Pasy dla psa do samochodu – jak bezpiecznie przewieźć pupila?

Pies w aucie
Damedeeso/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Pasy dla psa do samochodu zapewniają pupilowi bezpieczeństwo w sytuacji nagłego hamowania lub zderzenia. Zastosowanie dobrze dobranej i porządnie wykonanej uprzęży zabezpiecza również kierowcę i pasażerów przed skutkami gwałtownego przemieszczania się psa pod wpływem siły bezwładności.

Przepisy ruchu drogowego nie regulują bezpośrednio zasad przewożenia samochodem psów i innych domowych pupili. Bezpieczeństwo jest jednak nadrzędną zasadą w każdej sytuacji. Pies swobodnie poruszający się po pojeździe może utrudnić kierowcy prowadzenie auta i stworzyć poważne zagrożenie. Dlatego mimo braku przepisów dotyczących pasów bezpieczeństwa dla psa, ich brak może skutkować mandatem.

Dlaczego pasy bezpieczeństwa dla psa są potrzebne?

Bezpieczny transport pupila w samochodzie wymaga właściwego przygotowania do podróży. Pies może być zabezpieczony poprzez przewożenie w odpowiednio przymocowanym kontenerze, klatce lub w specjalnych pasach. Niektóre pojazdy typu SUV, van lub kombi można wyposażyć w specjalne kraty oddzielające przestrzeń dla psa od części przeznaczonej dla pasażerów i bagażu.

Niezbędna jest właściwa stabilizacja klatki lub kontenera tak, aby w przypadku zderzenia lub gwałtownego hamowania nie doszło do przesunięcia się pojemnika. Może to bowiem skutkować obrażeniami u osób znajdujących się w samochodzie, uszkodzeniami pojazdu albo nawet zablokowaniem kierownicy lub innych urządzeń służących do kierowania pojazdem, co stwarza dodatkowe zagrożenie. Co więcej, sam pies – przemieszczający się gwałtownie i z dużą energią – narażony jest na urazy, które mogą stać się nawet przyczyną jego śmierci.

Zagrożenie podczas podróży samochodem stworzyć może zarówno duży pies, jak i wieziony na kolanach na tylnym siedzeniu york czy jamnik. Małe zwierzę może niespodziewanie skoczyć, rozpraszając uwagę kierowcy, a nawet wpadając pomiędzy pedały i uniemożliwiając kontrolę nad pojazdem. Z kolei duży pies podczas kolizji auta porusza się ku przodowi z olbrzymią energią. Podobnie jak człowiek, który siedzi na tylnym siedzeniu i nie jest zapięty pasem, może w trakcie zderzenia złamać oparcie przedniego fotela i spowodować ciężkie obrażenia u kierowcy lub pasażera.

Jak wybrać odpowiedni pas bezpieczeństwa dla psa?

Pas bezpieczeństwa dla psa powinien mieć odpowiednią wielkość i kształt. Z jednej strony musi zapewnić pupilowi wygodę podczas długiej czasem podróży, a z drugiej – uniemożliwić wysunięcie się zwierzęcia podczas kolizji, gdy zadziała siła bezwładności.

Do przewozu psa nie nadają się obroże ani szelki z cienkich pasków. Podczas wypadku mogą spowodować uduszenie lub zranienie czworonoga. Należy wybierać uprzęże z szerokimi, odpowiednio wyprofilowanymi pasami. Pozwolą one na rozłożenie się nacisku na dużej powierzchni i zapobiegną uszkodzeniu ciała zwierzęcia.

W związku z ogromną siłą szarpnięcia, które może nastąpić w chwili zderzenia, trzeba zwrócić uwagę na to, by pas łączący uprząż z pojazdem był mocny i miał solidne zapięcia. W części osobowej samochodu wpina się go w zamek pasa przeznaczonego dla ludzi albo uchwyt ISOFIX służący do montażu fotelika dla dziecka. Jeśli pies jedzie w bagażniku, pas należy połączyć ze specjalnym uchem służącym do mocowania bagażu. Niedopuszczalne jest przypinanie pasa do wspornika zagłówka lub do uchwytu znajdującego się nad oknem – w razie wypadku nie zapewnią one dostatecznej stabilizacji.

O czym należy pamiętać w podróży z psem? Zobacz wideo:

W podróży z psem pamiętaj o...

Jak wyregulować samochodowe pasy dla psa?

Przy regulacji długości pasa łączącego uprząż psa z elementem mocującym należy wziąć pod uwagę komfort zwierzęcia. Musi ono mieć możliwość wygodnego ułożenia się czy obrócenia w miejscu. Łącznik nie może być jednak zbyt długi, aby mógł zapobiec przesunięciu psa w okolice fotela kierowcy. Co więcej, przy zbyt długim pasie w chwili gwałtownego hamowania ciało zwierzęcia zdążyłoby nabrać znacznej prędkości. Mogłoby to skutkować obrażeniami zarówno u psa, jak i u siedzącej przed nim osoby.

Przygotowując się do jazdy, należy sprawdzić, czy uprząż nie jest zbyt luźna oraz czy pas został dobrze wpięty w gniazdo pasa lub element mocujący. W żadnym wypadku nie wolno stosować szelek lub pasa, które wcześniej uległy uszkodzeniu – ich wytrzymałość może być zdecydowanie mniejsza, niż przewidział producent.

Pasy bezpieczeństwa dla psa z atestem

Pasy dla zwierząt nie podlegają obowiązkowej certyfikacji tak jak foteliki dziecięce. Jednak część firm poddaje swoje wyroby testom wytrzymałościowym i zdobywa certyfikaty potwierdzające wysokie standardy produkcji. Kupując pasy do auta dla psa, lepiej nie wybierać modelu anonimowego producenta. Warto zdecydować się na produkt, którego jakość została potwierdzona świadectwem wystawionym przez znaną, godną zaufania organizację.

Zobacz też:

Luksusowa dieta psów królowej Elżbiety II. Jak wyglądało menu pupili monarchini?

Jak nauczyć psa aportowania? Ekspert: „Udomowienie spowodowało, że pies chce się z nami podzielić tym, co złapał”

Uczenie komend, czyli jak rozmawiać z psem. „Nagrodą dla psa może być również zabawa”

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości