalny manicure: zrób to sama!

                                            Manicure gradientowy a lakier: klasyczny czy hybryda?

                                            W przypadku paznokci gradientowych możemy sięgać zarówno po lakiery klasyczne, jak i hybrydowe. Różnic w wykonaniu będzie tylko kilka:

                                            • Korzystając z lakieru hybrydowego, nie czekamy oczywiście na wyschnięcie kolejnych warstw, ale utwardzamy je przy użyciu lampy UV.
                                              • Wyczyszczenie skórek z lakieru będzie dużo trudniejsze, jeśli malujemy hybrydą. W takiej sytuacji warto więc zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie.
                                                • Przy lakierze hybrydowym powinniśmy zabezpieczyć skórki produktem profesjonalnym, by zminimalizować ryzyko niekorzystnych reakcji skóry na połączenie substancji zabezpieczającej ze światłem UV.

                                                  Zobacz także: Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie? Jak zadbać o płytkę?

                                                  • Precyzyjne wykonanie hybrydowego manicure’u gradientowego bez zabrudzonych skórek będzie łatwiejsze z użyciem pędzelka zamiast gąbeczki. Można też posłużyć się małym kawałkiem gąbeczki umieszczonym w metalowej zaciskarce do paznokci.

                                                    Fot. TanjalaGica / Getty Images

                                                    Zobacz film: Jak zrobić manicure w domu? Źródło: Dzień Dobry TVN

                                                    Autor: Kasia Nowicka

                                                    podziel się:

                                                    Pozostałe wiadomości