Sport i fitness

Patrycja Adamkiewicz, zdobywczyni Pucharu Świata: "Taekwondo jest bardzo nieprzewidywalną dyscypliną olimpijską"

Sport i fitness

Patrycja Adamkiewicz, zdobywczyni Pucharu Świata: "Taekwondo jest bardzo nieprzewidywalną dyscypliną olimpijską"

Patrycja Adamkiewicz, świeżo upieczona zdobywczyni Pucharu Świata w taekwondo, to 22-letnia studentka AWF w Warszawie. Już teraz mówi się, że to nasza nadzieja na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Tokio. O swoich osiągnięciach i dyscyplinie sportu, którą uprawia, opowiadała w Dzień Dobry TVN. 

Patrycja Adamkiewicz - mistrzyni taekwondo

Mama Patrycji zapisała ją na zajęcia z taekwondo, żeby poprawić jej postawę... przy fortepianie. dziewczyna poszła na trening i została już na macie. Niedawno studentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie wyjechała do Stambułu walczyć o Puchar Świata seniorów. W Turcji pokonała pięć przeciwniczek i sięgnęła po najwyższe trofeum. Teraz przed Patrycją eliminacje do Igrzysk Olimpijskich w Tokio i - choć jest faworytką - przyznaje, że taekwondo to nieprzewidywalna dyscyplina i na zawodach zdarzają się niespodzianki. 

Teakwondo Olimpijskie: na czym polega ten sport? 

Taekwondo Olimpijskie to stosunkowo młoda dyscyplina w trakcie Igrzysk Olimpijskich- zadebiutowała w 2000 roku w Sydney. To wywodząca się z Korei sztuka samoobrony, którą na tle innych walk wyróżnia to, że w starciu można używać wyłącznie nóg- dozwolone są tylko kopnięcia w tułów lub głowę. Taekwondo jest bardzo nieprzewidywalną dyscypliną olimpijską. Jak w każdym sporcie, mimo że ranking wskazuje, w jakiej formie są zawodnicy, na zawodach zdarzają się niespodzianki, których nie da się przewidzieć. Ponieważ każdy przeciwnik ma inną taktykę, to próżno szukać w walce stałych schematów. 

Systematyczny trening taekwondo poprawia ogólne samopoczucie i prowadzi do równowagi psycho – fizycznej. Kształtuje nie tylko siłę fizyczną i gibkość ciała, ale również wzmacnia odporność psychiczną na stres, co pozwala na zachowanie zimnej krwi w bardzo trudnych sytuacjach.

Zobacz wideo: Poranny rozruch, czyli stretching w parze

Zobacz więcej: 

Co sądzisz o tym artykule?
69
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0