Cesarskie drzewko szczęścia – przycinanie, pielęgnacja i uprawa. Jak wygląda paulownia puszysta?

Cesarskie drzewko szczęścia
Fot. Teresa Rosas / EyeEm / Getty Images
Paulownia puszysta, czyli cesarskie drzewko szczęścia, jest niezwykle atrakcyjnym gatunkiem drzewa. Ma oryginalne, duże liście i piękne kwiaty. Przy odpowiedniej uprawie i pielęgnacji paulownia może być rośliną wieloletnią także w polskich warunkach. Jakie stanowisko preferuje drzewo i jak dbać o nie zimą?

Paulownia puszysta to drzewo pochodzące z Chin, które ze względu na swoją niesamowitą zdolność do regeneracji korzeni może rosnąć również w Polsce. Umiejętność samodzielnej regeneracji pędów pozwala na wieloletnią uprawę rośliny. Inną nazwą, pod którą znana jest paulownia, jest cesarskie drzewko szczęścia . Kwitnąca roślina wygląda naprawdę bardzo atrakcyjnie i może być oryginalną ozdobą ogrodu. Choć przy niskich temperaturach i mrozach w okresie jesienno-zimowym pąki kwiatowe paulowni często ulegają uszkodzeniu, nadal jest ona godna uwagi i warto rozważyć posadzenie jej w swoim ogrodzie. Czym charakteryzuje się drzewo paulownia , jak je uprawiać, przycinać oraz pielęgnować?

Cesarskie drzewko szczęścia – jak wygląda?

W Chinach drewno cesarskiego drzewka szczęścia często jest wykorzystywane jako surowiec do budowy mebli oraz instrumentów. Ze względu na warunki klimatyczne panujące w Polsce paulownia puszysta pełni głównie funkcje dekoracyjne . Maksymalna wysokość, jaką osiąga dojrzałe drzewo, może sięgać nawet 10 metrów. Młode sadzonki przez kilka pierwszych lat przypominają swoim wyglądem gęsty i okazały krzew z ogromnymi liśćmi o sercowatym kształcie.

Liście paulowni puszystej wyróżniają się na tle innych roślin. Jako jedne z nielicznych posiadają duże i okazałe ulistnienie o sercowatym kształcie. Ich rozmiar jest znacznie większy od przeciętnego, co w połączeniu z pięknymi kwiatami sprawia, że cesarskie drzewko szczęścia jest coraz częściej sadzone w polskich ogrodach . Choć jego wygląd nigdy nie będzie całkowicie odzwierciedlał wyglądu rośliny naturalnie rosnącej w Chinach, to nadal może stać się niezastąpioną ozdobą działki. Czasem jest sadzona również w ogrodach botanicznych jako przykład drzewa egzotycznego. Paulownia puszysta dosyć szybko rośnie i młode sadzonki, którym udało się przetrwać zimę, już po kilku latach przekształcają się w drzewo z luźną, rozpościerającą się koroną.

Drzewko szczęścia – przycinanie

Przycinanie drzewka szczęścia powinno odbywać się po zimie, w ramach regeneracji i usunięcia zamarzniętych i zniszczonych pędów. Kiedy sadzonka jest jeszcze młoda, można wykonywać bardzo mocne cięcie, dzięki któremu paulownia puszysta będzie miała o wiele większe liście. Ich średnica może sięgać nawet 40 centymetrów.

W Polskim klimacie dorosłe egzemplarze powinny być przycinane raz w roku . Cięcie nie ma wpływu na ich kwitnienie, dlatego jeśli nie jest konieczne, wcale nie musi być wykonywane. Na pojawienie się pąków kwiatowych ma wpływ przede wszystkim pogoda. Długa, ciepła jesień i utrzymywanie się stosunkowo wysokiej temperatury przez cały rok sprzyja lepszemu wzrostowi rośliny. Łagodne zimy wpływają również korzystnie na pędy rośliny, a tym samym minimalizują ryzyko przemarznięcia drzewa i konieczność jego przycinania na wiosnę.

Zobacz film: Dywany kwiatów. Źródło Dzień Dobry TVN

Jak pielęgnować drzewko szczęścia?

W przypadku chłodnej jesieni i mroźnej zimy, które mogą doprowadzić do przemarznięcia pędów, raczej nie zdarza się, żeby drzewo w danym sezonie zaczęło kwitnąć na wiosnę. Pielęgnacja drzewka szczęścia powinna więc opierać się przede wszystkim na dbaniu o zdrowie i wzrost dekoracyjnych liści. W tym celu warto przeprowadzać regularne i mocne cięcia, kilka centymetrów ponad powierzchnią ziemi, dzięki czemu paulownia puszysta szybko wypuszcza nowe, ulistnione pędy.

Cesarskie drzewko szczęścia potrzebuje systematycznego podlewania , zwłaszcza w okresie kwitnienia oraz rozwoju nowych pąków kwiatowych. Podłoże nie może być podmokłe, ale powinno być przynajmniej umiarkowanie wilgotne. Pod koniec lata należy natomiast ograniczyć podlewanie, co z kolei sprzyja procesowi zdrewnienia pędów. W tym czasie warto wzbogacić glebę nawozami z obniżoną zawartością azotu, który nie spowalnia przemianę krzewu w drzewo, a jedynie wzmacnia liście.

Cesarskie drzewko szczęścia – uprawa

Uprawa paulowni puszystej jest możliwa w całej Polsce, jednak drzewo najlepiej rozwija się w cieplejszych regionach kraju, w których temperatura zimą nie spada poniżej 15–20 ℃. Łagodniejszy klimat zapobiega przemarzaniu pąków kwiatowych oraz pędów. Już pod koniec jesieni warto zacząć zabezpieczanie korzeni rośliny, a w miarę możliwości również gałęzi. W tym celu można wykorzystać agrowłókninę, wysuszone liście, korę lub gałęzie.

Paulownia puszysta lubi stanowiska słoneczne i osłonięte od silnego wiatru , który mógłby doprowadzić do złamania gałęzi lub wyrwania pędów (na co szczególnie narażone są młode sadzonki). W stosunku do podłoża cesarskie drzewko szczęścia nie ma wygórowanych wymagań i choć preferuje gleby żyzne i przepuszczalne, to z łatwością poradzi sobie też na innych, gorszych jakościowo typach. Drzewo paulownia może być sadzone w mieście oraz przy drogach, ponieważ jest wyjątkowo odporne na zanieczyszczenia powietrza . Dobrze prezentuje się jako soliter.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości