Płaskostopie podłużne - czym jest, jak dopasować wkładki?

Płaskostopie - kobiece stopy z profilu. Kobieta stoi.
Fot. Wavebreakmedia / Getty Images
Według szacunków ekspertów, na płaskostopie może cierpieć nawet 25% ludzi w Polsce. W większości mamy do czynienia ze zmianami łagodnymi. Płaskostopie jednak może się pogłębiać, dlatego ortopedzi zalecają noszenie wkładek korygujących nawet w przypadku niewielkiej wady.

Płaskostopie podłużne - czemu warto nosić wkładki?

Płaskostopie podłużne to najpopularniejsza deformacja stóp występująca w Polsce. Dotyka mniej więcej jednej czwartej populacji, jednak tylko co trzecia osoba z płaskostopiem nosi odpowiednie wkładki. Wynika to z niskiej świadomości społecznej, a także z tego, że pacjenci zgłaszają się do specjalistów dopiero wtedy, gdy płaskostopie jest już zaawansowane i zaczyna objawiać się ostrym dyskomfortem lub bólem przy chodzeniu.

Tej pozornie niewielkiej wady nie należy ignorować. Płaskostopie, zarówno podłużne, jak i poprzeczne, ma wpływ na całą motorykę organizmu.

Przy prawidłowej budowie stóp odpowiednie ścięgna i stawy obciążone są w sposób optymalny. Gdy jednak mamy do czynienia z płaskostopiem, tkanki ulegają albo przeciążeniu w trakcie ruchu, albo wręcz przeciwnie - są niedostatecznie dociążone, wobec czego z czasem ulegają osłabieniu. Wtedy dochodzi do problemów z poruszaniem się i bólów mięśni oraz stawów stopy.

Na szczęście odpowiednio dobrana do wady wkładka potrafi “symulować” prawidłową budowę stopy, przywracając optymalny rozkład obciążenia w czasie chodu.

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie podłużne - jak je dopasować?

Dopasowaniem odpowiedniej wkładki powinien zająć się lekarz. Jej rodzaj jest ściśle powiązany z diagnozą i dlatego nie zaleca się kupna gotowych wkładek “na oko”, bez konsultacji z ortopedą.

Celem wkładek na płaskostopie podłużne jest podniesienie łuku stopy do wewnętrznej strony, czyli tzw. supinacja. Ma to amortyzować stopę w trakcie poruszania się po twardym podłożu.

Podstawą dopasowania wkładki jest badanie podoskopowe przeprowadzone przez lekarza. W przypadku często występującego, niezbyt zaawansowanego typu wady, zazwyczaj możliwe jest dopasowanie wkładek z popularnych, powszechnie dostępnych modeli. Wkładki tego rodzaju kosztują od 30 do 70 zł.

Bardziej skomplikowane bywa dopasowanie wkładek do mocnej posuniętej wady lub kombinacji wad.

Zobacz film: Jak dbać o stopy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie podłużne i poprzeczne - indywidualne wkładki

Po wystawieniu diagnozy, może się okazać, że lekarz zaleci stosowanie specjalnie dobranych wkładek 3D.

Czym są wkładki 3D? To wykonywane indywidualnie na zamówienie wkładki wyrabiane metodą frezowania. Aby móc zakupić tego rodzaju wkładkę, najpierw należy wykonać skan 3D stopy. Po odpowiedniej obróbce komputerowej, ortopeda zadecyduje, z jakich materiałów i jaki kształt powinny przybrać wkładki.

Koszt indywidualnych wkładek 3D to ok. 300 zł. Zaletą jest możliwość wykonania ich w przypadku nietypowych wad. Także gdy płaskostopie jest już zaawansowane lub dochodzi do połączenia płaskostopia podłużnego z poprzecznym, zaleca się używanie wkładek indywidualnych.

Jak dobrać wkładki dla dzieci przy płaskostopiu?

Z uwagi na ciągle rosnącą stopę i elastyczny układ kostny, dzieci muszą zmieniać raz dobrane wkładki wielokrotnie. W tym przypadku nie należy lekceważyć pierwszych objawów - wkładka staje się za mała lub nie leży odpowiednio. W przeciwieństwie do ludzi dorosłych, u dziecka płaskostopie podłużne można cofnąć za pomocą dobrze dobranych ćwiczeń korekcyjnych i wkładek oraz obuwia. Tym bardziej ważne jest więc, aby ewentualny postęp lub cofanie się wady było monitorowane przez lekarza-specjalistę.

Jeśli płaskostopie zacznie się cofać, ortopeda zaleci zrezygnowanie z wkładek korekcyjnych. W przypadku prawidłowo zbudowanej stopy, noszenie ich jest szkodliwe i może prowadzić do powtórnego wytworzenia się wady bądź zwyrodnień. Dlatego też, aby odpowiednio dobrać wkładki u dziecka w wieku szkolnym lub przedszkolnym, powinno ono odwiedzać ortopedę co najmniej raz na 3-6 miesięcy, w zależności od wieku i rodzaju wady dziecka. Im dziecko jest młodsze, tym częściej powinno pojawiać się u specjalisty. Wynika to z faktu, że młoda stopa najszybciej rośnie, najszybciej też można na niej zaobserwować pogłębianie się lub cofanie płaskostopia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości