Passata pomidorowa – przepis na pyszny sos

Pomidorowa passata w misce
Andreas Berheide / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Przecier pomidorowy, czyli passata, jest podstawą kuchni włoskiej i to właśnie stamtąd się wywodzi. Największą popularnością cieszy się na południu kraju, gdzie wykorzystuje się ją do przygotowywania wielu potraw. Jej najważniejszą cechą jest smak świeżo zerwanych pomidorów, który można uzyskać dzięki odpowiedniej recepturze. Sos jest przygotowywany z dojrzałych pomidorów, starannie wyselekcjonowanych i o wyrazistym aromacie. Czym powinna być doprawiona passata? Przepis w wersji oryginalnej wymaga jedynie bazylii.

Passata jest przygotowywana w wielu włoskich domach, stanowiąc pewnego rodzaju rytuał. Bardzo ważne jest, aby nie używać ani zbyt dojrzałych pomidorów, ani obitych. Powinny być jędrne i mięsiste, najlepiej kupować je w okolicach lipca lub sierpnia - właśnie z takich warzyw przygotowywana jest najlepsza włoska passata pomidorowa. Skład passaty powinien zawierać w sobie jedynie przyprawy. Jeśli kupujemy gotowy sos w sklepie, zwróćmy uwagę czy nie znajdują się w nim dodatkowe konserwanty lub inne niepożądane składniki.

Co to jest passata pomidorowa i jak ją przygotować?

Passata to po prostu sos pomidorowy, który uzyskujemy po odpowiedniej obróbce warzyw. Pierwszy przepis narodził się w kuchni neapolitańskiej, w drugiej połowie XVIII wieku. Jak to zwykle bywa, każdy, kto przygotowuje passatę, posiada własną recepturę, którą urozmaica ulubionymi dodatkami, np. cebulą. Jak wygląda cały proces przygotowywania passaty? Jak zostało już wspomniane, bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiednich pomidorów. We Włoszech wykorzystuje się odmianę San Marzano. Ich nasiona można kupić również w polskich sklepach i Internecie, ale świeże warzywa są dostępne jedynie w wybranych punktach. Sos pomidorowy (passata) , o ile tylko został dobrze przygotowany, możemy przechowywać przez cały rok.

W pierwszej kolejności myjemy warzywa i kroimy je na pół. Potrzebny będzie nam spory, wysoki garnek. Pestki warzyw należy wydrążyć i usunąć. Następnie wrzucamy pomidory do garnka i gotujemy pod przykryciem na małym ogniu przez pół godziny, aż zupełnie zmiękną. Od czasu do czasu zamieszajmy całość. Po upływie zalecanego czasu, musimy pozbyć się skórek. We Włoszech używa się w tym celu specjalnego młynka do warzyw, zwanego passaverdura . Jeśli nie posiadamy tego typu sprzętu, możemy ręcznie obrać pomidory.

Kolejnym krokiem jest zmiksowanie warzyw. Jeśli posiadamy młynek, to po przemieleniu pomidorów, otrzymamy sos, który jest już gotowy do przelania do słoików. Passata powinna być dosyć gęsta - jeśli nie jest, to po oddzieleniu skórek potrzymajmy całość przez kilka minut na ogniu, aby woda mogła wyparować. Pamiętajmy, aby dokładnie wysterylizować słoiki, co zapobiegnie zepsuciu się przetworów. Passata pomidorowa w swoim składzie tradycyjnie zawiera bazylię, dlatego do każdego słoika wrzucamy kilka świeżych listków i zalewamy gorącym sosem. Następnie zakręcamy i przenosimy słoiki do garnka napełnionego wodą, sięgającą do 3/4 wysokości przetworów. Owijamy je ściereczką, zagotowujemy i trzymamy na małym ogniu jeszcze przez pół godziny. Po tym czasie warto sprawdzić, czy w słoikach utworzyła się próżnia, dzięki której nasze przetwory zostaną zakonserwowane. Podczas gotowania wieczka powinny się uwypuklić. Wyjmujemy słoiki z garnka, dokręcamy nakrętki i obracamy je do góry dnem. Pozostawiamy na kilka godzin do przestygnięcia.

Passata pomidorowa – do czego możemy jej użyć?

Passata może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów. Jeśli przygotowujemy sos do spaghetti bolognese, warto dołożyć kilka łyżek przecieru, który nada całości posmaku świeżych pomidorów. Przy przygotowywaniu różnego rodzaju zapiekanek, makaronów lub tradycyjnych gołąbków również przyda się odrobina sosu. Często w swym składzie zawiera go zupa pomidorowa - passata nada wywarowi charakterystycznego posmaku świeżych, dojrzałych warzyw. Wystarczy dodać ryż lub makaron oraz pozostałe warzywa, aby cieszyć się szybką i smaczną zupą. Istotne jest to, że nawet po podgrzaniu sos nie zmienia swojego smaku. Jest bardzo delikatny, możemy więc doprawiać go wedle uznania. Osoby które samodzielnie przygotowują passatę, mogą wzmocnić jej smak dodatkowymi składnikami, jednak klasyczny przepis zawiera jedynie bazylię.

Przetwory można też wykorzystać, jeśli przygotowujemy sos do pizzy. Passata z powodzeniem zastąpi nam koncentrat pomidorowy albo keczup - jest zdrowsza i znacznie mniej przetworzona. Często znajdziemy sosy zawierające kawałki pomidorów. Posiadają one bardziej wyrazisty smak i podkreślają naturalność produktu. Osoby ze zwiększonym zapotrzebowaniem na potas mogą wykorzystywać je zamiast soku pomidorowego. Passata pomidorowa a przecier – czy są jakieś różnice? W zasadzie nie ma żadnych, określenia te stosuje się wymiennie, razem z pulpą pomidorową. Jeśli posiadamy odpowiednie warunki, warto samodzielnie przygotować sos i cieszyć się przetworami przez cały rok. A jeżeli nie chcemy lub nie możemy zrobić własnego sosu, to w większości supermarketów znajdziemy gotowe passaty, które możemy wykorzystać w naszej kuchni.

Zobacz film: Krem z jasnych pomidorów

Krem z jasnych pomidorów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

podziel się:

Pozostałe wiadomości