Styl Życia

Pan Tomasz - niepełnosprawny taksówkarz z Bielska-Białej

Styl Życia

Pan Tomasz - niepełnosprawny taksówkarz z Bielska-Białej

Tomasz Sporysz jest osobą niepełnosprawną, nie ma czucia w nogach, jednak udało mu się uzyskać licencję taksówkarską, choć nie było to proste. Wręczył mu ją osobiście wiceprezydent Bielska-Białej Przemysław Kamiński. Dla pana Tomasz to szansa na niezależność, dla klientów pełna gwarancja bezpieczeństwa. Na przejażdżkę z niezwykłym bohaterem wybrał się reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

Pan Tomasz ma niedowład nóg, spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem, gdy miał niespełna 18 lat i przez wiele lat był przykuty do wózka. 

Niepełnosprawny taksówkarz z Bielska-Białej

Postanowił jednak walczyć o siebie i swoją niezależność. Osiem lat temu zrobił prawo jazdy, i po prostu uwielbia prowadzić samochód. Oczywiście jego auto jest dostosowane do jego możliwości: ręczny gaz i hamulec pozwalają prowadzić auto tylko przy użyciu rąk. 

Pan Tomasz postanowił więc uczynić z jazdy samochodem swoje źródło utrzymania. Nie było to jednak takie łatwe, bo  oprócz standardowych egzaminów musiał przejść szereg badńn i dodatkowych testów związanych ze swoją niepełnosprawnością. Dzięki pomocy wiceprezydenta miasta i otwartości korporacji taksówkowej udało się - pan Tomasz jest zawodowym kierowcą! Ma wszelkie pozwolenia, uprawnienia i badania i gwarantuje klientom bezpieczną jazdę do celu.

Równe szanse dla niepełnosprawnych 

Korporacja chce wdrożyć w życie program „Równe szanse”, aby w przyszłości kolejni niepełnosprawni mogli realizować się zawodowo. Tomasz Sporysz jest pierwszą osobą, która korzysta z tej możliwości.

Nowa bielska taksówka jest specjalnie oznaczona. Na karoserii umieszczono słowa: Jesteś bezpieczny. Następnie jest obrazek wózka inwalidzkiego i napis - Ja tutaj prowadzę. Na samochodzie nalepiono specjalny, niebieski, odblaskowy pasek. Dla pana Tomka przerobiono również centralę firmy, aby mógł swobodnie dostać się do niej na wózku inwalidzkim.

Co sądzisz o tym artykule?
93
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
19.09.2019
Tomas
Gratulacje dla Tomka , jak i firmy ! Pełen szacunek !!!
18.09.2019
Radek
Super, a dla korporacji wielki szacunek w dążeniu do równości.
18.09.2019
lolo
Super! Brawo Tomek! Brawo Okay Taxi! :)