Para na ringu, czyli rywalizacja i dominacja w związku. Psychoterapeutka: "Czasami trzeba umieć odpuścić"

Kłótnia zdrada partnerów małżonków
EmirMemedovski/Getty Images
Źródło: E+
Brak własnej przestrzeni, ciągłe sprzeczki i walka o to, kto tym razem będzie lepszy, szybszy, mądrzejszy. Niestety takie sytuacje zdarzają się nawet w długoletnich związkach. Rywalizacja i niezdrowa dominacja jednego z partnerów to pierwszy krok to rozpadu relacji. Co więc robić, ulegać, czy walczyć o swoje? Na te pytania odpowiedziała nam Katarzyna Kucewicz, psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka.

Większości z nas związek kojarzy się przede wszystkim z partnerstwem, bezpieczeństwem i przyjaźnią. Co zrobić, gdy jeden z partnerów zaczyna okazywać swą dyktatorską naturę? Gdy zaczyna nas osaczać, przejmować nad nami kontrolę i sprawiać, że czujemy się coraz bardziej skrępowani. Czy uległa postawa jest wyjściem z sytuacji, a może dominacja wcale nie jest taka zła?

Nastazja Bloch, redaktorka serwisu Dzień Dobry TVN: Dyktator w związku. Dlaczego chcemy rządzić?

Katarzyna Kucewicz, psychoterapeutka, seksuolożka: Ludzie chcą rządzić w związku z różnych powodów. Przeważnie to styl funkcjonowania w relacji, jaki przejęli ze swojego domu rodzinnego, w którym osoba ich płci, czyli matka lub ojciec, wiodła prym i dominowała w relacji. Bywa też tak, że chcemy dominować w związku, bo w innych obszarach życia się nam to nie udaje. Czujemy się stłamszeni przez swoich rodziców, przełożonych, kolegów, więc w relacji chcemy się poczuć kimś ważnym. Często potrzeba rządzenia w relacji wynika też z lęku i brania odpowiedzialności. Osoby nadmiernie kontrolujące mogą mieć poczucie, że muszą rządzić, bo inaczej wszystko się rozpadnie.

NB: Dominacja zawsze jest zła?

KK: Czasami w związkach, w których jedna strona dominuje, wcale źle się nie dzieje. Bywają bowiem osoby, którym dominowanie partnera jest niejako na rękę - czują się wtedy bezpiecznie "zaopiekowane", mają poczucie, że nie muszą się przejmować decyzjami, tym, że coś źle wybiorą. Czasami dominujący partner ściąga z nich ciężar martwienia się o jutro, bo wszystkim on steruje. Dobrze jest, gdy w jednych obszarach dominuje jedna strona, a w innych obszarach - druga. Samo dominowanie nie musi być czymś szkodliwym dla relacji, chyba że wiąże się z dyktatorskim używaniem władzy w związku, manipulowaniem. Jeśli jednak nie ma przemocy, a obojgu taki układ pasuje i świadomie się na niego godzą, to wszystko jest ok.

NB: Przyjmowanie uległej postawy dla "dobra związku". Czy nie jest to czasem wynik strachu przed odrzuceniem?

KK: Uległa postawa zazwyczaj wynika z lęku przed tym, że zostanie się porzuconym, że partner odejdzie. Zwłaszcza jeśli jest się zależnym od kogoś np. finansowo. Ten strach może paraliżować i sprawiać, że przestajemy stawiać granice. Ulegamy też wtedy, kiedy boimy się kogoś rozczarować, gdy chcemy, by o nas dobrze myślał. To postawa zaczerpnięta jeszcze z dzieciństwa, gdy podobnie się staraliśmy o względy chłodnego ojca czy wymagającej matki.

Najzdrowsze relacje opierają się na partnerstwie i wspólnym poszanowaniu własnych granic. Kiedy w związku jest dużo rozmawiania i słuchania siebie nawzajem, to decyzje podejmuje się łatwiej.

NB: Co zrobić, gdy między partnerami pojawia się rywalizacja? Skąd ona wynika?

KK: W związkach niektórzy ludzie lubią się czuć równie atrakcyjni, inteligentni, zaradni jak partnerzy. Kiedy czują się gorsi, może to uruchamiać rywalizację podszytą lękiem, że partner i ludzie wokół zaczną widzieć ich jako tych gorszych. Rywalizujemy w związkach zwykle wtedy, kiedy nasza samoocena jest chwiejna, kiedy mamy do siebie wiele zastrzeżeń i w głębi serca czujemy, że nie jesteśmy dość dobrzy dla naszego partnera. Rywalizacja może też wynikać z potrzeby dominowania w związku, posiadania mocnej pozycji.

NB: Wzajemne konkurowanie niszczy związek?

KK: Partnerzy często rywalizują o swoją karierę, zwłaszcza gdy wykonują podobne zawody. Rywalizujmy też o uwagę i miłość dzieci, o to kto ma więcej przyjaciół. Czasami rywalizacja może dodać związkowi pikanterii, ale przeważnie stanowi preludium do eskalacji konfliktu. Z mojej praktyki wynika, że przeważnie to jedna strona rywalizuje w związku, ta, która czuje się mniej pewna siebie.

NB: Co z dziećmi, które uczestniczą w rozgrywkach między rodzicami?

KK: Dzieci, często mają poczucie, że muszą chronić rodzinę, że muszą być rozjemcami. Biorą więc na siebie za duży ciężar odpowiedzialności, co odbija się na ich kondycji psychicznej.

NB: Jak uniknąć wojny domowej i dojść do kompromisu?

KK: Warto jest spojrzeć na partnera jak na osobę z naszej drużyny, a nie konkurencję. Uczyć się aplauzu i cieszenia z jego sukcesów. Uczyć się bycia wsparciem i oparciem. Czasami w związku trzeba umieć odpuścić, oddać komuś decyzyjność, pójść na kompromis, a nawet ulec! To normalne, że czasami dobro płaszczyzny "my" może być nawet ważniejsze niż zadbanie o swoje ego. Grunt, by uleganie nie stało się naszą dominującą postawą, by równoważyć ją z partnerem. Jeśli nie umiemy pozbyć się zawiści wobec ukochanej osoby to sygnał, że może jeszcze nie dojrzeliśmy do stworzenia dojrzałej relacji partnerskiej.

NB: Dziękuję za rozmowę.

Zobacz wideo z Dzień Dobry TVN: Dlaczego mężczyźni odchodzą?

Zobacz także:

Wpływ rodziców na życie miłosne dzieci. Czy zdrada jest zapisana w genach?

Czym jest zdrada w związku i jak jej zapobiec? "Zaczyna się czasem od niewinnych sytuacji"

Znają się z partnerem od dzieciństwa. Psycholog: "Z moich obserwacji wynika, że są to bardzo fajne związki"

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Poruszająca decyzja córki. Tak Sophie wspiera swoją mamę w walce z nowotworem

Poruszająca decyzja córki. Tak Sophie wspiera swoją mamę w walce z nowotworem

Ptasia grypa wykryta w mleku. Czy możemy bezpiecznie je pić?

Ptasia grypa wykryta w mleku. Czy możemy bezpiecznie je pić?

Lara Gessler świętuje z mężem. To ważny dzień dla Piotra. "Ostatnie 30-ste"

Lara Gessler świętuje z mężem. To ważny dzień dla Piotra. "Ostatnie 30-ste"

Enrique Iglesias wydał nowy album. Artysta zapowiedział, że to jego ostatnia płyta

Enrique Iglesias wydał nowy album. Artysta zapowiedział, że to jego ostatnia płyta

Jak samodzielnie przygotować pisanki? To prostsze, niż się wydaje

Jak samodzielnie przygotować pisanki? To prostsze, niż się wydaje

W Polsce rozbito rosyjską siatkę szpiegowską

W Polsce rozbito rosyjską siatkę szpiegowską

Wstrzymano obrót lekiem kardiologicznym. Powód: niepożądane działania

Wstrzymano obrót lekiem kardiologicznym. Powód: niepożądane działania

Nowe opłaty w restauracjach. Klienci będą zaskoczeni

Nowe opłaty w restauracjach. Klienci będą zaskoczeni

15-letni Antek otrzymał "Pozytywkę Dzień Dobry TVN". Nastolatek stworzył niezwykłą grę

15-letni Antek otrzymał "Pozytywkę Dzień Dobry TVN". Nastolatek stworzył niezwykłą grę

Masz psa lub kota? Na te produkty lepiej uważać w Wielkanoc

Masz psa lub kota? Na te produkty lepiej uważać w Wielkanoc